علی رضا رییسی روز چهارشنبه در گفت‌ وگو با خبرنگار سلامت ما درباره شایعه‌های مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر ابتلای احتمالی فرد یا افرادی به ویروس کرونا و عدم اطلاع رسانی وزارت بهداشت در این زمینه بیان کرد: به تازگی موج آنفلوآنزا را در کشور پشت سر گذاشته‌ایم و بیش از ۱۰۰ نفر به واسطه این بیماری فوت کردند. در آن شرایط هم آمار ابتلا و فوتی‌ها به علت آنفلوآنزا را به صورت هفته به هفته اعلام کردیم. از طرفی میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا از آنفلوآنزا کمتر است. بنابراین اگر نیاز به پنهان کاری باشد، چرا وزارت بهداشت آمار مرگ و میر آنفلوآنزا را به صورت هفتگی اعلام می‌کرد؟

وی ادامه داد: حتی اگر افرادی به ویروس کرونا مبتلا شوند، از هر ۱۰۰ نفر، ۹۸ نفر بهبود پیدا می‌کنند. پس دلیلی برای مخفی کردن وجود ندارد.

معاون وزیر بهداشت گفت: اخبار اصلی درباره ویروس کرونا از چین می‌رسد و این کشور نزدیک به ۱.۵ میلیارد نفر جمعیت دارد و تاکنون ۱۷ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۹۸ درصد این افراد بهبود یافته و در حال ترخیص هستند. با این حال کسی به افراد بهبود یافته کاری ندارد و فقط آمار مرگ و میر منتشر می‌شود و هر روز تعداد افراد فوت شده را اعلام می‌کنند.

رییسی بیان کرد: از طرفی وزیر بهداشت هم اعلام کرد که اگر کسی در کشور به ویروس کرونا مبتلا شود، بطور قطع اطلاع رسانی می‌شود. زیرا اعتماد مردم به حوزه سلامت بسیار زیاد است و حاضر نیستیم این اعتماد را به دلایل سیاسی و امنیتی هزینه کنیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت اظهار کرد: در سال جاری پویش ملی کنترل فشار خون بالا را برگزار کردیم و همین اعتماد مردم باعث شد که ۳۱ میلیون نفر از ۴۰ میلیون نفر جمعیت هدف، در یک ماه به حوزه سلامت مراجعه کنند. بنابراین چرا حوزه سلامت این پشتوانه را به دلایل دیگر خراب کند؟

وی ادامه داد: از طرفی حقوق بیمار و پرسنل بهداشت و درمان مطرح است. زیرا پرسنل بهداشت و درمان بیشتر از بقیه با بیماران در ارتباط هستند و جان آنها برای نظام سلامت بسیار اهمیت دارد و اصلا نمی‌توان این موضوع را از پرسنل مخفی کرد.

رییسی گفت: با این حال نمی‌توانیم خیلی اصرار کرده و قسم بخوریم که هنوز کسی مبتلا نشده است. واقعیت این است که اگر مورد ابتلایی وجود داشته باشد، حتما اعلام می‌کنیم، اما خوشبختانه هنوز هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا در کشور اتفاق نیافتاده است و مراقبت‌های بهداشتی و کنترل‌ها نیز ادامه دارد. مردم هم باید بهداشت شخصی و شست‌وشوی دست‌ها و پرهیز از بغل کردن و دست دادن را رعایت کنند.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, سعید نمکی وزیر بهداشت نیز پیش از این درباره اطلاع رسانی درباره ابتلای احتمالی افراد به ویروس کرونا در توییتر خود نوشته بود: حتما هرگونه ابتلا به این ویروس را صادقانه و فورا به مردم خواهم گفت.

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز روز گذشته (سه شنبه) ادعای مطرح شده مبنی بر منع امنیتی انتشار اخبار ابتلا به ویروس کرونا در کشور را رد کرد و در توییتر خود نوشت: ادعای منع امنیتی انتشار اخبار ابتلا به کرونا ویروس تا زمانی خاص که ظاهراً توسط یک شومن از رده خارج مطرح شده، هیچ پایه و اساسی ندارد.

ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته (آذر/دی) میلادی در بازار غذاهای دریایی شهر ووهان واقع در استان هوبی چین که به طور غیرقانونی حیوانات وحشی می‌فروشند، آغاز شد. این ویروس اکنون علاوه بر ۳۰ استان و منطقه در چین به ۱۲ کشور دیگر از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و فرانسه هم سرایت کرده است.

بر اساس آخرین آمار تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر در چین به این ویروس مبتلا شده اند و ۴۹۰ نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

تا کنون هیچ موردی از شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایران مشاهده نشده و دوربین‌های حرارتی مستقر در مبادی ورودی کشور بطور مستمر مسافران را چک می کنند.