پزشکان بدون مرز (MSF) یک سازمان مردم‌نهاد برای کمک‌های انسان دوستانه است است که از سال ۱۹۹۱ میلادی فعالیت خود را در ایران آغاز کرد و از آن زمان تاکنون در برخی حوادث مانند زلزله بم و سیل های لرستان، گلستان و خوزستان فعالیت داشته است.

آرش نجیمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: کارشناسان سازمان پزشکان بدون مرز، چند روز گذشته با حضور در مرکز پزشکی امین در کلانشهر اصفهان، وضعیت و شرایط موجود را بررسی و تمهیدات لازم برای استقرار بیمارستان صحرایی مجهز ۴۸ تختخوابی را پیش بینی کردند.

وی با بیان اینکه مقرر است این بیمارستان صحرایی در محوطه بیمارستان امین اصفهان ایجاد شود، اضافه کرد: تعدادی از پزشکان و متخصصان از کشورهای دیگر در این بیمارستان صحرایی حضور خواهند یافت.

نجیمی با اظهار امیدواری از اینکه بیمارستان صحرایی مذکور تا پایان این هفته به طور کامل برپا شود، تصریح کرد: این بیمارستان با هزینه سازمان پزشکان بدون مرکز احداث می شود و بیمارستان امین زیرساخت هایی مانند شبکه برق را برای آن تامین می کند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، هدف از ایجاد این بیمارستان را تسریع در رسیدگی و خدمت رسانی به بیماران مبتلا به کرونا و انتقال تجربه های کشورهای دیگر در مقابله با این بیماری عنوان کرد.

کانال اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز اعلام کرد که این پروژه تنها طرحی است که در کشور در کلانشهر اصفهان و در بیمارستان امین اجرا می شود که در رشد کمی و کیفی شاخص های اعتباربخشی و تقویت برند بیمارستان مذکور در عرصه ملی و بین المللی نقش مهمی دارد.

بهرام قاسمی سفیر ایران در فرانسه نیز روز یکشنبه سوم فروردین در حساب توییتری خود از راهی شدن اولین هواپیمای چارتر پزشکان بدون مرز به تهران خبر داد و نوشت: بامداد یکشنبه اولین هواپیمای چارتر “پزشکان بدون مرز” شامل یک بیمارستان صحرایی، دارو، ماسک، لباس های مخصوص کادر پزشکی و دیگر اقلام مورد نیاز از شهر بوردو فرانسه راهی تهران شد.

سازمان بین المللی پزشکان بدون مرز (MSF) نیز اعلام کرد که در حال راه اندازی یک واحد درمانی در اصفهان برای درمان بیماران مبتلا به Covid-۱۹ است.

بر اساس این گزارش، این واحد درمانی صحرایی ۵۰ تخته با هواپیما از مرکز لجستیک سازمان پزشکان بدون مرز در بوردو فرانسه حمل شده و قرار است در مجتمع بیمارستان امین اصفهان مستقر شود.

یک تیم متشکل از ۹ پزشک و متخصص سازمان پزشکان بدون مرز در این بیمارستان مستقر می شود و با کادر پزشکی محلی و مقامات بهداشتی ایران همکاری خواهد داشت.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, جولی ریورز (Julie Reversé) نماینده سازمان پزشکان بدون مرز در ایران گفت: اصفهان دومین استان تحت تأثیر کرونا در ایران است و امیدواریم که کمک‌های ما حداقل برخی از فشارها را بر سیستم بهداشت و درمان محلی تسکین دهد.
اصفهان از نظر تعداد بیماران مبتلا به کرونا پس از تهران، رتبه دوم را در بین استان های کشور و در وضعیت هشدار و قرمز شیوع کرونا قرار دارد.

وزارت بهداشت آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ (کرونا) تا سوم فروردین در کشور را ۲۱ هزار و ۶۳۸ نفر و در استان اصفهان (مجموع اصفهان و کاشان) یک هزار و ۹۷۹ نفر اعلام کرد.

در کلانشهر اصفهان با ۲ میلیون نفر جمعیت، چهار بیمارستان مرجع برای مقابله با بیماری کرونا در نظر گرفته شده که امین، یکی از این بیمارستان‌هاست.

بیمارستان امین وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به‌عنوان مرکز تخصصی و فوق تخصصی شمال کلانشهر اصفهان یکی از قدیمی‌ترین مراکز درمانی است.