رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز، گفت: جهت کاهش تلفات و خسارات در زمان فعالیت گسترده تبریز لازم است هر چه سریع‌تر نسبت به تدوین برنامه جامع مدیریت بحران در زمان فعالیت گسل تبریز اقدام شود.
به گزارش جارچی اخبار، عبدالله تقی‌پور در کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه برخی ادارات شهرداری را به‌عنوان یک صندوق می‌بینند که می‌توانند از آن به‌عنوان منبع تامین مالی خود استفاده کنند، اظهار داشت: ادارات وابسته دولت به جای اینکه نیاز مالی خود را از شهرداری تامین کند از بودجه‌های ملی برای شهر سرمایه جذب کنند.
وی با اشاره به اینکه گسل تبریز را با برنامه‌‌ریزی و ارائه سند چشم‌انداز می‌توان کنترل کرد، گفت: برای ایجاد توانمندی‌ در مقابل زلزله باید حرکتی همه‌گیر انجام‌ شود و تمام مسوولان و ادارات ذی‌ربط‌ با هم همکاری کنند.
سعید دباغ نیکوخصلت عضو کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر نیز در این جلسه با بیان اینکه اگر شورای شهر به مسئله گسل تبریز ورود کرده است در راستای مطالبات کارشناسان بوده، یادآور شد: دنیا امروز به صورت شبکه هوشمند به هم وصل شده است و به همین خاطر هیچ‌کس به تنهایی نمی‌تواند در دنیا فعالیت کند.
وی افزود: در عصر جدید باید هوشمندانه عمل کرد اگر بتوانیم مشکلات پیرامون گسل تبریز را حل کنیم حتما مشکلات در زمینه‌های دیگر را نیز می‌توانیم حل کنیم.
نیکوخصلت متذکر شد: اگر بتوانیم به صورت سیستماتیک مشکلات گسل تبریز را حل کنیم به موفقیت بزرگی دست یافته‌ایم، چرا که امروز در کشور با عدم همکاری مواجه هستیم.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه باید سیستمی‌ ایجاد شود که در موقع بحران در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانیم با آن کنار آمده و برای حل آن تلاش کنیم، گفت: باید از گسل تبریز به عنوان عاملی برای افزایش تعامل استفاده کرد.
وی تصریح کرد: در زمینه‌های آموزش‌ شهروندی سازمان‌های امدادی قبل از بحران نسبت به حل مشکلات اقدام کنند.
محرم محمدزاده دیگر عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این جلسه با بیان اینکه در همه‌جای دنیا هر موقع علم فدای حرکت‌های پوپولیستی شده به بن‌بست رسیده‌اند، خاطرنشان ساخت: در مدیریت گسل تبریز باید از نظرات علمی پیروی کرد وقتی دانشمندان می‌گویند ایجاد منطقه مسکونی در برخی نقاط ایراد دارد و نباید در گسترش آنها پافشاری کرد.
وی با بیان‌اینکه شورا نماینده مردم و ناظر بر شهرداری است، اضافه کرد: امروز باید از تجربیات سایر شهرها در کشورهای مختلف استفاده کنیم.