عشایر سهند پس از سه ماه حضور در ییلاق به مناطق قشلاقی استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی بازگشتند.
به گزارش جارچی اخبار،مدیر کل امور عشایر آذربایجان شرقی روز شنبه به ایرنا گفت: بازگشت جمعیت عشایری سهند به قشلاق از اوایل شهریور از منطقه قره بلاغ آغاز شده و در طول ۲۰ روز گذشته همگی به قشلاق ها بازگشتند.
سیدمحمدحسن آل هاشم خاطرنشان کرد: قشلاق های عشایر سهند از شهرهای بناب، ملکان، میانه، عجب شیر و اسکو در آذربایجان شرقی و میاندوآب و مهاباد در آذربایجان غربی هستند.
وی گفت: عشایر در مدت ۳ ماه اقامت خود در ییلاق‌های سهند ۸۰۰ تن شیر، ۲۰۰ تن گوشت و ۲۵ تن پشم و ۴۰۰ متر مربع ورنی و ۱۵۰ متر مربع قالی و قالیچه تولید می‌کنند.
آل هاشم با اشاره به اینکه عشایر در فصل ییلاق با ۱۲۰ هزار راس دام به مراتع سهند کوچ می‌کنند، گفت: مراتع کوه ۳۷۱۰ متری سهند با ۱۲۹ هزار هکتار وسعت از مناطق مهم ییلاقی عشایر در شمال غرب کشور است.
آذربایجان شرقی با اقلیم متنوع، مراتع و جنگل های سرسبز و کوه های مرتفع یکی از استان های عشایرنشین کشور است که جمعیت آن در دوره ییلاق افزون بر ۱۳ هزار و ۵۰۰ خانوار و در دوره قشلاق حدود هشت هزار خانوار می باشد.
از جمعیت سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفری آذربایجان شرقی دو درصد را عشایر تشکیل می دهد که با این جمعیت اندک اما پرکار، حدود ۲۰ درصد جمعیت دام سبک استان را در اختیار داشته و نقش چشمگیری در تولید محصولات دامی و لبنی بر عهده دارند.