ایرج عرب که مدت‌ها بود پاسخ خبرنگاران را نمی‌داد در ۴۸ ساعت اخیر دو مصاحبه تلویزیونی داشته و صحبت‌ها یا بهتر است بگوییم ادعاهای زیادی را مطرح کرده که بیشتر شبیه فرار رو به جلو بود. او قرار بود در نشست خبری پاسخگوی اصحاب رسانه باشد اما ترجیح داد مجبور به پاسخگوی خیلی از سوالات چالشی خبرنگاران نباشد و جلوی دوربین حرف‌‌هایش را بزند. بخش عمده‌ای از حرف‌های مدیرعامل پرسپولیس که به ادعای خودش استعفایش در وزارت ورزش برای قبل بوده و البته باز است، جای نقد فراوان دارد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از خبرگزاری تسنیم،وقتی مدیرعامل خبرهای رسانه‌ها را رصد نمی‌کند
مدیرعامل پرسپولیس در پاسخ به این سوال که چرا وقتی برانکو چمدان‌هایش را بست و به کرواسی فرستاد، احساس نکردند که او می‌خواهد برای همیشه از ایران برود؟ گفته است: «خبر نداشتیم که این کار را انجام داده است.» او در حالی این ادعا را مطرح کرده که تقریبا اکثر رسانه‌ها قبل از فینال جام حذفی از این اقدام برانکو و دستیارنش خبر دادند. خبری که به سوژه اصلی رسانه‌ها تبدیل شد و حتی فینال جام حذفی را هم تحت‌الشعاع خود قرار داد. در این صورت باور اینکه عرب در آن مقطع از این خبر بی‌اطلاع بوده و رسانه‌ها را رصد نکرده واقعا سخت است.

آقای عرب! شما پیشنهاد تمدید قرارداد ۳ تا ۵ ساله به برانکو دادید!
عرب در قسمت دیگری از حرف‌هایش در توجیه اینکه چرا نتوانسته برانکو را حفظ کند، گفته است: «مگر یک مربی چند سال قرار است در یک تیم بماند؟» او در شرایطی این ادعا را کرده است که خودش به اتفاق دیگر اعضای هیئت مدیره پرسپولیس پیشنهاد تمدید قرارداد ۳ تا ۵ ساله را به برانکو دادند. آن هم قبل از اتمام لیگ و جام حذفی که ممکن بود پرسپولیس در هیچ یک از این دو جام قهرمان نشود. اینکه حال عرب بعد از مدتی متوجه شده که به نوعی تاریخ مصرف برانکو در پرسپولیس به اتمام رسیده بود، قابل توجه است. (لینک خبر مرتبط: نامه باشگاه به ایوانکوویچ برای همکاری‌های بلند مدت و مباحث مالی)

همه تلاش‌های عرب و هیئت مدیره بعد از رفتن برانکو
ادعای دیگر عرب که جای نقد دارد برمی‌گردد به اینکه او بارها و بارها تاکید داشته و دارد که به اتفاق اعضای هیئت مدیره همه تلاش خود را کردند تا پول برانکو را ، فراهم کرده و او را به ایران (بعد از تعطیلات) برگردانند. کاری به این نداریم که چرا وقتی پول او فراهم شد به حسابش واریز نشد اما سوال اینجاست که چرا وقتی برانکو و دستیارانش در ایران بودند، مطالبات آنها پرداخت نشد تا با ناراحتی شدید از ایران بروند. رسانه‌ها از جمله خبرگزاری تسنیم بارها هشدار دادند که برانکو و دستیارانش انتظار دارند قبل از رفتن به تعطیلات با آنها تسویه حساب شود.عرب مدعی شده در یک هفته توانستند یک میلیون دلار برای پرداخت به برانکو و بازگرداندنش فراهم کنند اما چرا این اقدام قبل از رفتن وی به کرواسی انجام نشد؟ طبیعی است وقتی برانکو و دستیارانش وقتی متوجه شدند مدیریت باشگاه‌شان حتی نتوانسته قبل از رفتن آنها به تعطیلات مطالبات‌شان را پرداخت کنند، نسبت به آینده مالی باشگاه دچار تردید فراوان شده و به پیشنهاد الاهلی پاسخ مثبت دادند. آنها بارها با بدقولی مدیریت باشگاه پرسپولیس مواجه شده بودند و مورد آخر باعث دلخوری شدیدشان شد. (لینک خبر مرتبط: احتمال بازگشت برانکو به پرسپولیس به پایین‌ترین حد ممکن رسید)

