سخنگوی دولت با بیان اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۰کل کشور مبتنی بر واقعیت‌های امروز و با نگاهی به آینده نزدیک بسته شده است، گفت: نماندن در واقعیت‌هایی که بر اثر تحریم به وجود آمده بود، شکل دادن به فضای عقب راندن تحریم و بهبود وضعیت در آینده در تدوین لایحه بودجه مد نظر قرار گرفته است.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی خود  که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد با بیان اینکه لایحه بودجه مبتنی بر واقعیت‌های امروز کشور و با نگاهی به آینده‌ای نزدیک و در تلاش برای بهبود آینده‌ای بهتر شکل گرفت است، ادامه داد: اولین اصلی که در بودجه در دولت بحث شد واقعیت‌های امروز کشور است. اما نماندن در واقعیت‌هایی که در اثر تحریم به وجود آمده بود، عقب راندن تحریم و بهبود وضعیت در آینده در بودجه کاملا مشخص، و در جا به جای بودجه به نحوی گنجانده شده است.

وی اضافه کرد: تلاش دولت این بود منابع و درآمد پیش بینی شده کاملا واقعی باشد و مصارف اجتناب ناپذیر کاملا پوشش داده شود. بنابراین واقعی کردن درآمدها و پوشش دادن مصارف اجتناب ناپذیر و کم کردن یا حذف هزینه‌های غیرضرور هم مدنظر قرار گرفت. ضمن اینکه هزینه‌های اجتناب پذیر کم شد و یا افزایش نیافت.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: یکی از تلاش‌های دولت در سال‌های گذشته  این بود که لایحه بودجه از اتاق‌های در بسته خارج شود و در منظر همگان قرار بگیرد و امروز بودجه بیش از هر زمان دیگری در دسترس قرار گرفته است.

سخنگوی دولت یادآورشد: همواره بودجه به‌عنوان یک سند پر از ابهام به مجلس می‌رفت و در کمیسیون‌های مجلس بررسی می‌شد و سپس به صحن می‌آمد و جایی برای نقد و شفافیت وجود نداشت. اما دولت در چند سال اخیر تلاش کرد بودجه را به منصه افکار عمومی بگذارد و همگان بتوانند آن را ببینند و نقد کنند.

ربیعی گفت: لایحه بودجه از لحاظ سیاست‌های مالی با هدف تحریک بخشیدن به خروج از رکود و تولید حرکت به سمت رشد اقتصادی و به منظور حفظ قدرت خرید مردم و حمایت از حقوق بگیران و اقشار مورد نیاز، انبساطی تنظیم شده است.

وی افزود: در این بخش‌ها که بیشتر تحریک بخشیدن به تقاضاها، خروج از رکود و حرکت به سمت رونق مدنظر است،  سیاست‌های انبساطی در بودجه دیده شد، اما از طرفی در اجرا، کاهش هزینه‌های غیرضرور دولت و اولویت‌بندی مخارج مدنظر قرار گرفته است.

ربیعی مقابله با فقر مطلق و تاکید بر معیشت مردم، دنبال کردن سیاست‌های حمایتی، حمایت جدی از حوزه بهداشت و سلامت، پیش بینی وجود کرونا در سال آینده و لحاظ کردن بودجه برای این منظور، و حمایت از اشتغال (خرد، کوچک و متوسط) را از  ویژگی‌های لایحه بودجه۱۴۰۰ برشمرد و گفت: تکمیل و تجهیز طرح‌های زیربنایی به‌ویژه حوزه حمل و نقل ریلی و اتصال به شبکه‌های ریلی حومه شهرها، آزادراه‌ها و قطارهای شهری، بهداشت و درمان، آب و کشاورزی و توسعه صنعتی و معدنی هم در بودجه لحاظ شده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اصلاح ساختاری با نگاه افزایش درآمدهای پایدار، ایجاد شفافیت، کارایی هزینه‌ها و اصلاحات نهادی هم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده و حمایت از صادرات غیر نفتی با تاکید بر مبادلات با کشورهای همسایه، منطقه و سپس در سطح جهان در بودجه مورد حمایت قرار گرفته است.

به گفته وی تقویت و توسعه سامانه‌ها و خدمات دولت الکترونیک، تقویت زیرساخت‌ها و تجهیزات آموزش مجازی در راستای آموزش فراگیر از راه دور با هدف ارتقای شاخص‌های آموزشی در مناطق محروم و تقویت آموزش‌های مهارتی و فنی حرفه‌ای از دیگر موارد لحاظ شده در بودجه ۱۴۰۰ است.

