رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد: نتیجه ۱۲۴ نمونه از آزمایش های کرونا در آذربایجان‌شرقی منفی بود.
به گزارش جارچی اخبار، سیمین خیاط زاده روز یکشنبه در نشست خبری با موضوع شیوع کرونا در آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که انتشار جزئیات مبتلایان به کرونا کار درستی نیست، اظهار کرد: حفظ اسرار بیماران یکی از اصول اولیه نظام پزشکی است.
وی همچنین به بستری شدن ۳۳۶ نفر در استان به دلیل ابتلا به عفونت‌های حاد تنفسی اشاره و اضافه کرد: در راستای مقابله شیوع ویروس کرونا از افراد یک ساله تا ۹۶ ساله نمونه برداری انجام شده است.
خیاط زاده گفت: با وجود اعلام سازمان بهداشت جهانی مبنی بر گزارش نشدن مرگ و میر و درگیری کودکان با این بیماری، به منظور حفظ سلامتی مردم، حتی از این گروه هم نمونه برداری کرده ایم.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این‌که میانگین سنی در بین گروه‌های نمونه برداری شده ۵۰ سال است، گفت: دامنه سنی نمونه‌های مثبت کرونا در استان ۱۵ تا ۷۰ ساله و متوسط سنی‌ مبتلایان نیز ۵۱ سال بوده است که با استاندارد رایج در جهان نیز همخوانی دارد.
وی با بیان اینکه جواب تعدادی از آزمایش های کرونای آذربایجان شرقی هنوز از سوی تهران اعلام نشده و احتمال جابجایی آمار مبتلایان در روزهای آینده وجود دارد، یادآوری کرد: سن سه فوتی‌ کرونا در استان ۶۱ ساله، ۵۴ ساله و ۷۰ ساله و هر سه مرد بودند.
خیاط‌زاده با اشاره به الگوی جنسیتی شیوع کرونا در آذربایجان شرقی، گفت: ۵۴ درصد از کرونا مثبت‌ها آقا و ۴۶ درصد خانم‌ بودند.
وی ادامه داد: آدرس، شماره تلفن و تمامی مشخصات همه موارد مشکوک به کرونا که از آن‌ها تست گرفته شده و همچنین اشخاصی که فرد مشکوک به ابتلا، علاوه بر اعضای خانواده‌اش، با آن‌ها در تماس بوده است، اخذ و در جدولی به صورت لیست خطی درج می‌شود.
وی اضافه کرد: این افراد به مرکز خدمات جامع سلامت همان منطقه معرفی شده و تحت مراقبت قرار می‌گیرند، ضمن اینکه در سامانه «سیب» هم جایی برای این‌ افراد در نظر گرفته شده است.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، اظهار کرد: تمام اعضای خانواده مبتلایان به کرونا، به خصوص افراد پرخطر با بیماری‌های زمینه‌ای، هم که به هر دلیلی مجبور به استفاده از داروی تضعیف کننده سیستم ایمنی، سرطان یا HIV مثبت هستند، رصد می‌شوند.
وی یادآوری کرد: فهرست اسامی مبتلایان به HIV را از قبل داریم و به دلیل محرمانه بودن اطلاعات این افراد، مبتلایان به HIV توسط مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت مراقبت قرار می‌گیرند و در این مراقبت‌ها در مورد علایم کرونا مانند تب، سرفه، درد قفسه سینه و تنگی نفس از آنها سوال می‌شود.
۱۲ هزار نفر کادر درمانی در آذربایجان شرقی در زمینه درمان و مقابله با ویروس کرونا به مردم خدمات می دهند.