حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی روز پنجشنبه در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی اصفهان افزود: وقتی سوال می پرسیم چرا برای این مدت اندک افراد به زندان می روند پاسخ می دهند قرار صادر کردیم تا وثیقه بیاورند.

وی تاکید کرد چرا باید برای یکساعت و یا نصف روز کسی به زندان برود، باید این افراد را تا زمانی که قرار وثیقه و کفالت تهیه می‌کنند نگهداشت ولی به زندان نبرد.

رییس قوه قضائیه گفت : سیاست حبس زدایی در رابطه با جایگزین‌های حبس نسبت به مواردی که قانون اجازه دهد نکته قابل توجهی است.

وی در بخش دیگری بیان کرد: کار جذب ۶ هزار نفر که سال ۹۶ در آزمون شرکت کردند در حال انجام است با وجود یک سری از مشکلاتی که از نظر بودجه و اعتبارات مواجه هستیم بنا داریم تا آخر امسال این تعداد را جذب کنیم.

دست‌کم هزار و ۳۰۰ نفر جذب شدند و مابقی تا آخر سال جاری با وعده‌هایی که در رابطه با افزایش بودجه و اعتبارات داریم جذب می‌شوند، مقداری نسبت به نیرو وضعیت متفاوت خواهد شد ولی باید یک اقدام جهشی انجام شود که منابع انسانی باید این کار را دنبال کند و ماهم نسبت به جذب اعتبارات از ناحیه بخش‌های دولت دنبال می‌کنند.
به گزارش جارچی اخبار و به نقل از ایرنا, وی بیان کرد: توفیقی است برای من که در این روز بسیار مبارک در جمع همکاران پرتلاشم در استان اصفهان باشم، گزارش ریاست محترم کل دادگستری از اجرای سیاست‌ها و پیگیری نکات مورد تاکید در استان به ویژه توسط قضات محترم قابل تقدیر و تشکر از همه همکاران عزیز و گرامی است.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: امکاناتی که همکاران بیان کردند که توسط نمایندگان محترم قضات، کارکنان و شوراهای حل اختلاف و سازمان‌های وابسته و در گزارش رئیس کل هم اشاره شد حکایت از آن داشت که کار و موارد مطروحه و پرونده‌ها در دادگستری و سازمان‌ها کار زیادی است.

وی ادامه داد: برغم مواجه بودن برخی از کمبودها در راستای نیروی انسانی هم در امکانات و فضا و ابزارکار اما تلاش و پیگیری و گزارش‌ها حاکی از آن است که به شکل مضاعف در مجموعه دادگستری انجام می‌شود.

کرامت قضات و ارباب رجوع حفظ شود

حجت الاسلام رییسی اضافه کرد: نسبت به مسائلی که عزیزان اشاره کردند نکته مهم توجه به کرامت بود، کرامت قاضی، کارمند، نیروی انسانی و کرامت برای ارباب رجوع و اصحاب دعوا باید گرامی داشته شوند.

وی اظهارداشت: حفظ کرامت انسانی برای همگان ضرورت است و همه دارای شخصیت انسانی هستند که مورد تکریم بوده که باید گرامی داشته شوند و احترام آن‌ها حفظ شود و به سخنان و خواست آن‌ها ترتیب اثر داده شود.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: باید به آنچه از کرامت انسانی است توجه شود ما هم موظفیم کرامت قضات را حفظ کنیم که بخشی از آن مربوط به وضع معیشت آن، بخشی مربوط به حفظ استقلال، توجه به عزت نفس و توجه به جایگاه اوست، کرامت تنها در بعد مالی نیست توجه کردن به آنچه قاضی باید در محضر پروردگار متعال تصمیم بگیرد و تصمیم خود را احساس کند که مطابق است با آنچه باید وظیفه خود را انجام دهد.

وی تصریح کرد: حفظ شان و کرامت قاضی نکته قابل توجه بود و نکته‌ای است که هم قاضی، هم کارمند و همه بخش‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد، دستورالعمل کرامت که ابلاغ کردیم برای اینکه تنها یکبار مرور شود نیست برای اینکه به تمام بندها و مواد آن باید توجه اجرایی و عملی صورت گیرد و دستگاه قضایی هم نسبت به خود و هم نسبت به دیگران حفظ کرامت را داشته باشد.