ربیعی تمرکززدایی را از دیگر ویژگیهای لایحه بودجه عنوان کرد و گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اعطای اختیارات به شورای برنامه‌ریزی استان‌ها، انعطافی برای استان‌ها در اجرای بودجه قائل شده است. در این راستا تقویت اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه استان‌ها و توجه به ارتقای شاخص‌های برخورداری مناطق کمتر توسعه یافته با هدف ایجاد تعادل‌های منطقه‌ای در توزیع اعتبارات استانی هم از جمله موارد مهم در بودجه بوده است.

به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جموری لایحه بودجه شامل ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی و ۱۵۶۱ میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها است.

ربیعی یکی از مهمترین دستاوردهای لایحه بودجه سال آینده را کاهش نقش منابع حاصل از فروش نفت خام در بودجه جاری عنوان و تصریح کرد: طبق تصمیم دولت در بودجه جاری سال آینده، نفت در بودجه جاری بیش از فروش نفت در دوران تحریم نقش نخواهد داشت.

وی همچنین حفظ ارزش پول ملی را از ویژگی‌های لایحه بودجه ۱۴۰۰ عنوان کرد و گفت: به رغم برخی توصیه‌ها مبنی بر افزایش نرخ تسعیر ارز که در زمان تنظیم بودجه مطرح بود، دولت برای تقویت ارزش پول ملی،‌ جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم و اجتناب از آثار تورمی، حاضر به انجام این کار نشد.

سخنگوی دولت درباره تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی، با ارز ۴۲۰۰ تومان حفظ شده است اما پیش بینی شده است  در صورت محرز شدن آثار منفی حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی نسبت به آثار تورمی اصلاح نرخ ترجیحی تسعیر ارز، اصلاح نرخ ارز ترجیحی به نرخ ETS  (نرخ سامانه معاملات الکترونیکی) انجام و صددرصد درآمد ناشی از این اصلاح برای معیشت و سلامت مردم مصرف شود.

ربیعی در ادامه در خصوص تولید و فروش نفت گفت: باید توجه داشته باشیم تولید و فروش نفت مساله‌ای اساسا منفی نیست. باید نفت را صادر کنیم و فروش نفت به منظور توسعه کشور، وابسته کردن جهان به ایران و حضور در بازارهای بین‌المللی برای ما حائز اهمیت است. آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد این است درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه جاری هزینه نشود و برای رفاه مردم، و تقویت، نگهداشت و توسعه زیربناهای کشور که مورد استفاده نسل‌های آینده هم خواهد بود، به کار گرفته شود.

سخنگوی دولت با مهم خواندن نوع برخورد با نفت در بودجه، اضافه کرد: در بودجه ۱۴۰۰ به عنوان یک اقدام زیرساختی به نفت توجه شده است. تصمیم بنیادی دولت این است که درآمدهای حاصل از فروش نفت برای توسعه زیرساخت‌ها و حمایت اجتماعی برای زندگی مردم فقط مورد مصرف قرار بگیرد.

وی درباره لحاظ شدن عدالت و زندگی محرومان در بودجه گفت: معادل ۸ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و دارو با ارز ۴۲۰۰ تومانی در این بودجه در نظر گرفته شده است و دولت در این زمینه تلاش کرده این یارانه به جامعه هدف خود برسد و بدون عوارض منفی و ایجاد رانت، مردم از آن بهره ببرند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در ادامه پیش‌بینی اعتبار معادل ۱۸ هزار میلیارد تومان بابت کاهش فقر مطلق از طریق پرداخت مستمری و یارانه نگهداری به مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی به تعداد سه میلیون و دویست و چهل هزار خانوار با ۳۲ درصد رشد نسبت به سال جاری را از موارد پیش بینی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور عنوان کرد و گفت: علاوه بر این اعتبارات صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد با ۱۰۹ درصد رشد از ۸۶ هزار میلیارد تومان در سال جاری به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

ربیعی  همچنین از پیش‌بینی اعتبار معادل ۳۱ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت کمک معیشتی به ۶۰ میلیون نفر خبر داد و گفت: همچنین از محل هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت‌های یارانه نقدی خانوار (۴۲ هزار میلیارد تومان) و پرداخت کمک معیشتی (۳۱ هزار میلیارد تومان) پیش بینی شده است.

