رییس جمهور روسیه  با انتقاد از تحریم های آمریکا گفت شاید مقامات آمریکایی ندانند چه می کنند اما آن ها در حال بریدن شاخه ای هستند که روی آن نشسته اند.

به گزارش جارچی اخبار، به نقل از ایسنا، از بلومبرگ، پوتین با متهم کردن آمریکا به سو استفاده از سلطه دلار بر بازارهای مالی به این کشور هشدار داد که افراط در استفاده از دلار به عنوان ابزار فشار بر دیگر کشورها باعث تضعیف جایگاه جهانی دلار خواهد شد. ولادمیر پوتین با بیان اینکه روسیه تمایلی به توقف استفاده از دلار ندارد، استفاده از دلار به عنوان ابزار تحریمی آمریکا را عامل وادار شدن روسیه به استفاده از روش های پرداخت جایگزین دانست و افزود: کاری که می کنیم (فاصله گرفتن از دلار) انتخاب ما نیست بلکه مجبور به این کار شده ایم.

رییس جمهور روسیه که در اجلاس اقتصادی سنت پترزبورگ سخن می گفت، ضمن اشاره به افزایش تمایل کشورها در استفاده از ارزهای ملی برای انجام مبادلات تجاری دوجانبه گفت: در سال های اخیر سهم دلار از ذخایر ارزی کاهش یافته است. شاید مقامات آمریکایی ندانند چه می کنند اما آن ها در حال بریدن شاخه ای هستند که روی آن نشسته اند.

پیش از این روسیه اعلام کرده بود با هدف کاهش آسیب پذیری اقتصاد خود از نوسانات ارز در نظر دارد تا دلار را از قراردادهای نفتی خود حذف کند. اقدام نمادینی که می تواند بیانگر عزم این کشور در کاهش وابستگی به دلار باشد که از چند سال پیش تاکنون به طرز آشکاری افزایش یافته است. از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، کشورهای غربی تحریم های گسترده ای علیه این کشور وضع کرده اند.

طبق اعلام بانک مرکزی روسیه، در سال ۲۰۲۰ نیز روند کاهش وابستگی به دلار در این کشور ادامه یافته و این بار یورو نیز به سرنوشت دلار دچار شده در حالی که سهم یوان و طلا از ذخایر ارزی بیش از پیش افزایش یافته است. یورو تا پایان سال ۲۰۲۰ چیزی حدود ۲۹.۲ درصد ذخایر ارزی را تشکل می داده که این رقم نسبت به سال قبل ۱.۶ درصد کمتر شده است. از طرف دیگر سهم دلار نیز از ذخایر ارزی روسیه طی همین مدت با کاهش ۳.۳ درصدی به ۲۱.۲ درصد رسیده است.