رییس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی گفت: تا به امروز ۲۰ سایت، پایگاه خبری و شبکه اجتماعی به دلیل تبلیغات زودهنگام و یا غیر مجاز و غیرقانونی تذکر گرفتند و برای ۱۰۰ داوطلب نیز به دلیل رعایت نکردن مسائل قانونی که اکثرا تبلیغات غیرمجاز بود تذکر صادر شد.
به گزارش جارچی اخبار، علبار راستگو روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی و حقیقی از ۲۴ ساعت مانده به اخذ رای براساس قانون ممنوع است و تمامی فعالیت ها رصد می شود.
وی با اشاره به ثبت نام ۷۹۶ نفر داوطلب برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از استان افزود: از این تعداد ۶۴۵ نفر در هیات های اجرایی تایید صلاحیت شدند.
وی با اشاره به اینکه قبل از بررسی در هیات اجرایی در حدود ۱۰۰ نفر نیز انصراف داده بودند، ادامه داد: در نهایت ۳۶۳ نفر از سوی شورای نگهبان تایید شدند.
راستگو اظهار کرد: بعد از تایید اسامی توسط شورای نگهبان از ۲۲ بهمن تا به امروز ۴۰ نفر انصراف داده اند.
وی افزود: لیست نهایی کاندیداها تا این لحظه ۳۲۳ نفر در سطح استان است که از این تعداد ۳۷ نفر معادل ۱۱ درصد تایید صلاحیت شدگان خانم هستند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی گفت: از نظر تفکیک جنسیتی برای هر کرسی پارلمانی ۱۵ مرد و ۲ خانم و در مجموع برای هر کرسی ۱۷ نفر رقابت می کنند.
وی ادامه داد: مجموع واجدین شرایط راس دهندگان در استان ۲ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۸۹۶ نفر است که از این تعداد ۱۴۵ هزار و ۲۹۳ نفر رای اولی هستند.
راستگو تعداد شعب اخذ رای در سطح استان را ۳ هزار و ۵۳ شعبه برشمرد و گفت: از این تعداد یک شعبه مربوط به اقلیت های دینی است .
وی ادامه داد : ۶۲ هزار نفر از جمله عوامل اجرایی، نظارت، بازرسی، محافظان صندوق، اعضای شعب اخذ رای و عوامل ستادی برای برگزاری انتخابات فعالیت می کنند.
رییس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی با تاکید براینکه هیچ گونه مشکل خاصی در برگزاری انتخابات در استان وجود ندارد، افزود: در سه حوزه انتخابیه ملکان، بناب و بستان آباد کاندیدای خانم وجود ندارد البته در حوزه بناب اصلا ثبت نام کننده خانم نداشتیم و در ۲ حوزه دیگر نیز رد صلاحیت شدند.
وی ادامه داد: در این دوره از انتخابات بیشترین وقت برای آموزش گذاشته شده است و تمامی افراد آموزش های لازم را دیده اند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تعداد صندوق سیار پیش بینی شده برای انتخابات این دوره ۷۲۵ صندوق است، افزود: برای شرایط خاص آب و هوایی نیز بالگرد پیش بینی شده است و در صورت نیاز از آن بهره مند خواهیم شد.
وی با اشاره به اینکه دستگاه احراز هویت در تمامی شعب انتخابات نصب شده است ، گفت: فقط اخذ رای و شمارش آرا دستی خواهد بود و بقیه فرآیندها الکترونیکی است.
راستگو خاطرنشان کرد: از طریق این دستگاه احراز هویت که برای اولین بار استفاده می شود آرای تکراری ، سن قانونی و فوتی ها مشخص می شود.
وی گفت: آموزش های لازم برای استفاده از این دستگاه به کاربران داده شده است .
راستگو با اشاره به وظایف نمایندگان مجلس و نقش این نهاد قانون گذار در توسعه کشور بر ضرورت مشارکت مردم در انتخاب نمایندگان اصلح تاکید کرد و گفت: عدم مشارکت و مشارکت کم باعث می شود توان قدرت ملی کشور کاهش یابد در مواجه با چالش های جهانی و بی اثر کردن تهدیدها و رفع مشکلات کشور ، منافع نسل های آینده آسیب ببیند.
وی از رسانه ها، فعالان گروه های سیاسی و احزاب و سازمان های مردم نهاد خواست در جهت افزایش مشارکت مردم تلاش کنند.
معاون استاندار آذربایجان شرقی گفت: باتوجه به شرایط جوی استان و پیش بینی بارش برف تمام فرمانداران و بخشداران و مدیران دستگاه های امدادی برای بازگشایی مسیرها و دسترسی صندوق ها به دور افتاده ترین نقاط استان آماده هستند .
وی به همراه داشتن اصل شناسنامه و شماره کد ملی را برای شرکت در انتخابات الزامی دانست و از مردم خواست با حضور به موقع در پای صندوق های رای گیری، مشارکت در این حضور را به ساعات پایانی موکول نکنند.
راستگو خاطرنشان کرد: از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو ۶ نماینده ، میانه ۲ نفر و سایر شهرستان ها یک نماینده برای حضور در مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند.
وی اعلام کرد: نتیجه انتخابات تنها از ستاد انتخابات و یا فرماندار مرکز حوزه انتخابیه اعلام خواهد شد و دیگر اخبار قابل استناد نیست.
راستگو با بیان اینکه زمان شروع رای گیری از ساعت ۸ صبح و مهلت قانونی آن ۱۰ ساعت است، گفت: از صبح فردا تبلیغات ممنوع است و با تبلیغات غیر مجاز و غیر قانونی برخورد می شود.
یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ماه امسال همزمان با سراسر کشور در آذربایجان شرقی برگزار می شود.
آذربایجان شرقی با بیش از چهار میلیون نفر جمعیت ۱۹ کرسی در خانه ملت دارد.