فرهاد دژپسند روز پنجشنبه در بدو ورود به بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: تا ۲۴ آذرماه جاری ۳۱.۴ میلیارد دلار صادرات و ۳۱.۱ میلیارد دلار واردات داشته‌ایم که این نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران توانست در واقع همه سختی‌ها را پشت سر بگذارد و مانع از این شود که تحریم‌های ظالمانه یک طرفه بر مردم فشار وارد کند.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون بنادر کشور رونق دارند و دربازدیدهایی که انجام شده شمار زیادی کشتی برای تخلیه در صف انتظار هستند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این انتقاد که چرا باید کشتی ها در صف انتظار باشند؟ اظهارداشت: این وضعیت طبیعی است زیرا برنامه‌ریزی کرده‌ایم که واردات کالاهای اساسی در زمان خود انجام بگیرد که هیچ موقع بازار ما با کمبود کالای اساسی روبرو نشود.

دژپسند در باره رسوب کالا در گمرک‌های کشور گفت: استفاده از رسوب در این مورد واژه درستی نیست زیرا رسوب پس از اظهار گمرکی معنی دار می‌شود ولی موجودی کالا در بنادر کشور خوب است و در حال برنامه‌ریزی هستیم تا این موجودی بتدریج و مرور زمان کاهش یابد و اکنون نسبت به چند ماه قبل به میزان قابل توجهی کمتر شده‌است زیرا واردات و ترخیص کالاها را روان کرده‌ایم.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, وی در مورد بودجه سال آینده کشور بیان کرد: با توجه به اینکه بودجه سال ۱۳۹۹ بدون وابستگی به نفت بسته شده‌است، در این ارتباط با منابعی که داریم باید برای جایگزینی بخشی صرفه جویی و کاهش هزینه‌ها اتفاق افتد و بخشی هم باید منابع درآمدی شامل مالیات، واگذاری دارایی‌های دولت و اوراق بودجه را افزایش دهیم که با این ابزارها برای حل مشکل تلاش می‌کنیم.

دژپسند در باره پایگاه اطلاع رسانی و مجوزهای کسب و کار گفت: مجوزهای کسب و کار در برخی حوزه‌ها مانند واحدها صنفی تکمیل شده یا در دست اجراست و در دستگاه‌های دیگر نیز کار رو به پیشرفت است و آخرین خبر این است که وزارت جهاد کشاورزی نیز همه مجوزها را بارگذاری کرده و همکاران ما در حال بررسی هستند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در یکسال گذشته نشست‌های فشرده برگزار شد و تلاش‌های زیادی برای مقررات زدایی انجام گرفت و کار در حال پیشرفت است طوریکه در ۲ جلسه هیات مقررات زدایی مصوبه‌ای که در مورد زمین تسهیل کننده‌است تا اوائل هفته آینده ابلاغ می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفر یک روزه خود به استان بوشهر ضمن بازدید از شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، گمرک‌ها و بنادر استان بوشهر در نشست تخصصی با فعالان اقتصادی و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی نیز شرکت و مسائل و مشکلات فعالان این بخش در استان را بررسی می‌کند.