رییس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی با بیان اینکه میزان مشارکت مردم استان در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۴۳ درصد و بالاتر از میانگین کشوری است، گفت: بیشترین میزان مشارکت در انتخابات مربوط به گروه سنی ۳۵ تا ۴۵ سال است.
به گزارش جارچی اخبار، علیار راستگو روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه ۵۵ درصد از رأی دهندگان این دوره مرد و بقیه زن هستند، افزود: گروه سنی ۱۸ تا ۴۵ سال، ۵۸ درصد و گروه سنی ۱۸ تا ۲۵ سال نیز ۱۳ درصد از رأی دهندگان را تشکیل می دهند.
وی با اشاره به تعیین تکلیف ۱۸ کرسی استان در مجلس در دور اول انتخابات، گفت: تنها در حوزه انتخابیه میانه، به دلیل به حد نصاب نرسیدن آرای نامزدها برای انتخاب نماینده دوم این حوزه، انتخابات به دور دوم کشیده شد.
راستگو خاطرنشان کرد: ۲ نفر از نمایندگان منتخب استان، روحانی و یک نفر نیز از بانوان است و از ترکیب نمایندگان استان در مجلس دهم، ۵ نفر مجدد به عنوان نماینده مردم انتخاب شده‌اند.
رییس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی افزود: از ۱۸ منتخب استان در دور اول انتخابات، ۹ نفر سابقه حضور در دوره‌های قبلی مجلس را داشته‌اند و ۹ نفر دیگر نیز برای نخستین بار به خانه ملت راه یافته‌اند.
آذربایجان شرقی با جمعیت ۴ میلیون و ۸۰۰ نفر دارای ۲ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۸۹۶ نفر واجد شرایط رای بود که از این تعداد یک میلیون و ۲۶۹ هزار و ۹۴۴ نفر معادل حدود ۴۳ درصد در پای صندوق های رای حاضر شدند و از این حیث رتبه ۲۳ کشور را به ثبت رساند.