مرکز آفرینش های ادبی قلمستان در نخستین نشست از مجموعه نشست های “داستان و شهر” با حضور حسین سناپور، پذیرای علاقمندان به داستان نویسی است.

به گزارش جارچی اخبار و به نقل از ستاد خبری جایزه جمالزاده، برنده ششمین دوره جایزه هوشنگ گلشیری به اصفهان می آید تا روایت خود درباره “داستان و شهر” را برای علاقمندان به داستان نویسی و رمان نویسی بگوید.

حسین سناپور که نامی شناخته شده در میان داستان نویسان و داستان دوستان ایران است، درباره حضورش در این برنامه گفت: در این نشست آموزشی قرار است نسبت میان داستان و شهر را با استفاده از تجربیات داستان نویسی و رمان نویسی کشور خودمان روشن کنیم، اینکه در این عرصه چه اتفاقاتی در گذشته افتاده و چه اتفاقاتی در حال وقوع است و چه نویسنده هایی از کدام شهرها بیشترین واکنش را به شهر و داستان های آن نشان داده اند، به نحوی که بتوانیم داستان های شهرمحور را تا حدی از سایر داستان ها تفکیک کنیم.

برنده جایزه ادبی یلدا،  برگزاری برنامه های این چنین را فرصتی برای نویسندگان داستان کوتاه و یا خواننده های آنها دانست و افزود: درک رابطه انسان مدرن با شهر از جمله ثمرات شرکت در چنین کارگاه ها و نشست ها است که طبعا فقط برای نویسنده هایی نیست که در جوایز ادبی شرکت کرده اند. بلکه افراد غیرنویسنده هم می توانند در این فضا حضور یافته و به خودشان برای داشتن درک بهتر و بیشتری از داستان های شهری کمک کنند.

وی ادامه داد: چنین فضایی شاید تلنگری باشد برای کسانی که تاکنون به این نوع داستان توجه نداشته اند، این مسئله منجر به برجسته سازی رویکرد فرهنگی شهر در ذهن مردم و مسئولان می شود و درک بهتر آنها از شهر را به دنبال خواهد داشت.

نویسنده مجموعه داستان کوتاه “سمت تاریک کلمات” در ادامه جایزه جمالزاده را فرصتی برای حضور و رشد نویسندگان داستان کوتاه عنوان کرد و گفت: فرصتی به جز جوایز ادبی برای بروز و ظهور نویسندگان داستان کوتاه وجود ندارد، بنابراین جایزه جمالزاده نیز فرصتی است تا به خصوص قشر جوان این نویسندگان بتوانند دیده و تشویق شوند.

سناپور انتخاب داوران معتبر، اختصاص جوایز شایسته برای صاحبان آثار برگزیده و تلاش برای برگزاری باکیفیت چنین جوایزی را هم از شروط مهم موفقیت آمیز بودن جایزه عنوان کرد.

گفتنی است؛ عموم علاقه مندان می توانند برای شرکت در کارگاه اول”داستان و شهر” روز پنج شنبه اول اسفند ماه ساعت ۱۶ به مرکز آفرینش های ادبی قلمستان وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان واقع در باغ غدیر، خیابان علامه امینی مراجعه کنند.