معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: ۲۹۱ میلیون دلار کالا از ابتدای سال جاری تا پایان خردادماه از مرز بین المللی مهران به کشور عراق صادر شده است.
به گزارش جارچی اخبار سعید شریفی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان کالا (اظهار شده گمرک) با بیش از ۴۴۸ هزار تن مربوط به صادرات استان ایلام بوده که در مدت یاد شده از این مرز به عراق صادر شده است.
وی افزود: عمده ترین اقلام صادراتی در این مدت مصالح ساختمانی، محصولات فلزی، کشاورزی، پلاستیکی، خودرو، قطعات خودرو، مواد پتروشیمی بوده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام یادآور شد: این میان صادرات اظهار شده در استان در مدت یاد شده (سه ماهه اول سال) به لحاظ وزنی ۲۰ درصد و درصد ارزشی آن نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۴ درصد رشد داشته است.
شریفی تاکید کرد: بنا به تأکیدات مدیریت ارشد استان مبنی بر ادامه روند مثبت صادرات و جدیت برای توسعه آن، می‌توان با اجرای برنامه‌ها و مدیریت صحیح همه ظرفیت‌های مرز بین المللی مهران را برای توسعه اقتصادی استان و کشور بکار گرفت.
* ۷۴۵ هزار زائر از مرز مهران تردد کردند
مدیرکل راهداری و حمل جاده‌ای استان ایلام گفت: در سه ماه نخست امسال ۷۴۵ هزار و۵۴۸ نفر از مرز بین‌المللی مهران تردد کرده اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.
نورالله دلخواه افزود: از این تعداد ۵۴۸ هزار ۸۵۱ نفر ایرانی و بیش از ۲۰۱ هزار ۱۴۹ نفر خارجی بوده که از مرزبین‌المللی مهران به داخل و خارج از کشور تردد داشته‌اند.
دلخواه اضافه کرد: در سه ماهه نخست امسال ۴۰ هزار و ۱۵۱ تن کالا توسط ۲ هزار و ۵۴۶ دستگاه از مرز مهران ترانزیت شده است.
شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد و مرز بین المللی مهران در ۱۱ کیلومتری این شهرستان از کانون‌های مهم تردد زائر و کالا به کشور عراق بشمار می‌رود.