سرپرست اداره حفاظت محیط زیست ابرکوه، خبرهای منتشره در فضای مجازی، مبنی بر آسیب دیدن یا شکستن شاخه های درخت سرو ۴۵۰۰ ساله این شهرستان بعلت طوفان های اخیر را رد کرد.
به گزارش جارچی اخبار، حسن‌ تیموری عصر روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بررسی میدانی این موضوع، توسط فرماندار ابرکوه و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد، نشان داد این درخت، هیچ آسیبی ندیده است.
وی اظهار داشت: در همین زمینه، اکیپ های تخصصی نیز به این شهرستان اعزام و از محل بازید کردند و جای هیچ نگرانی نیست و سرو ۴۵۰۰ ساله ابرکوه در دل کویر ایران همچنان استوار و سرزنده و سرسبز همچون دری می درخشد.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست ابرکوه اضافه کرد: این درخت شهرت جهانی داشته و علاوه بر بازدید کنندگان داخلی ، گردشگران خارجی نیز همه ساله از آن دیدن می کنند.
وی افزود: بنا به گزارش ستاد خدمات سفر ابرکوه از ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۷ تا ۱۳ فروردین ۱۳۹۸، افزون بر ۱۶ هزار و ۳۳۴ نفر از مسافران نوروزی وگردشگران داخلی و خارجی از این درخت بازدید کردند.
یکی از ۱۳۶ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی شهرستان ابرکوه که در فهرست میراث ملی نیز ثبت‌ شده درخت سرو ۴۵۰۰ ساله‌ است که به دلیل قدمت و اهمیت این اثر ، ثبت جهانی آن ضروری به نظر می‌رسد.
این‌گونه گیاهی که یکی از قدیمی ترین موجودات زنده جهان محسوب می‌شود با گذشت ۴۵ قرن همچنان شاداب و سرسبز است و در عرصه بیابانی استان یزد، مقاوم و استوار ایستاده و جهانیان را شگفت‌زده کرده است.
سرو ابرکوه از مهمترین جاذبه‌های طبیعی ایران و استان یزد است و در طول سال به ‌خصوص در تعطیلات نوروزی و تابستان مسافران و گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور از این جاذبه طبیعی دیدن می‌کنند.
ارتفاع آن ۲۵ متر و دور تنه آن ۱۱.۵ متر است و در ۱۶ تیرماه ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.