مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌شرقی گفت: ۵۷ اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس استان در سال جاری در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
به گزارش جارچی اخبار، مرتضی آبدار، روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در سال جاری به منظور صیانت از آثار غنی تاریخی و فرهنگی و انجام رسالت برای انتقال آن‌ها به نسل‌های آینده، ثبت ملی آثار طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌ شده تداوم یافت و ۲۹ اثر تاریخی غیرمنقول استان پس از بررسی و تایید کمیته ثبت آثار غیرمنقول کشور در فهرست آثار ملی قرار گرفت.
وی اظهار داشت: محوطه تاریخی باغ تاریخی گلستان، هنرستان وحدت تبریز، مسجد جامع خاروانا ورزقان، برج مقبره آس و برج مقبره برزندیق کلیبر، مسجد خیرآب شبستر، حمام امیر تومان روستای مهین سراب، حمام شیخ الاسلام و پل حاج محمد باقر مراغه از جمله آثار غیرمنقول و ساختمان قدیمی ایستگاه راه آهن پیام(یام) مرند، ایستگاه راه آهن مراغه، پل فلزی راه آهن جلفا، پل راه آهن قافلانکوه (قزل اوزن) میانه، کارخانه حوله برق لامع، کارخانه آردسازی آراکلیان و کارخانه کبریت سازی توکلی تبریز از جمله آثار صنعتی استان هستند که در سال جاری به ثبت ملی رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت و غنای آثار منقول تاریخی موجود در استان، با اشاره به اینکه آثار کشف‌ شده در کاوش‌های باستان‌شناسی، نشان از هویت، تاریخ و فرهنگ آن تمدن دارد و حفظ و صیانت از این آثار برای نسل کنونی ضروری است، گفت: در این راستا معاونت میراث فرهنگی این اداره کل در یک سال جاری با جدیت فرآیند ثبت این آثار در فهرست ملی را در دستور کار خود قرار داده و موفق به ثبت ملی ۱۰ اثر از آثار فاخر استان شد.
آبدار، ادامه داد: این آثار شامل سنگ بسم‌الله محراب مسجد جامع سراب، مهر استامپی حاصل کاوش‌های کول تپه هادی شهر جلفا، النگوی طلایی مکشوفه از کاوش‌های سایت موزه عصر آهن تبریز، قفل فلزی رمزی سلجوقی و تنگ و دیگچه سفالین به‌ دست‌ آمده از کاوش‌های سد خداآفرین، گچ‌بری سرباز اشکانی قلعه ضحاک هشترود و بزرگ‌ترین سکه نقره‌ای شاه اسماعیل صفوی است.
وی با بیان اینکه حفظ آثار تاریخی با حفظ موجودیت و یکپارچگی آن با محوطه اطراف بسیار حائز اهمیت است، یادآوری کرد: تعیین حریم آثار تاریخی برای تضمین بقای اثر و پیوند آن با محیط پیرامون ضرورت دارد به همین منظور اداره کل میراث فرهنگی استان در سال جاری حریم ۳ اثر تاریخی نیز به ثبت رسید.
آبدار، افزود: ۵ اثر ناملموس در فهرست آثار ملی و ۱۰ اثر طبیعی استان مانند درخت کهنسال روستای پیرلر کلیبر، درخت کهنسال روستاهای طوعلی علیا، قیزیل یول و سوتن خدآفرین و چشمه تراورتن ساز صوفیان شبستر در فهرست ملی آثار طبیعی به ثبت رسید.
حدود ۲ هزار بنای تاریخی در آذربایجان شرقی ثبت ملی شده است.