وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سفر خود به اصفهان از ذوب آهن اصفهان بازدید کرد و به همراه وجیه ا… جعفری رئیس هیات عامل ایمیدر،عباس رضایی استاندار و جمعی از دیگر مسئولین استان و شهرستان لنجان ضمن گفتگو با مدیران ذوب آهن و بازدید از خط تولید این شرکت در جریان آخرین اقدامات این مجتمع عظیم صنعتی قرار گرفت.

به گزارش جارچی اخبار؛ علیرضا رزم حسینی پس از بازدید از کوره بلند شماره یک این شرکت که مراحل پیش گرم را طی می کند ، در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به نقش مهم ذوب آهن در شکل گیری صنایع فولادی کشور و تربیت متخصصین در حوزه صنعت گفت : به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ، تولید فولاد کشور از ۵۰۰ هزار تن به ۲۸ میلیون تن رسید و در افق ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن مد نظر است که بانی همه این توفیقات ذوب آهن است و این امر جای سپاس و قدردانی از همه کارگران ، متخصصان و مسئولین ذوب آهن دارد .
وی افزود : این مجتمع عظیم صنعتی ارزش بسیاری برای کشور دارد و لذا چراغ آن باید روز به روز پرفروغ تر باشد و به هر شکلی که می توان باید بر کمیت و کیفیت محصولات آن افزود تا جایگاهی جهانی کسب کند .
وزیر صمت با اعلام آمادگی کامل برای حمایت از ذوب آهن اصفهان گفت : ایمیدرو پشتیبان ذوب آهن اصفهان است و کمیته ای برای حل مشکلات صنعت فولاد تشکیل شده که قطعاً حامی این مجتمع عظیم صنعتی خواهد بود .
رزم حسینی ، هم افزایی بین صنایع را بسیار مهم دانست و اظهار داشت : صنایع فولادی کشور نباید نگاه رقابتی داشته باشند بلکه تا آنجا که می توانند باید از هم پشتیبانی کنند . صنایع فولادی کشور با همت ذوب آهن اصفهان به وجود آمدند و رشد کردند و حالا باید از این صنعت حمایت کنند .
وی با اشاره به توفیقات دولت با وجود فشار تحریم ومواجهه با کرونا ، افزود : با توجه به محدودیت های فروش نفت ، اگر توان صنعت فولاد کشور و پتروشیمی نبود ، اداره کشور در ۳ سال اخیر میسر نمی شد .
رزم حسینی مبارزه با فساد ، ویژه خواری و امضاء های طلایی را از اولویت های وزارت صمت دانست و گفت : سیاست اقتصادی کشور در حوزه فولاد مبتنی بر حذف رانت و شفاف سازی است .
وزیر صمت گفت : اقتصاد ایران امسال به احتمال زیاد رشد مثبت را تجربه می کند که این حاصل قدرتمند شدن صنعت کشور است و در این راستا در تولید ۱۷ کالای مهم رشد داشته ایم .
وی گفت : ذوب آهن اصفهان با راه اندازی کوره بلند شماره یک ، بیش از ۸۰۰ هزار تن به تولید خوداضافه می کند که اهمیت بسیاری دارد . این شرکت قادر به تامین ریل کشور است که دستاورد بزرگی برای ایران است .
منصور یزدی زاده مدیر عامل ذوب آهن در این دیدار گفت : این شرکت در تولید وبومی سازی گام های مهمی برداشته و دستاوردهای مهمی همچون تولید ریل حاصل کرده است .
وی هزینه انرژی این شرکت را به دلیل روش تولید و عدم بهره مندی از یارانه انرژی ، زیاد دانست و گفت : معادن زغال سنگ کشور وابسته به فعالیت ذوب آهن اصفهان هستند و این شرکت در مسئولیت های اجتماعی از جمله خدمات درمانی ، فعالیت های ورزشی ، عمرانی و … پیشگام است .
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان افزود : این تصور اشتباه وجود دارد که این شرکت یک صنعت قدیمی است و بر اساس آن نتیجه گیری می شود که آلاینده هم هست . این در حالی است که بیشتر بخش های ذوب آهن اصفهان نوسازی و مدرن شده است و این شرکت اولین مجموعه ای است که با مشارکت سازمان محیط زیست طرح جامع زیست محیطی تدوین کرده است . پروژه های متعدد زیست محیطی از جمله ساخت و تعویض درب های باتری شماره سه کک سازی را اجرا نموده و تلاش می کند رضایت جامعه را کسب نماید .
عباس رضایی استاندار اصفهان نیز از مسئولین وتلاشگران ذوب آهن اصفهن به جهت تامین ریل متروی بهارستان قدردانی کرد و گفت : این مجتمع عظیم صنعتی ، یک کارخانه معمولی نیست و فعالیت آن بر کل کشورتاثیر دارد .
وجیه ا… جعفری رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز گفت : ذوب آهن اصفهان در تنظیم بازار همراهی بسیار خوبی دارد و لذا باید تامین مواد اولیه برای حفظ تولید این شرکت تضمین گردد.