رییس جمهوری از کاهش شهرهای با وضعیت قرمز به ۱۲ شهر خبر داد و اعلام کرد: با اقداماتی که از آبان و آذرماه صورت گرفت، روند این بیماری در اکثر قاطع استان‌ها به‌جز موارد معدودی همه کاهشی و بسیار امیدوار کننده بوده است.

به گزارش جارچی اخبار، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیش از ظهر شنبه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار کرد: حدود ۱۰ ماه است که مردم با ویروس خطرناک کرونا مواجه هستند. در این مدت در مجموع اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته است.

رییس جمهوری افزود: در هفته‌های اخیر شاهد روند افزایش بودیم اما با اقداماتی که از آبان و آذر ماه انجام گرفت، امروز شاهد هستیم روند این بیماری در اکثریت قاطع استان‌ها بجز موارد معدودی کاهشی و امیدوار کننده است.

روحانی با اشاره به گزارشی که امروز در ستاد ارائه شد، ‌ گفت: بر اساس این گزارش فقط ۱۲ شهرستان وضعیت قرمز دارند و بقیه نارنجی و زرد هستند و با تلاش استانداران، روسای دانشگاه پزشکی موفق خواهیم شد ۱۲ شهرستان را هم مهار کرده و به شرایط نارنجی یا زرد برگردانیم.

وی اساس  موفقیت در این مسیر را اعتماد عنوان کرد و اظهار کرد: همه این موفقیت‌ها در قدم اول مرهون مسوولیت پذیری و همچنین اعتماد مردم به تصمیمات ستاد ملی بود. البته خیلی‌ها خواستند در این زمینه اخلال ایجاد کرده و مردم را ناامید و یا در آنها تردید ایجاد کنند. اگر ستاد ملی به عنوان مسئول این کار را بر عهده دارد، مردم هم باید به آن اعتماد داشته باشند.

رییس جمهوری با بیان اینکه کار بزرگی در این راستا انجام شده و ما مشکلاتی نداریم که نتوانیم ‌آن را حل و فصل کنیم، گفت: البته در کنار مردم اقدامات به موقع قرارگاه عملیاتی و نیروی انتظامی، سازمان بسیج و اتحادیه‌های صنفی و موسسات مردم نهاد و هلال احمر همه دست به دست هم دادند و اقدامات گسترده‌ای در هفته‌های اخیر انجام دادند و این موفقیت بزرگی بود.

روحانی افزود: در نتیجه این اقدامات ما از مرز ۵۰۰ نفر فوتی در روز به دویست و خرده‌ای برگشتیم و امیدواریم با تلاش مردم و مسئولان این رقم بازهم در هفته‌های آینده کاهشی باشد.

وی با هشدار نسبت به خطر عادی‌انگاری کرونا از سوی مسئولین و رسانه‌ها اظهار کرد: هر زمانی که احساس کنیم مسئله تمام شده است و از کرونا عبور کردیم و این موضوع مسئله ای نیست که خطرناک باشد، بلافاصله این موضوع در هفته‌های بعد پیک بیماری در ابتلا و مرگ و میر آغاز می‌شود و این بسیار خطرناک خواهد بود.

رییس جمهوری با بیان اینکه آزموده را آزمودن خطا است، ‌ گفت: در این مدت هم مشاهده کردیم هر موقع ازدحام زیاد شد و اجتماعات بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایش یافت، ‌بلافاصله با پیک بیماری در بخش‌های مختلف مواجه شدیم.

وی با اشاره به ابعاد مختلف کرونا گفت: این بیماری موضوعات اقتصادی، ‌فرهنگی، ‌اجتماعی و بسیاری از مسائل را در برمی‌گیرد به طوری که این بیماری باعث شده رشد اقتصادی دنیا منفی ۳ شود و ضربه بسیار شدیدی نیز به اشتغال وارد کرده است بنابراین همه باید مراقبت کنیم چرا که موضوع فقط پزشکی نیست بلکه اقتصاد، فرهنگ، زندگی مردم، مسائل اجتماعی هم هست.

 در پذیرش کرونا تردید و تعلل نکردیم

رییس جمهوری ادامه داد:‌ ما از آغاز این بیماری یعنی روز آخر بهمن ۹۸ در این باره نه تعلل کردیم و نه در پذیرش حادثه دچار تردید شدیم هرچند که بعضی این موضوع را انکار کردند.

وی اضافه کرد: به محض اینکه چهارشنبه ۳۰ بهمن وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت اعلام کرد که ما متوجه شدیم دو نفر کووید ۱۹ مثبت اعلام شده است، ‌ بلافاصله همان موقع اعلام کردم که به مردم اطلاع بدهید. با اینکه شب انتخابات بود و تقریباً کار برای ما سخت بود و شرایط آسانی نبود، ‌ اعلام کردیم که مردم باید این مسئله را بدانند.

