طرح های ارتقای کیفیت بنزین و نفت‌گاز به استاندارد یورو۵، طرح تولید روغن پایه و روغن های روانساز در شرکت پالایش نفت تبریز با سرمایه گذاری ۵۴ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال امروز پنجشنبه با حضور رییس جمهوری به طور رسمی افتتاح شد.
مدیر عامل شرکت پالایش نفت تبریز در آیین افتتاح این طرح ها گفت: با اجرای پروژه بنزین سازی جدید به ظرفیت ۲۰ هزار بشکه در روز و پروژه تغییر کاربری واحد تبدیل کاتالیستی به واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک به ظرفیت ۱۰ هزار بشکه در روز که اواخر سال گذشته به بهره برداری رسیده است، تمام بنزین تولیدی شرکت پالایش نفت تبریز( ۳.۵ میلیون لیتر در روز) به استاندارد یورو۵ ارتقا یافت.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا، غلامرضا باقری دیزج همچنین گفت: با اجرای پروژه تصفیه نفت‌گاز جدید با ظرفیت ۳۰ هزار بشکه در روز که اواسط پارسال بهره برداری شد، حدود یک سوم از نفت‌گاز تولیدی این پالایشگاه (۲.۵ میلیون لیتر در روز) به استاندارد یورو۵ ارتقا یافته است.
وی اظهارداشت: پس از اجرای پروژه های مکمل نظیر PSA، TGT و Cooling Tower تمام نفت‌گاز تولیدی این پالایشگاه به استاندارد یورو ۵ خواهند رسید.
باقری دیزج خاطرنشان کرد: این طرح در ۲ بخش پروژه اختلاط و تولید روغن های روانساز و پروژه تولید روغن پایه به ترتیب در اسفند ماه سال ۹۶ و شهریور ماه سال ۹۷ با هدف تولید انواع روغن موتورهای بنزینی و دیزلی و روغن صنعتی و ضد یخ و همچنین روغن پایه گروه ۲ (گرید ۱۸۰N) به بهره‌برداری رسید.
وی گفت: کاهش ۸۰ درصدی روغن پایه گروه ۲ وارداتی مصرفی واحد اختلاط و تولید روغن های روانساز به منظور تکمیل زنجیره تامین و ایجاد ارزش افزوده برای محصول آیزوریسایکل تولیدی این پالایشگاه از دستاوردهای این طرح است.
آذربایجان شرقی امروز میزبان رییس جمهوری و تعدادی از وزیران در راستای سومین سفر استانی رییس کابینه امید است.
در این سفر بیش از ۵۰۰ طرح به ارزش حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان افتتاح یا کلنگ زنی می شود.