به گزارش خبرنگار اقتصادی ما ، «احمد محمدی» در نشست خبری نخستین روز برگزاری بیست ‌و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت افزود:‌ در ۶ قراردادی که در این زمینه امضا شده است، شرکت‌های برنده در حال تجهیز کارگاه و استقرار دکل‌های حفاری هستند و به‌زودی عملیات سطح‌ الارضی در این مخازن آغاز خواهد شد.
به گزارش جارچی اخبار و به نقل از ایرنا, وی ادامه داد: افزون بر این، اکنون هشت بسته کاری طرح نگهداشت و افزایش تولید این شرکت نیز در مرحله برگزاری مناقصه است و به نظر می‌رسد کمتر از یک ماه دیگر برندگان این مناقصات مشخص شود، ضمن آنکه در چهار میدان نفتی که دارای هشت تا ۹ مخزن است با مدل قراردادی خاص شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب تفاهمنامه‌هایی با شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی منعقد شده که طرح‌های پیشنهادی توسعه برخی از این شرکت‌ها در شورای عالی مخازن به تصویب رسیده است و امیدواریم امسال حداقل طرح توسعه ۲ میدان به مرحله امضا قرارداد برسد.

** تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه تولید نفت
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب درباره سیل اخیر در ۲۰ استان کشور، اعلام کرد: با توجه به شرایط اقلیمی استان خوزستان و وجود شرکت‌ها و صنایع مختلف اگر پیشگیری و آماده‌سازی انجام نمی شد، به زیرساخت‌های شهری و صنایع استان آسیب جدی وارد می‌شد.
محمدی با بیان این‌که ما هم‌اکنون در ۲ جبهه فعال هستیم، توضیح داد: جنگ اقتصادی علیه کشور برقرار است و راهبری تولید و حفاظت از تاسیسات جزو وظیفه ذاتی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است که باید تلاش کرد وقفه ای در تولید ایجاد نشود و همچنین در کمک به مناطق سیل‌زده با همه توان پای کار ایستادیم.
«در سیل اخیر بخشی از تاسیسات و خطوط لوله به زیر آب رفت؛ بنابراین برای جلوگیری از نشت نفت و همچنین برای حفظ و صیانت از تاسیسات نفتی مجبور شدیم برخی چاه‌ها را ببندیم اما با وجود ظرفیت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب این مساله تاثیری در سقف تولید نداشت و تاکنون ۱۰۰ درصد برنامه تولید محقق شده است».

** جمع آوری ۹۰ درصد گازهای همراه در خوزستان
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از طرح جمع‌آوری گازهای مشعل به عنوان اولویت وزارت نفت در سال‌های اخیر یاد کرد و افزود: در جمع‌آوری گازهای مشعل، ۲ قرارداد مهم با هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون داریم که با اجرای آن، ٩٠ درصد گازهایی که در مناطق نفت‌خیز جنوب درحال سوختن است، جمع‌آوری می‌شود. امیدواریم عملیات اجرایی این طرح‌ها در نیمه نخست امسال آغاز شود.
محمدی ادامه داد: اولویت نفت‌خیز این است که گازهای همراه مشعل در مناطق مسکونی به سرعت جمع‌آوری شده تا آسیب جدی به محیط زیست وارد نکند.

** افت ۱۰ درصدی تولید در مناطق نفتخیز جنوب
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به انتشار اوراق منفعت برای تامین مالی بخشی از پروژه‌های نفتی اشاره کرد و افزود: وزارت نفت برای تامین مالی پروژه‌ها راه‌های مختلفی را در نظر گرفته که یکی از آن‌ها انتشار اوراق منفعت است که بخشی از آن انتشار پیدا کرده و تا به امروز موفق بوده است. بنابراین اجرای پروژه‌های مناطق نفت‌خیز جنوب از طریق همین اوراق تامین مالی خواهد شد و مشکلی برای شروع و اجرای پروژه‌ها به لحاظ مالی نداریم.
وی ادامه داد: به طور طبیعی سالانه ١٠ درصد افت تولید در مخازن مناطق نفت‌خیز جنوب داریم که با اقدامات مختلف تعمیری، ظرفیت‌سازی، بهره‌مندی از پمپ‌های درون چاهی و غیره در جهت افت این مقدار جبران تلاش می‌کنیم.

**روش خاص ایرانی برای تولید و صادرات نفت
محمدی گفت: برنامه منسجم و منظمی برای ما تهیه شده است و با همه توان برنامه تولید را به پیش خواهیم برد اما اینکه ما چطور می‌خواهیم در این شرایط سخت، تولید و صادرات داشته باشیم، روشی است که خاص ایرانیان است و قطعا اهداف را متناسب با شرایط روز دنبال خواهیم کرد
وی ادامه داد: به هر روی، این یک جنگ تمام عیار علیه ایرانیان است؛ همانطوری‌که در ۴۰ سال اخیر خدعه‌ها و دسیسه‌های دشمنان را خنثی کردیم با تلاش و مجاهدت فرزندان ایران زمین می‌توانیم سربلند بیرون آییم. به هر تقدیر مشکلاتی هست اما به هر حال ایرانیاین مرد روزهای سخت هستند.