رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: با وجود ناملایمات اقتصادی تحول خوبی در بخش کشاورزی اتفاق افتاد.
به گزارش جارچی اخبار، اکبر فتحی که در آیین تجلیلی از تولیدکنندگان نمونه حوزه کشاورزی آذربایجان‌شرقی سخن می گفت اظهار داشت: با وجود کم آبی، انقلابی در بخش گلخانه ای در این استان به وقوع پیوست.
وی همچنین از افزایش شبکه آبیاری بخش کشاورزی آذربایجان‌شرقی در چند سال اخیر خبر داد و گفت: قبل از انقلاب کل اراضی تحت پوشش شبکه آبیاری ۳۰ هزار هکتار بود در حالی که از سال ۱۳۹۴ تاکنون ۲۵ هزار هکتار به شبکه آبیاری نوین استان افزوده شده است.
فتحی با بیان اینکه میزان اراضی تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قابل قیاس با گذشته نیست، افزود: ما سالانه حدود ۲ هزار هکتار شبکه نوین آبیاری را اجرا می‌کنیم و حدود ۴ هزار و ۸۰۰ هکتار نیز هم اکنون در دست اجرا داریم.
فتحی همچنین در مورد شاخص‌های تعیین تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی، استراتژیک بودن محصول از نظر امنیت غذایی، صادرات و ارزآوری، اهمیت رشته از جهت توسعه پایدار، مصرف بهینه آب کود و سم و حفظ محیط زیستف جایگاه رشته در طرح های محوری وزارت جهاد کشاورزی و نیز تعداد بهره بردار در رشته شغلی را از جمله عناصر انتخاب افراد برتر بخش کشاورزی ذکر کرد.
در این آیین تولیدکنندگان نمونه حوزه کشاورزی آذربایجان‌شرقی در بخش های زراعت، باغبانی، آب و خاک و صنایع تبدیلی روز یکشنبه در آییینی با حضور مقام‌های استانی تجلیل شدند.
در این مراسم همچنین دو نفر از تجلیل شوندگان به عنوان نمونه های ملی کشوری معرفی شدند.
“ولی نظرزاده” در زمینه صادر کننده نمونه محصولات کشاورزی از شهرستان اهر با ظرفیت تولید ۱۰ هزار تن و نیز “محمدرضا بذلی” از مرند به عنوان باغدار نمونه محصول گل‌محمدی با سطح زیر کشت ۵ هکتار و میزان تولید هشت و نیم تن در هکتار معرفی شدند.