روحانی خاطرنشان کرد: ما حادثه را پذیرفتیم و این خیلی مهم است که اسم آن را بحران یا هر نامی بگذارید،  قبول کرده بودیم.   برخی از کشورها منکر کرونا بودند و می‌گفتند خبری نیست. آقایی که رییس جمهور آمریکا بود و چند هفته دیگر هم رییس جمهور هست، ‌ادعا می کرد که اصلاً خبری نیست و فقط یک عطسه و سرماخوردگی است و نیاز به انجام کار خاصی نیست. انکار کردن بالاترین سنگ اندازی در روز اول و در مسیر حرکت است.

روحانی ادامه داد:هیچ گاه از سوی ایران انکار صورت نگرفت بلکه  پذیرش مساله بود و بلافاصله پاسخ به هنگام انجام شد. اگر مساله  را متوجه شدیم ولی در اجرای آن تاخیر روا بداریم و بگویم فردا یا ۱۰ روز دیگر آن را انجام می دهیم که اینگونه نبوده است. البته در همان روزهای اولیه که برای مقابله کار را آغار کردیم،   در بعضی از استان‌ها و شهرها کمی به هم ریختگی ایجاد شد و هر استانی کاری انجام می داد که  نگرانی عمومی ایجاد می‌کرد. ششم اسفندماه ۹۸ به صراحت اعلام کردیم که باید به جز مواردی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می کند سایر کارها طبق روال معمول انجام شود.

رییس دولت دوازدهم یادآور شد: ‌در آن زمان در یک تا دو استان همه چیز به هم ریخته بود  واعلام کردیم فقط  یک جا است که می‌تواند اعلام تعطیلی یا مواردی اعلام کند و آن ستاد ملی مقابله با کرونا است. غیر از ستاد ملی مقابله با کرونا، ‌ فرد، مقام یا اشخاص دیگری حق مداخله نداشتند و این بر مبنای  مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی بود که رهبری معظم انقلاب نیز آن تایید فرموده بودند وآن مبنای کار ما بود.

وی اضافه کرد: استراتژی ما نیز از ابتدا مشخص بود. بعضی از کشورها دچار استراتژی سردرگمی شدند و نمی دانستد چه کاری باید انجام دهند ولی اقدامات ما از اول کاملا روشن بود و آمادگی بسیار بزرگی در روزهای اولیه، هم بهداشت درمان و هم نیروهای مسلح داشت و همه به میدان آمدند.

روحانی اظهار کرد: البته پروتکل‌های بهداشتی یک مقدار تغییر کرد. به عنوان مثال دستکش جزو پروتکل بود که بعدا در دنیا گفتند که شستن دست بهتر از استفاده از دستکش است. ولی ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و عدم تجمع و تردد اصولی است که دنیا به آن رسید و تغییر نکرد و استراتژی خاص و مشخصی داشت و ادامه دادیم.

 هیچ زمانی دنبال پندارگرایی و خرافات نبودیم

رییس دولت تدبیر با تاکید بر این که مبنای ما از اول علم گرایی بود، گفت: هیچ زمان دنبال پندارگرایی و خرافات نبودیم. دولت و وزارت بهداشت همیشه بر مبنای اصول علمی بود و متخصصان ما به خوبی و روشنی اعلام کردند و حرف آنها با متخصصین دنیا و با آنچه که وزارت بهداشت جهانی می‌گفت، همسان بود بنابراین ما پندارگرایی نکردیم و با عمل گرایی حرکت کردیم.

رییس جمهوی افزود: خوشبختانه اعتماد سیاسی و اجتماعی در کشور به خوبی حفظ شد و ما با بحران اعتماد روبرو نشدیم. مردم به دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت تردید نکردند و واقعا مردم همکاری کردند. در ایام فروردین همه مغازه‌ها در کشور بسته شد و به تدریج ابتدا استان‌ها را باز کردیم و در مرحله بعد تهران را باز کردیم. مردم از روز اول با ستاد بودند و  اعتماد برای همیشه حفظ شد البته عده‌ای از رسانه‌های بیگانه ضد ایرانی کارهایی کردند که همیشه ناموفق بودند و در این داستان هم ناموفق بودند.

وی ضمن قدردانی از توانمندی نیروی متخصص درمانی و امکانات و شرکت‌های دانش بنیان و تولیدی کشور گفت: ما خیلی سریع توانستیم ماسک مورد نیاز مردم را تهیه و تولید کرده و به وفور و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهیم. در موارد شست و شو و بهداشتی، اکسیژن، ونتیلاتور، سی تی اسکن هم کار فوری شروع و همه امکانات تجهیز شد. علاوه بر این توانستیم در زمان کوتاهی ۲ هزار تخت به تخت‌های ویژه اضافه کنیم. همه به صحنه آمدند و توانستیم به خوبی از این مساله عبور کنیم و امروز هم در شرایط نسبتا خوبی هستیم.