احتساب بیمه درمان رایگان ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور از طریق سازمان بیمه سلامت ایران و پرداخت حق بیمه آن توسط دولت، رشد ۶۴ درصدی اعتبارات بنیاد شهید و امور ایثارگران (۱۸۰۰۰ میلیارد تومان به ۲۹۵۰۰ میلیارد تومان) و پیش‌بینی اعتبار بابت پرداخت بخشی از حق بیمه بازنشستگی اقشار خاص از جمله زنان سرپرست خانوار، ‌ رانندگان، قالیبافان، باربران و خادمان مساجد (تعداد ۲ میلیون نفر) هم درلایحه بودجه ۱۴۰۰ قید شده است.

وی همچنین از رشد ۳۱ درصدی اعتبارات اجرای قانون حمایت از معلولان خبر داد و افزود در این راستا  معادل ۱۷۰۰ میلیارد تومان بابت اجرای قانون حمایت از معلولان پیش بینی شده است.

به گفته ربیعی اعتباری معادل ۱۴۲۰ میلیارد تومان بابت پرداخت مستمری به ۱۰۰ هزار رزمنده معسر ۳۳ درصد رشد نسبت به سال گذشته از دیگر موارد مندرج در لایحه بودجه ۱۴۰۰ است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه با افزایش فروش نفت، برنامه‌های حفظ اشتغال، اشتغال‌زایی جدید و حمایت از مشاغل کوچک پیگیری خواهد شد، گفت: گسترش سلامت و کاهش هزینه‌های مردم پیش‌بینی شده است و ۳۰ درصد از آحاد جامعه برق و گاز رایگان دریافت خواهند کرد.

وی یادآورشد: آن بخش از برنامه‌های اصلاح ساختار که قابلیت اجرا در سال آینده را دارند در دو بخش «درآمدزایی پایدار و ثبات اقتصادی» و «کارایی هزینه‌ها و شفافیت و چابک‌سازی دولت» پیش بینی شده است.

به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری، ‌الزام به شناسایی و ثبت کل اموال دولت در سامانه واحد و مولدسازی دارایی های دولت با پیش بینی سازوکارهای آن در لایحه دولت، ایجاد امکان فروش اموال دولت در قالب ETF و مردمی ‌سازی اقتصاد، الزام به اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد و استفاده از سازوکار اعتبارات اسنادی در فروش سوخت و خوراک پتروشمی‌ها از موضوعات و محورهایی است که مد نظر قرار گرفته است.

ربیعی تنوع در روش‌های تامین مالی دولت با انواع روش‌های استفاده از بازار سرمایه و هم‌افزایی بازارهای پولی و مالی با اجرایی شدن و تقویت عملیات بازار باز و تامین ۲۸۵۰ میلیارد تومان برای توسعه جامع حدنگار (کاداستر) جهت اتمام کاداستر اراضی ملی و منابع طبیعی کشور، اراضی دولتی و اراضی کشاورزی را از مشخصات لایحه عنوان کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: شفاف‌سازی و ساماندهی پرداخت‌ها و بودجه شرکت‌های دولتی، اجرای برنامه پرداخت به ذینفع نهایی، پیاده‌سازی برنامه شناسه واحد دریافت و پرداخت در خزانه، توسعه دولت الکترونیک در گردش وجوه و پرداخت و تخصیص الکترونیک، اجرای نظام کدینگ واحد بصورت اتصال سامانه‌های سازمان امور استخدامی، سازمان برنامه و بودجه، دیوان محاسبات کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی جهت مدیریت یکپارچه مالی دولت و اجرای برنامه اسناد الکترونیکی مالی دولت هم در این راستا تدوین و به مجلس ارائه شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه درآمدهای مالیاتی با توجه به ظرفیت‌های قانونی و پایه‌های مالیاتی موجود و شرایط  فعلی کسب و کارها پیش‌بینی شده است، گفت: بدیهی است در صورت هرگونه اصلاح قوانین مالیاتی از جمله اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، افزایش پایه‌های مالیاتی، لغو قوانین مربوطه درخصوص اعطای معافیت‌های مالیاتی و اجرایی شدن کامل قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان میزان درآمدهای مالیاتی در سال آینده نسبت به ارقام پیش‌بینی‌شده افزایش خواهد یافت.

وی ضمن ضمن تشکر از توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی افزود: دولت انتظار دارد در بررسی لایحه بودجه به نحوی عمل شود که درآمدهای غیرقابل وصول اضافه نشود.

