رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از اواخر روز جمعه با ورود سامانه جدید بارشی به استان، بارش باران و در نواحی سردسیر بارش برف دوباره آغاز می‌شود.
به گزارش جارچی اخبار، محمد امیدفر، روز چهارشنبه افزود: فعالیت این سامانه همچنین موجب غرش رعد و برق، مه گرفتگی و وزش باد گاهی تا نسبتا شدید در سطح استان می شود.
وی اظهار داشت: در پی نفوذ این سامانه احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، لغزندگی معابر و جاده ها، در برخی نواحی کولاک برف، کاهش دید و اختلال در تردد خودروها در راه های ارتباطی به ویژه گردنه ها و جاده های کوهستانی پیش بینی می شود.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی به مسافران و رانندگان توصیه کرد، از سفرهای غیرضروری اجتناب کرده و در کنار رعایت نکات ایمنی خودروهای خود را به تجهیزات زمستانی مجهز کنند.
امیدفر، انجام اقدامات به موقع در خصوص آبگرفتگی معابر عمومی و توجه کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی را خواستار شد.
وی گفت: در زمان کنونی( ۱۰ و ۴۵ دقیقه) کلیبر با ۹ درجه بالای صفر و هشترود با صفر درجه سانتی گراد به ترتیب گرمترین و سردترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۷ درجه بالای صفر است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.