رییس کل بانک مرکزی گفت: بهتر شدن شرایط اقتصادی کشور با قطع شدن بند ناف درآمدهای نفتی امکان پذیر است.
به گزارش ایرنا از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در گفت و گوی ویژه نوروزی با شبکه خبر سیما از برنامه‌های بانک مرکزی در سال جدید، نوسانات قیمت ارز و هدف‌گذاری خارجی برای ایجاد التهاب در بازار ارز سخن گفت و با تبریک آغاز سال جدید و آرزوی کمتر شدن مشکلات ناشی از فشارهای دشمنان در سال پیش رو افزود: نرخ ارز برای ما بسیار مهم است زیرا با ارزش پول ملی ارتباط مستقیم دارد و از آنجایی که هدف اصلی دولت آمریکا و متحدانش، تضعیف ارزش پول ملی است، بانک مرکزی بیشترین توان خود را برای حفظ ارزش پول ملی و بازار ارز کشور اختصاص داده است.
همتی اظهار داشت: ما خود قبول داریم که نرخ های فعلی واقعی نیست اما تمام تلاش ما فعلا بر ثبات نرخ ارز و کنترل قیمت ها است.
وی درباره اینکه برخی مردم این تفکر را دارند که افزایش یا کاهش قیمت‌ ارز، اقدامی از سوی بانک مرکزی یا دولت است، توضیح داد: اینگونه نیست و ما اگر امکان کاهش قیمت ارز را داشته باشیم به طور حتم این کار را خواهیم کرد و دغدغه رییس جمهوری و بانک مرکزی است.
همتی گفت: در همین راستا با برخی اقدامات مقابله کرده و خواهیم کرد تا با افزایش نرخ ارز مواجه نباشیم و برخی معتقدند که بانک مرکزی باید از ذخایر ارزی با قدرت در بازار استفاده کند، که ما با برنامه و در چارچوب استراتژی عمل می کنیم و در استفاده از ذخایر بسیار مطلوب بانک مرکزی با برنامه عمل می کنیم.
وی ادامه داد: تلاش می کنیم در سیستم بانکی تا جایی که می توانیم به بهبود زندگی مردم و شرایط جوانان کمک کنیم و در همین راستا با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی، طرح افزایش وام قرض الحسنه ازدواج ارائه شده است.
رییس شورای پول اعتبار با تاکید بر جوانگرایی، ادامه داد: تلاش ما بر میدان دادن به جوانان در تمامی پست ها و مسوولیت ها بوده است. برخی ازمدیران صداوسیما و بانک ها و بیمه ها از همکاران جوان من بودند و من از آنها حمایت کردم و رشدشان دادم.
رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ریاست بانک را در شرایط خوبی تحویل نگرفتم و شوک ارزی، تورمی و مشکلات ناشی از این وضعیت وجود داشت، گفت: خوشبختانه علیرغم سخت بودن شرایط و مشکلات زیاد با کمک دولت، قوه قضاییه و قوه مققنه وهمکارانم در بانک توانستیم بر مشکلات غلبه کنیم.
وی همچنین اشاره کرد: هم حجم مشکلات و متاسفانه رانت‌خوار در کشور زیاد است، البته مسوولان تمام تلاش خود را برای حل مشکلات به کار می گیرند. به عنوان مثال در موضوع کالاهای ۴۲۰۰ تومانی متاسفانه واسطه ها و رانت‌خواران به وضوح اخلال ایجاد کردند و نگذاشتند کالاها با قیمت یارانه‌ای به دست مردم برسد.
همتی درباره وضعیت تسهیلات در سیستم بانکی، گفت: در طول چند دهه به دلیل استفاده های ناصلاح از سیستم بانکی برای تامین برخی پروژه هایی که ناکارآمد بوده و پرداخت تسهیلات به افراد فاقد صلاحیت و یا مداخلات سهامداران برخی بانکها در غیاب نظارت قوی این مشکلات ایجاد شده است که در صدد شفاف سازی هر چه بیشتر هستیم.
وی در خصوص نقش طلایی سیستم بانکی در تامین مالی اقتصاد کشور، ادامه داد: البته باید به این نکته توجه داشت که ۹۰ درصد تامین مالی کشور توسط سیستم بانکی کشور صورت می‌گیرد و تمام پروژه هایی که در کشور وجود دارد نظیر پتروشیمی ها، سدها، نیروگاهها، راه و راه آهن و… با پشتیبانی بانک ها شکل گرفته است.
رییس شورای پول و اعتبار افزود: بانک مرکزی هم از نظر عملکرد، مشکلاتی از جمله نبود نظارت کافی را داشته که این مشکل را هم نمی توان صرفا به بانک مرکزی ارتباط داد بلکه زور آنهایی که توانسته اند بانک تاسیس کنند فراتر از بانک مرکزی بوده است.
وی در ادامه تاکید کرد: در سال ۹۸ برنامه های جدی برای افزایش نظارت بر خدمات بانکی و عملکرد سیستم بانکی کشور داریم.
وی درباره بانک ها در سال ۹۸، گفت: در سال جاری به سمت بانک ها و عملکرد آن ها خواهیم رفت تا به اعتراض مشتریان، تسهیلات کلان، ناترازی بانک ها و بسیاری از مباحث و مشکلات دیگر رسیدگی شود. اگر سهامداران مشکلات را رفع نکنند حتما مداخله و کنترل آنها را برعهده می گیریم.
رییس شورای پول و اعتبار درباره پول های ایران در برخی بانک های خارجی، گفت: برخی ذخایر کشور در بانک های خارجی برای اهداف وارداتی و تجاری است و براساس برنامه وارداتی و مسائل داخلی این پول ها در برخی کشورها سپرده گذاری شده است.
این مقام مسئول با انتقاد از خرید و فروش ارز توسط مردم در کشور، توضیح داد: در سایر کشورها این روال وجود ندارد اما در کشور ما هزاران کانال اعلام نرخ ارز، خرید و فروش وجود دارد که به نظر من بخشی از آنها هدفمند و از سوی دشمنان کشور اداره می شوند که البته برخی از آنها هم با هدف سود آوری و کسب درآمد فعالیت می کنند.
وی افزود: تمام هدف دولت آمریکا ایجاد شوک و هیجان در بازار ارز ایران است و قول ترامپ، نابودی پول ملی کشور است و طبق فرمایش مقام معظم رهبری، این یک جنگ است و آن ها حداکثر تلاش خود را می کنند و ما هم باید حداکثر تلاش را داشته باشیم و بی شک، شکست بزرگی برای دشمنان در راه است.