روحانی با تاکید بر لزوم رعایت پروتکلها در مراکز مختلف ادامه داد: برای مراکزی مانند سالمندان، معلولین، سربازخانه‌ها و زندان‌ها رعایت پروتکل‌ها بیش از حد معمول باشد به گونه‌ای که مطمئن شویم که همه مراکز عاری از ویروس است.

رییس جمهوری یادآورشد: البته یک عامل، یک دستورالعمل و ماسک زدن و شستن دست و فاصله اجتماعی به تنهایی کافی نیست. تمام دستور العمل‌ها باید رعایت شود تا ما را از این ویروس نجات بدهد.  مخصوصا الان که فصل زمستان و سرما است و مردم در خانه‌های دربسته هستند و ممکن است تهویه هوا مناسب نباشد و در این شرایط ممکن است مشکل پیش بیاید.

وی گفت: مشکل از یک بیمار بی‌علامت آغاز می‌شود. ممکن است جوانی علامت ویروس نداشته باشد و حتی اگر با کیت هم آزمایش بگیرید هم نشان ندهد. این فرد قبول نمی‌کند، ‌چون نه تب و لرز دارد و نه جایی از بدنش علامتی را نشان نمی‌دهد. ممکن است به ظاهر هیچ علامتی نداشته باشد. این موارد بدترین مورد برای ابتلا هستند.

 دورهمی‌های شب یلدا مجازی برگزار شود

رییس دولت دوازدهم اضافه کرد: چون هیچ علامتی ندارد و دیگری هم که او را می بیند فکر می‌کند سالم است، وقتی این فرد داخل خانواده می‌آید، در خانه ماسک نمی‌گذارند و فاصله های اجتماعی هم معمولاً رعایت نمی‌شود.

روحانی یادآورشد: اگر این قضیه به دورهمی خانوادگی تبدیل شده و ۲۰ نفر در یک فضای کوچک در بسته اجتماع کرده باشند، از آنجا که این اجتماع ۵ دقیقه‌ای نیست، احتمال آلوده و مبتلا شدن بسیار بالا است. یک نفر مبتلای بی‌علامت ممکن است ۲۰ تا ۳۰ نفر را آلوده و مبتلا کند و اگر آنان بیماری زمینه ای داشته باشند و سن آنان هم بالا باشد، خطر جانی وجود دارد. بنابراین بسیار مهم است که مردم در این شرایط و در این فصل پیش از همیشه مراعات کنند.

رییس جمهوری اضافه کرد: در این مدت همه مردم بسیار زحمت کشیدند. آمار ما خوشحال کننده است و همه نمودارهایی که به سمت آسمان داشت می‌رفت، همه سر به زیر شدند این به خاطر تلاش‌های همه متخصصین و ناظران بود که امروز ما شاهد هستیم. اما خدای ناکرده یک شب یلدا می‌تواند این شرایط خوب را برعکس کند و به هم بریزد. ممکن است خانواده‌ها دور هم جمع شوند یک نفر آلوده همه را مبتلا کند و ما دو هفته بعد از شب یلدا شاهد موج جدید و موج مرگ و میر باشیم.

روحانی ادامه داد: قرار شد هم قرارگاه عملیاتی برای این شب فکر کنند و هم صدا و سیما برای شب یلدا برنامه‌های خوبی را آماده کند. خواهش می کنم مراسم شب یلدا مجازی و الکترونیکی برقرار شود و از طریق مجازی به یاد هم باشیم و حال هم را بپرسیم.

رییس جمهوری با اشاره به پیش رو بودن ایام فاطمیه و همچنین جشن‌های رجب و شعبان، گفت: همه جا باید دستورالعمل را رعایت کنیم تا به واکسن و شرایط مطمئن برسیم.

وی با بیان اینکه همه اقدامات لازم هم برای ساخت واکسن در داخل و هم واردات انجام گرفته و انجام خواهد شد، گفت: دولت آماده است هر اقدام و کمکی که لازم باشد به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه کند.

روحانی اظهار کرد: هنوز سازمان جهانی بهداشت واکسنی را تایید نکرده است اما دستور دادیم هر واکسنی که وزارت بهداشت موثر بداند، خریداری شود و بانک مرکزی هم هماهنگ است و مشکلی در این زمینه نداریم. ما این واکسن‌ها را وارد می کنیم تا کادر درمان که پرریسک هستند، از این واکسن‌ها استفاده کنند تا شرایط بهتری فراهم شود و واکسن های بیشتری در اختیار قرار بگیرد.

رییس جمهوری در پایان گفت: با کمک هم از این مسیر به سمت تامین سلامت مردم، شرایط اقتصادی، شرایط آموزشی و فرهنگی بهتر حرکت خواهیم کرد.