نیازی به شو نیست، فقط پاسخگو باشید
واکنش عرب در مورد سکوت طولانی‌ مدت و عدم پاسخگویی به خبرنگاران جالب توجه است. او مدعی شده نیازی به این ندارد که هر روز شو اجرا کند و به سوالات پاسخ دهد. در حالی که وقتی پرسپولیس با برانکو نتایج خوبی کسب می‌کرد، عرب مدام در رسانه‌ها از اقدامات خود و آینده روشن باشگاه حرف می‌زد. حتی زمانی هم که رسانه‌ها هشدار می‌دادند که برانکو به احتمال خیلی زیاد به پرسپولیس باز نخواهد گشت عرب مدام در رسانه‌ها و از جمله سایت باشگاه پرسپولیس تاکید داشت برانکو باز می‌گردد و برنامه بلند مدت برای پرسپولیس دارند. انتظار رسانه‌ها هم از عرب این بوده و هست در مورد اتفاقات پیرامون تیمش و اقداماتی که انجام می‌دهد در همان مقطع پاسخگو باشد و این طور نباشد که بعد از مدتی جلوی دوربین‌های تلویزیونی قرار گرفته و اقداماتش را قابل تحسین بداند.

حفظ بازیکنان به چه قیمتی؟

عرب یکی از مهمترین اقداماتش در پرسپولیس را حفظ تمام نفرات تیمش دانسته و تاکید داشته که این کار او ارزش بسیاری داشت. او در حالی این ادعا را کرده که جز یکی دو سرخپوش بقیه نفرات این تیم با باشگاه قرارداد داشتند. اما در قرارداد برخی نفرات بندی وجود داشت که در صورت داشتن پیشنهاد خارجی می‌توانند جدا شوند. در این بین مدیریت باشگاه پرسپولیس با افزایش چشمگیر قرارداد مالی این نفرات آنها را حفظ کرد، حتی بازیکنی که یک سال مصدوم بوده است. این البته پایان کار نبود، نفرات دیگر پرسپولیس هم وقتی دیدند هر بازیکنی به باشگاه رفته و ضمن گرفتن بخشی از طلبش، مبلغ قراردادش هم افزایش پیدا می‌کند، این اقدام را در پیش گرفتند. به این شکل بود که بیش از نیمی از بازیکنان پرسپولیس قرارداد مالی‌شان نسبت به فصل پیش ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد.

وابستگی به هواداران تا چه زمانی؟
عرب در یک اظهارنظر عجیب از اینکه هواداران به سامانه مورد نظر باشگاه پرسپولیس پیامک نداده و عضو نشده گلایه کرده است. شاید او انتظار داشته و دارد که با وجود انتقادات زیادی که از سوی هواداران متوجه‌اش است، آنها هر روز از جیب‌شان هزینه کرده و با سامانه اشاره شده همکاری داشته باشند. موردی که به نوعی برای مدیران پرسپولیس و استقلال عادت شده است. در واقع در چند سال اخیر هم به این شکل بوده که هواداران سرخابی با عضویت در سامانه معرفی شده به نوعی بخش عمده‌ای از هزینه‌های باشگاه محبوب‌شان را تقبل می‌کردند. سوال اینجاست که تا چه زمانی هزینه‌های این دو باشگاه را باید هواداران‌شان بدهند آن هم در شرایطی که در آمدی که در این زمینه متوجه سامانه مورد نظر و دو باشگاه است، شفاف سازی نشده و نمی‌شود و درباره آن ابهاماتی وجود دارد.

دلخوری عرب از عمر کوتاه مدیریت در پرسپولیس
مدیرعامل پرسپولیس از این دلخور است که چرا رسانه‌ها در روز‌های اخیر از استعفای او و تغییرات مدیریتی در پرسپولیس خبر داده‌اند در حالی که او فقط ۸ ماه است که در این باشگاه مشغول فعالیت است. او در شرایطی نسبت به عمر کوتاه مدیریتی در پرسپولیس انتقاد کرده که خودش قبل از رفتن برانکو نزد وزیر ورزش رفته و به خاطر مشکلات تیمش استعفا داده بود. در واقع خود او بعد از ۵ ماه مدیریت پر حرف و حدیث در پرسپولیس قصد کناره‌گیری داشت. چه بسا اگر وزیر ورزش همان موقع با استعفای عرب موافقت می‌کرد آن وقت عمر مدیریتی در پرسپولیس به ۵ ماه هم می‌رسید! عرب البته آن مقطع را بهترین زمان برای رفتن خود می‌دانست، از این جهت که تیمش قهرمانی در دو جام را تقریبا در ۱۰ روز جشن گرفته بود و برانکو هم هنوز از پرسپولیس جدا نشده بود. با این حال عرب با مخالفت وزیر با استعفایش مجبور به ماندن در پرسپولیس شد و در حال حاضر هم برخلاف میل باطنی هواداران تیمش، به شدت علاقمند شده که مدیرعامل پرسپولیس بماند. شاید با این شرایط سکوت عرب در این شرایط بهتر می‌توانست به پرسپولیس کمک کند!