رئیس واحد بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ‌اس‌ئی) شرکت ملی گاز ایران از جلوگیری از انتشار حدود ۱۸۰ میلیون تن آلاینده به هوا در سال ۱۳۹۹ خبر داد و اعلام کرد که ۷۰ درصد آلاینده‌های صنعت گاز کشور تا ۳ سال آینده کاهش می‌یابد.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از وزارت نفت، “غلامرضا بهمن‌نیا” با تشریح بعضی از پروژه‌های صنعت گاز برای حفاظت محیط زیست، از کاهش ۷۰ درصدی آلاینده‌های صنعت گاز تا ۳ سال آینده به‌ویژه در بخش سوختن گازهای مشعل و در منطقه پارس جنوبی خبر داد و گفت: برای اقدام‌های بلندمدت پنج تا هفت ساله هم پروژه‌هایی تعریف شده است و امیدواریم در این زمان به وضع نزدیک به استاندارد آلایندگی به ویژه در پارس جنوبی برسیم.

رئیس اچ‌اس‌ئی شرکت ملی گاز ایران همچنین بر تاثیر مثبت توسعه گازرسانی در کاهش آلودگی هوا تاکید و اظهار کرد: گاز طبیعی به عنوان پاک‌ترین سوخت فسیلی در مقایسه با دیگر منابع انرژی فسیلی مقدار آلودگی کمتری به ازای واحد تولید انرژی دارد، از این‌رو توسعه مصرف گاز و جایگزینی آن با سوخت‌های فسیلی سنگین‌تر در عمل به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند و مقدار انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.

برنامه‌های محیط زیستی شرکت ملی گاز ایران

غلامرضا بهمن‌نیا اضافه کرد: اجرای برنامه­‌های مرتبط با استقرار مدیریت سبز، پروژه‌ها و اقدام‌های مربوط به مدیریت پسماندهای خطرناک و غیر خطرناک، تکمیل و بهسازی سامانه‌های جمع‌آوری، تصفیه و دفع اصولی پساب‌ها و فاضلاب‌ها، پروژه‌های بسیار گسترده مربوط به کاهش اتلاف منابع آب و انرژی، اقدام‌های مربوط پایش ادواری و نیز برخط منابع آلاینده هوا و پساب و ده‌ها اقدام و پروژه موثر مطابق با رئوس اهداف خرد و کلان زیست‌محیطی ترسیم‌شده در سازمان به اجرا در آمده یا در حال اجراست.

رئیس اچ‌اس‌ئی شرکت ملی گاز ایران درباره فعالیت‌های انجام‌شده برای تحقق تعهدهای ایران در توافق تغییرات اقلیمی پارس، گفت: تعهد اجرایی در مجموعه توافق پاریس وجود ندارد و بیشتر تعهدهای اخلاقی است که باید اجرا شوند اما همسو با کشورهای جهان در کاهش مقدار گازهای گلخانه‌ای مسئولیم و باید کمک کنیم تا کاهش پیدا کند.

بهمن‌نیا ادامه داد: اقدام‌های بسیار خوبی در این زمینه در صنعت گاز تعریف شده است؛ صنایعی که منشا آلودگی و آلایندگی بودند و می توانستند شرایط اقلیمی را تهدید کنند شناسایی کردیم و منابع آلایندگی‌ها مشخص شده است و برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تعریف شده است که برای فعالیت‌های گسترده در کاهش این آلاینده‌ها هیئت دولت مصوبه‌ای تصویب و ابلاغ کرده است تا با همکاری صنعت نفت و شرکت ملی گاز ایران اجرایی شود.

به گفته وی، بودجه‌ خوبی برای این کار اختصاص یافته است و همه طرح‌ها و اقدام‌های مجموعه صنعت گاز شناسایی شده است؛ به طوری‌که تا سه سال آینده ۷۰ درصد آلایندگی‌های صنعت گاز به‌ویژه در بخش سوختن گازهای مشعل و در منطقه پارس جنوبی کاهش می‌یابد؛ برای اقدام‌های بلندمدت پنج تا هفت ساله هم پروژه‌هایی تعریف شده است و امیدواریم در این زمان به وضع نزدیک به استاندارد آلایندگی به‌ویژه در پارس جنوبی برسیم. در مناطق دیگر هم شرایط مطلوب است و آلایندگی جدی وجود ندارد.

تلاش برای کاهش آلودگی‌های سوختن گازهای مشعل

بهمن‌نیا با اشاره به اقدام‌های انجام شده برای کاهش آلودگی‌های ناشی از سوختن گازهای مشعل، اظهار کرد: مشعل‌سوزی عادی گرچه فرآیندی با فلسفه ایمنی پالایشگاه‌ها تلقی می‌شود اما از منظر اتلاف منابع همچنین آلودگی محیط زیست نیز اهمیت دارد. هرچند این فرآیند بیش از آنچه سبب آلودگی هوا شود، حساسیت‌های بصری را بر می‌انگیزد و تصور آلودگی را برای بیننده ایجاد می‌کند.