ربیعی در خصوص پیش بینی منابع برای حمایت از اقشارآسیب پذیر در شرایط کرونا گفت: دولت در این خصوص چند برنامه اجرا کرده است از آنجا که شاغلانی که به دلیل کرونا شغل خود را از دست دادند،‌ بیشتر مشاغل خدماتی هستند، بخشی از تسهیلات برای این مشاغل پرداخت شد.

وی از تخصیص ۱۴ هزار میلیارد تومان وام ارزان قیمت به این بخش خبر داد و با بیان اینکه پرداخت وامها ادامه دارد، گفت: ادامه داد: علاوه بر این سیاست‌های مالیاتی برای حمایت از آسیب دیدگان در نظر گرفته شده است و دنبال می‌شود.

ربیعی درباره حمایت از افراد بیکار شده در اثر کرونا هم گفت: تاکنون ۳ هزار میلیارد تومان به این موضوع اختصاص داده شده است و بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند. ضمن اینکه امکان اختصاص حدود ۲ هزار میلیارد تومان هم وجود دارد.

وی اضافه کرد: در این راستا وام یک میلیونی دوم نیز به این افراد اختصاص داده شد و تاکنون ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار برای دریافت این وام درخواست کردند که این رقم به آنها پرداخت شد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه این پرداخت‌ها تا دو روز آینده ادامه خواهد داشت، افزود: این پرداخت‌ها به یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار دیگر انجام خواهد شد و  پیش بینی می‌شود هفته آینده نیز این وام به یک میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار دیگر پرداخت شود.

ربیعی ادامه داد:‌ طبق بررسی که انجام شد بعضی از این گروه ها جزو دهک‌های پایین بودند یا اطلاع رسانی درست به آنها انجام نمی‌شود یا اینکه امکان ارسال پیامک هم ندارند،  قرار است دولت از طریق ارتباط با دیگر اعضای خانواده سرپرستان این خانوارها به آنها پیامک داده و برای دریافت وام در سامانه آنها را دعوت کند.

به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری پیش بینی می‌شود که حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار دیگر نیز اضافه خواهند شد.

وی درباره طرح کمک معیشتی نیز گفت: ‌این طرح بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا برای ۴ ماه پیش‌بینی شده بود و این طرح برای بودجه ۱۴۰۰ نیست و آذرماه نیز این پرداخت انجام می‌شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه جامعه هدف افراد آسیب دیده از کرونا  ۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند ، اضافه کرد: به علت محدودیت منابع و عدم امکان تحقق منابع پیش بینی شده اجرای مصوبه مجلس برای دولت با مشکل مواجه شد.

ربیعی اظهار کرد: البته این طرح را با ۱۲ هزار میلیارد تومان پیگیری کردیم و به منظور همراهی و هماهنگی برای رسیدگی به مردم، جلساتی بین دستگاه‌های مسوول در دولت، مجلس و برگزار شده تا و این جلسات ادامه دارد تا بتوان دیدگاه‌های نمایندگان در قالب طرحی که وجود دارد، همسان و همپوشان کرده  و دیدگاه های مجلس را تا زمانی که توان مالی دولت اجازه می دهد، پوشش دهیم.

ربیعی با بیان اینکه برای دهک‌های پایین که بیشتر وابسته با سازمان بهزیستی هستند،‌ برای هر نفر ۱۲۰ هزار تومان پیش بینی شده است، افزود: امیدواریم با گشایش‌های بیشتری که صورت می گیرد منابع لازم ایجاد شده و بتوانیم با منابع موجود ترکیبی از دو طرح را اجرایی کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره موضع تهران در خصوص اظهارات برخی مقامات خارجی برای توافق بهتر با ایران و برجام گفت: ما انتظار داریم که آمریکا با همان سرعتی که ترامپ چنین کاری را انجام داد و البته بدون هیچگونه پیش شرطی تمام روندهای مخرب طی شده را معکوس کند.

ربیعی ادامه داد:  دولت بعدی آمریکا به خوبی می داند که چه کارهایی را برای جلب اطمینان ایران باید انجام دهد و از چه اقدامات زیانباری که می‌تواند به دیپلماسی آسیب بزند، خودداری کند. البته  پیش از بازگشت آمریکا به نقطه‌ای که خود را از انجام تعهداتش جدا کرد، امکان بررسی مذاکرات تازه‌ای اساسا وجود ندارد.