دبیر مدیریت بحران فرمانداری خاتم با اشاره به انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر مسدود بودن جاده هرات به مروست در این شهرستان آن را تکذیب کرد و گفت: با توجه به عبور سیلاب از جاده مشکلی برای تردد ایجاد نشد، در حال حاضر جاده باز و رفت و آمد خودروها در مسیر ادامه دارد.
به گزارش جارچی اخبار، سعید برزگر روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: جریان سیلاب کاملا تحت کنترل است و تمام مسیرهای ورودی و خروجی شهرستان باز است، رانندگان و مسافران می توانند از این مسیر به شهرهای مروست – هرات رفت و آمد کنند.
وی یادآور شد: باتوجه به بارش‌های اخیر و احتمال ایجاد هرگونه حادثه از قبیل جاری شدن سیلاب و آب گرفتگی معابر ستاد مدیریت بحران شهرستان برای جلوگیری از هرگونه مشکلی تشکیل شد.
متوسط بارندگی ۱۰ سال گذشته در خاتم ۹۶ میلیمتر بود که نسبت به ۱۰ سال ماقبل آن ۳۰ درصد کاهش دارد.
پیامدهای منفی طولانی خشکسالی در شهرستان خاتم به گونه ای است که حتی افزایش بارندگی سالانه هم نمی تواند اثر زیانبار این پدیده را جبران کند.
افت یک متری سفره های آب زیرزمینی در دشت های خاتم از جمله اثر زیانبار و جبران ناپذیر خشکسالی است که تهدیدی برای کشاورزی محسوب می شود ضمن آنکه افزایش آمار بیکاری را نیز در پی دارد.
شهرستان خاتم به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی استان های فارس، کرمان و اصفهان از جایگاه مهمی در استان یزد برخوردار است.
یزد در ناحیه مرکزی ایران در منطقه‌ای گرم و خشک قرار دارد و به علت شرایط جغرافیایی میزان بارش در آن اندک است و علت آن دوری استان از دریاست که کمتر تحت تأثیر ابرهای باران‌زا از غرب و جنوب کشور قرار می‌گیرد.
با توجه به فقر پوشش گیاهی و وجود گسترده عرصه‌های بیابانی بارندگی‌ها عموماً در استان سبب جاری شدن سیلاب و رواناب می‌شود.
یزد در دوران های مختلف زمین شناسی زیر آب قرار داشت، وجود رودخانه های خشک یا فصلی که در اصطلاح مردم منطقه « مسیل »نام دارد، گویای این مطلب است، بسیاری از این مسیل ها در نتیجه فعالیت های انسانی، اقتصادی، شهرسازی و فعالیت های عمرانی طی سال های گذشته تاکنون از بین رفت و یا مسدود شد.
جا دارد با عبور موج جدید ابرهای باران زا از استان یزد، کارشناسنان، مدیران نهادهای ذی ربط، شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهرها، بخش ها و روستاها با راهنمایی و مشورت افراد سالخورده هر منطقه مسیر طبیعی و واقعی مسیل را مشخص و نسبت به بازگشایی آن اقدام کنند.
آنها می توانند از اطلاعات موجود در نقشه های هوایی مربوط به سال های گذشته نیز استفاده کنند.
در صورت اقدام عملی می توان از حوادث تلخ جاری شدن سیلاب و رواناب در تعدادی از ۲۱ شهر استان و روستاها جلوگیری کرد.
همچنین نسبت به جدول کشی برخی خیابان بازنگری و اقدام کرد؛ در شهر یزد برخی خیابان ها جدول دارد و تعدای از خیابان های جدید بدون جدول ساخته شد و با کوچکترین بارندگی مسیری برای عبور رواناب وجود ندارد.
شهرستان خاتم با جمعیت ۴۰ هزار نفری در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از شهر یزد واقع شده است.