نمایندگان مجلس شورای اسلامی با متناسب سازی حقوق بازنشستگان در طول اجرای برنامه هفتم توسعه موافقت کردند که بر اساس آن حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همطراز می رسد.

به گزارش جارچی اخبار، در نشست علنی امروز- سه شنبه ۳۰ آبان-مجلس شورای اسلامی ادامه رسیدگی به جزییات لایحه برنامه هفتم توسعه در دستور کار مجلس قرار گرفت و نمایندگان با بند الحاقی یک ماده ۲۹ موافقت کردند.

در بندالحاقی یک ماده ۲۹ آمده است:به منظور عدالت در پرداخت حقوق شاغلان و بازنشستگان و نیز متناسب سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰ درصدحقوق و فوق العاده های مستمر مشمول کسور شاغلان مشابه و همطراز، دولت مکلف است تا پایان سال سوم برنامه اقدام لازم را به عمل آورد این افزایش از سال ۱۴۰۳ در سال اول معادل ۴۰درصد و در سال های دوم و سوم هر کدام ۳۰ درصد ما به التفاوت ۹۰ درصد یاد شده خواهد بود. آئین نامه اجرائی این بند به تصویب هیئت وزیران می رسد.

سید جواد حسینی کیا در مخالفت با این بند گفت: بازنشستگان در شرایط سختی قرار دارند و ما آنها را به آینده حواله می دهیم امروز آنها در معیشت خود مانده و نمی‌توانند هزینه درمان خود را پرداخت کنند آیا بازنشسته تا ۳ سال دیگر زنده است که بتواند ۹۰ درصد را دریافت کند، توقع این است که ۹۰ درصد برای سال آینده اعمال شود .

میرتاج الدینی در موافقت با این  بند اظهار داشت: بعد از بررسی‌های فراوان با هماهنگی دولت در خصوص حقوق بازنشستگان به تصمیم خوبی رسیدیم، امیدواریم که رضایت عمومی بازنشستگان را داشته باشد چون مجلس در این زمینه  اقدام بسیار خوبی انجام داده است.

نماینده تبریز،آذرشهر و اسکو بیان داشت: فاصله پرداختی بین شاغلان و بازنشستگان زیاد است مخصوصا  افرادی که در سال های گذشته بازنشسته شدند  در این حکم، مجلس تصمیم می گیرد که پرداختی باز نشستگان به ۹۰درصدحقوق مشمول کسور شاغلان برسد و این فاصله بین پرداختی های شاغلان و بازنشستگان به حد ۱۰ درصد برسد و طی سه سال اجرایی شود.

انتقاد دولت از ابهامات جدی مصوبه مجلس در مورد متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

داود منظور رییس سازمان برنامه و بودجه در تشریح این حکم گفت:  موضوع بازنشستگان، دغدغه همه ارکان حاکمیت است و همه ما علاقمند به بهبود معیشت بازنشستگان کشور هستیم  و از همان روزهای شروع رسیدگی برنامه در مجلس، به طور ضمنی مذاکراتی در مورد نحوه پرداختن حقوق بازنشستگان  داشتیم  و مذاکرات کارشناسی زیادی در کمیسیون تلفیق در مورد این موضوع انجام شد .

وی افزود: در مورد اصل موضوع یعنی بهبود معیشت و متناسب سازی پرداختی بازنشستگی و شاغل بین دولت و مجلس اتفاق نظر وجود دارد، مجلس در این بند به یک شیوه اجرایی رسیده است که از نظر ما این شیوه ابهامات قابل توجهی دارد که می‌تواند در مرحله اجرا منجر به گلایه‌مندی های دوطرفه و چند طرفه زیادی از نحوه اجرای این حکم شود.

وی افزود: برخی از واژه‌ها و درصدهایی که تعیین شده نیازمند به گفت وگو جدی تر و دقیق تری دارد تا بتوانیم به یک  توافق دست پیدا کنیم و حکم شفاف و روشنی در مورد نحوه انجام این کار با مجلس داشته باشیم.

منظور بیان داشت: ما اعتقادمان این است که روش روشن تری که هیچ گونه ابهامی نداشته باشد این است  که ما بیاییم  ضرایب سنواتی افزایش حقوق بازنشستگان  را به میزان بالاتر از ضرایب شاغلین تعیین کنیم که به تدریج  در طول سال های برنامه این متناسب سازی اتفاق بیفتد.

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: توافق اولیه که با رییس مجلس داشتیم  این بود که برای اجرای شدن این کار ضرایب افزایش سالانه  حقوق بازنشستگان بالاتر از شاغلین انتخاب کنیم که  ما در لایحه ۱۴۰۳همین اقدام را انجام دادیم و در لایحه  بودجه ضریب افزایش حقوق بازنشستگان را بالاتر از شاغلین تعریف کردیم  به طوری که اولین گام را در سال اول به طرف متناسب سازی برداریم و این را در سال های بعد هم  تکرار خواهیم کرد.

منظور بیان داشت: خو اهش من  از مجلس این است که ما بتوانیم مجددا در مورد نحوه انجام  این کار به یک توافق برسیم که همه  همدلانه برای بهبود وضعیت معیشت بازنشستگان بدون گلایه مندی  و بدون ابهام اقدام کنیم، درخواست  دارم این موضوع  برای  شفافیت در نحوه اجرای متناسب سازی  به کمیسیون برگردد.

محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون  تلفیق در مورد این حکم گفت: تکریم بازنشستگان امروز، تکریم جوانانی است که در ۴۰سال قبل درخت انقلاب را به اینجا رساندند ، تکریم بازنشستگان کشوری تکریم کارمندانی است  که در شرایط سخت دهه شصت  ودر بحبوبه انقلاب تا امروز ارکان سازندگی و رشد کشور را رقم زدند.

زنگنه با بیان اینکه دولت و مجلس در برابر معیشت بازنشستگان مسئولیت دارند، گفت: در چند روز گذشته به جهت مصوبه افزایش سن بازنشستگان برخی دوستان حامی دولت قبل و کسانی که در مجلس قبل بودند واکنون در مجلس نیستند  در فضای مجازی سخن گفتند که چرا مجلس یازدهم به فکر بازنشستگان نیست من به این نمایندگان عرض می‌کنم آغاز مجلس دهم با آغاز برنامه ششم مصادف بوده است، شما باید  ۵ سال در مجلس مطالبه می کردید که دولت وقت حقوق بازنشستگان را  بر اساس قانون برنامه ششم همسان سازی کند.

وی افزود: شما باید پاسخگو باشید، امروز از آب گل الود ماهی نگیرید! مجلس یازدهم  نشان داد که برایش معیشت بازنشستگان مهم است و در تمام برنامه هفتم،حفظ و کاهش تورم و ارتقا شاخص‌های معیشت مردم مهم بوده است و تا امروز هم پای این قضیه ایستاده ایم.