موزه تیت بریتانیا از پربازدیدترین موزه‌های جهان که امسال به دلیل پیامدهای ناشی از شیوع کرونا در مجموع ۲۹۵ نفر از نیروی کار خود را اخراج کرده بود، با تداوم بحران دور جدیدی از تعدیل نیرو را آغاز کرد.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آرت‌نت ، موزه تیت بریتانیا برای دومین بار در سال جاری میلادی به دلیل مشکلات مالی ناشی از شیوع کرونا، بخشی از نیروی کار خود را اخراج می‌کند. در این دور از تعدیل نیروها، ۱۲۰ کارمند اخراج می‌شوند، چیزی معادل ۱۲ درصد از کل نیروی انسانی این مجموعه.

تصمیم به قطع همکاری با این تعداد نیرو در پی آن گرفته می‌شود که موزه تیت تقریبا نیمی از سال ۲۰۲۰ را به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا تعطیل بود و ۷۵ میلیون و ۳۰۰ هزار از درآمدش را از دست داد. به نقل از روزنامه هنر لندن، این موزه انگلیسی تحت تاثیر ضررهای روزافزون ناشی از تداوم قرنطینه، به دنبال آن است که با تعدیل نیروی انسانی ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار پس‌انداز کند.

در این راستا، مسئولان موزه تیت راه درخواست‌های مختلف فردی اعم از بازنشستگی زودتر از موعد، کاهش ساعات کاری و مرخصی توافقی را نیز برای کارکنانش باز گذاشته‌اند.

موزه تیت روز چهارشنبه (۱۲ آذر ۹۹) با به پایان رسیدن دومین دور از قرنطینه در انگلیس، بازگشایی شد. پیش‌بینی می‌شود مجموع بازیدکننده سالانه این موزه تا پایان سال جاری میلادی به تنها یک میلیون نفر برسد که با برآوردهای اولیه ۸ میلیونی اختلاف فاحشی دارد.

ماریا بلشاو (Maria Balshaw) رئیس موزه تیت و ویکی چیتهم (Vicky Cheetham) مدیر ارشد عملیاتی این موزه در بیانیه‌ای مشترک در این باره گفتند: کاهش نیروی انسانی را با اکراه و بی‌میلی تمام انجام می‌دهیم. دانش، تجربه و اشتیاق همکارانمان در تیت، قلب تپنده موفقیت ماست و ارزش بالایی برایمان دارد. اما چاره دیگری نداشتیم. برای جان به در بردن از این بحران نمی‌توانیم گزینه اخراج اجباری برای رسیدن به میزان لازم از صرفه‌جویی در هزینه‌ها را کنار بگذاریم.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: از آنجایی که پیش‌بینی می‌شود صنعت گردشگری تا سال ۲۵/۲۰۲۴ به وضع سابق خود بازنگردد و اقتصاد تا مدتها با پیامدهای قرنطینه دست و پنجه نرم کند، راه منتهی به احیا و بازیابی، مسیری طولانی خواهد داشت.

با آغاز قرنطینه و تعطیلی‌ سراسری ناشی از شیوع کرونا در ماه مارس (اسفند ۹۸- فروردین ۹۹)، موزه تیت به دلیل پرداخت متعهدانه حقوق کارکنانش تا پایان ماه آوریل، مورد تحسین و تشویق قرار گرفت اما با آشکار شدن تاثیرات مالی قرنطینه، بازوی تجاری این موزه ۲۱۷ کارمند تمام وقت خود را اخراج کرد. از زمان آغاز بحران کرونا تاکنون در مجموع ۲۹۵ نفر از کارکنان تیت اخراج شده‌اند که نیمی از آنها داوطلبانه از این مجموعه جدا شدند.