وی خطاب به کارکنان دستگاه قضایی اصفهان گفت: تاکید مکرر بنده و همکارانم این است که نسبت به ارباب رجوع عنایت ویژه داشته باشید، کمبود نیروی انسانی و کثرت ورودی پرونده وجود دارد اما باید تلاش کرد تا گره از ابروان مردم باز شود.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: توجه کنیم برخوردها و برخی کثرت ارجاع پرونده ممکن است موجب کم حوصلگی شود، باید میزان پرونده با توجه به امکان شعبه باشد اما گاهی با کمبودها مواجهیم.

به گفته وی حفظ کرامت همه اجزای مرتبط با دادگستری و خود مجموعه باید مورد تاکید همواره دوستان قرار بگیرد.

حجت الاسلام ابراهیمی گفت: فضای کار یک ضرورت است، مواردی را رئیس کل دادگستری استان اصفهان برای امکان استفاده از امکانات موجود در استان پیشنهاد کردند امیدواریم خودشان و آقای استاندار آنها را دنبال کنند تا فضای اداری را برای همکارن فضای مناسب کار قرار دهیم.

مشورت در کار قضا خلاف استقلال نیست

رییس قوه قضاییه اظهار داشت: نسبت به استقلال قاضی که نکته درستی است، آقای قضات مشورت در کار قضایی خلاف استقلال نیست، به ویژه پرونده‌های تخصصی اقتصادی و پرونده‌هایی که باید نظر متخصصان را گرفت به کشف حقیقت کمک می‌کند، قضات محترم هم به دنبال کشف حقیقت هستند.

وی با اشاره به مساله تمرکز زدایی گفت: از پیشنهادهای مطرح شده بود که معاون محترم راهبردی مصادیق تمرکززدایی را بررسی کنند که چه مصادیقی را می‌توان در مرکز بررسی و به استان‌ها واگذار کرد.

رییس قوه قضاییه بیان کرد: مساله کمبود اعتبارات، قبل از اینکه توفیق خدمت در اصفهان را داشته باشم تعداد ۳۰ نفر از حوزه معاونت راهبردی بررسی های کارشناسی نسبت به کمبودها را انجام دادند و اکنون ۲۳ هیات در ۲۳ شهرستان استان از نزدیک با مسائل و مشکلات آشنا شوند که امشب در جلسه شورای عالی قوه قضایی با حضور استاندار و نماینده ولی فقیه در استان بررسی‌ها مطرح خواهد شد و به میزان اعتبارات و امکانات راهکارهایی کوتاه مدت و سریع ارائه می شود.

وی با اشاره به مساله شوراهای حل اختلاف بیان کرد: قانون شورای حل اختلاف تا پایان سال جاری است و در این باید اصلاحات را انجام دهیم و کار کارشناسی صورت گرفته است و از اعضای شورای حل اختلاف سراسر کشور نظر خواهی شده است.

وی خاطرنشان کرد: اولین نکته مساله صلاحیت‌های شورای حل اختلاف است که این صلاحیه‌های شورای حل اختلافی و صلح و سازش آن افزایش خواهد یافت.

حجت الاسلام رییسی ادامه داد: از کارهای جدی که باید انجام شود تعیین تکلیف نیروی انسانی موجود در شورای حل اختلاف است، یکی از بخش‌های لایحه‌ای که به دولت تقدیم می‌کنیم، تعیین وضعیت کارکنان شوراهای حل اختلاف است.

وی افزود: در دستگاه قضایی بر شان قضاوت نظارت داریم، به اعتبار قضاوت و نظارت و به اعتبار اینکه از افراد حساب کشی صورت می‌گیرد پرونده افراد رسیدگی می‌شود، فصل الخطاب دستگاه قضایی است.

رییس قوه قضاییه روز گذشته راس هیاتی برای سفر ۲ روزه وارد اصفهان شد.

دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و روحانیان، شرکت جلسه شورای اداری استان، دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی و شرکت در جلسه شورای عالی قضایی استان، دیدار با نمایندگان تشکل‌های کشاورزی، فعالان اقتصادی کارآفرینان و صنعتگران و حضور در نهمین اجلاس منطقه‌ای جامعه مدرسین حوزه علمیه از برنامه‌های سفر ۲ روزه رییس قوه قضاییه در اصفهان است.