رئیس اچ‌اس‌ئی شرکت ملی گاز ایران همچنین گفت: در گام نخست و هدف‌گذاری اولیه، کاهش مقدار سوختن گازهای مشعل به سطح طراحی درنظر بوده که این مرحله برای پنج پالایشگاه اول تا پنجم پارس جنوبی محقق شده و حتی در بعضی پالایشگاه‌ها این مقدار به کمتر از میزان طراحی نیز تقلیل یافته است؛ در گام بعدی هم پروژه  No-Flaring با هدف بازیابی گازهای ارسالی به مشعل پیش روی مدیران و کارکنان شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی است.

نگاه ویژه صنعت گاز به حفاظت محیط زیست عسلویه

بهمن‌نیا با تاکید بر کاهش آلودگی‌های محیط زیستی به ویژه در منطقه پارس جنوبی و عسلویه، تصریح کرد: پروژه‌ها و اقدام‌های جاری مرتبط با کاهش انتشار آلودگی در پالایشگاه‌های شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی فهرستی بسیار مفصل و مشتمل بر اقدام‌های متنوع در حوزه‌های مدیریت پسماندها، پایش و کنترل آلاینده‌های هوا، تصفیه پساب‌های آلاینده و استقرار مدیریت سبز است که از سال‌های گذشته تاکنون همواره در حال اجرا و پیگیری است و دستاوردهای قابل توجه‌ای برای کاهش انتشار آلودگی‌ها و تخریب محیط زیست به ارمغان آورده است.

تاثیر مثبت توسعه گازرسانی در کاهش آلودگی هوا  

رئیس اچ‌اس‌ئی شرکت ملی گاز ایران درباره تاثیر گازرسانی‌های انجام‌شده در کاهش آلودگی هوا، گفت: خوشبختانه صنعت گاز به لحاظ ماهوی صنعت دوستدار محیط زیست شناخته می‌شود زیرا گاز طبیعی به عنوان پاکترین سوخت فسیلی در مقایسه با سایر منابع انرژی فسیلی مقدار آلودگی کمتری به ازای واحد تولید انرژی دارد، از این‌رو توسعه مصرف گاز و جایگزینی آن با سوخت‌های فسیلی سنگین‌تر مانند گازوئیل، مازوت، زغال سنگ و نظیر آن در عمل به کاهش آلودگی هوا  کمک می‌کند و مقدار انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.

وی افزود: امروز به‌واسطه زیرساخت‌های عظیم و ارزشمندی که در زنجیره تامین گاز ایجاد شده، بخش زیادی از تقاضای انرژی کشور از طریق گاز طبیعی تامین و از این رهگذر کمک قابل توجهی به کاهش آلودگی هوا در شهرها می‌شود؛ در اثر اقدام‌های اساسی شرکت ملی گاز ایران در توسعه زیرساخت‌های زنجیره تامین، مصرف گاز در کشور از ۳۶ میلیارد متر مکعب در سال ۱۳۷۴ با رشد بیش از ۶۰۰ درصدی، به رقم قابل توجه ۲۶۱ میلیارد متر مکعب در پایان سال ۱۳۹۹ رسیده است.

جلوگیری از انتشار حدود ۱۸۰ میلیون تن آلاینده به هوا در سال ۹۹

به گفته رئیس اچ‌اس‌ئی شرکت ملی گاز ایران، بخشی از افزایش مصرف فوق در نتیجه جایگزینی گاز طبیعی با دیگر سوخت‌های فسیلی انجام شده و بقیه در پاسخ به تقاضای روز افزون مصرف انرژی در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور بوده است که در هر دو مورد چنانچه در یک سناریوی فرضی، تقاضای کنونی انرژی با منابع فسیلی دیگر تامین می‌شد، به دلایلی که ذکر شد مستلزم انتشار آلودگی بیشتری به ویژه از نظر آلودگی هوا می‌بود.

بهمن‌نیا در پایان یادآور شد: مطابق محاسبات مهندسی و برآوردهای انجام‌شده، توسعه گازرسانی و جایگزینی گاز طبیعی با سایر منابع انرژی، تنها در سال ۱۳۹۹ سبب کاهش و جلوگیری از انتشار حدود ۱۸۰ میلیون تن آلاینده به هوا شده است بنابراین بی‌شک می‌توان این اقدام شرکت ملی گاز ایران را موثرترین اقدام برای کاهش آلودگی هوا تلقی کرد.