حجت‌الاسلام محسن قرائتی در جمع استادان و مدیران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه کلمه طبیب از اسامی خداوند است، گفت: پزشکی شغل نیست؛ طبابت وظیفه پزشکان است.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از مهر، چهاردهمین محفل انس با قرآن و اهل‌بیت (ع) با حضور جمعی از ائمه جماعات و استادان و مدیران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

در این محفل نورانی پس از قرائت قرآن توسط قاریان قرآن و جمع خوانی ایاتی از کلام الله مجید، حجت‌الاسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور با حضور در این جمع قرآنی به سخنرانی و تفسیر آیاتی از قرآن پرداخت.

وی در آغاز سخنرانی خود کلمه طبیب را یکی از اسم‌های خدا خواند و گفت: طبابت مال شماست اثر با خداست.

این عالم حدیث در ادامه طبابت را وظیفه پزشکان دانست و افزود: پزشکی شغل نیست، طبابت وظیفه شماست، حالا پول هم هست الحمدالله، اگر یک‌زمانی هم مردم اعتصاب کردند که پول به دکترها ندهند یا دولت به هر دلیلی فیش حقوق را قطع کرد نمی‌توانید بگویید پول نمی‌دهند ما هم نمی‌رویم. کار شما واجب است. کسی اگر بتواند یک نفر را نجات دهد ولی نجات ندهد پایش گیر است.

وی در خصوص پاسخگویی محضر خدا در روز قیامت گفت: شاید خدا در روز قیامت بگوید تو چهل سال در تلویزیون بودی یک سالش را زبان اردو یاد می‌گرفتی هجرت می‌کردی می‌رفتی به هندوستان بین گاو پرست ها، اگر ۳۹ سالش را یک آخوند مهاجری بودی آنجا تلاش می‌کردی با زبان اردو شاید هزاران گاو پرست خداپرست می‌شد، تو غلط کردی تو تلویزیون بودی، احتمالش هست.

قرائتی در خصوص خطاهای انسان در تشخیص حق و باطل و عمل صالح با اشاره به آیه‌ای از قرآن گفت: جهنمیان می‌گویند خدایا ما را برگردان به دنیا عمل صالح انجام بدهیم (نَعْمَلْ صَالِحًا) منتها یک‌کلمه‌ای اضافه می‌گوید (غَیْرَ الَّذِی کُنَّا نَعْمَلُ) این یعنی چه؟ خدایا ما در این دنیا اشتباه کردیم غلط کردیم ما را برگردان به دنیا تا عمل صالح انجام دهیم، خوب می‌شویم برگردان ما را. خدایا وقتی در دنیا بودم خیال می‌کردم کارم خوب است حالا پرده رفته است کنار می‌فهمم کارم خوب نیست و لذا خدا قسمت کند زیارت امام جواد (ع) را. یک دعای دارد که این است أَرِنِی الْحَقَّ حَقّاً درست تشخیص بدهم (فَأَتَّبِعَهُ وَ الْبَاطِلَ بَاطِلًا فَأَجْتَنِبَهُ وَ لَا تَجْعَلْهُ عَلَیَّ مُتَشَابِهاً) کمکم کن حق را حق ببینم تا دنبال کنم. باطل را باطل ببینم که دوری‌کنم و فهم حق و باطل من را به خودم وامگذار. این دعای مهمی است.

حجت الاسلام قرائتی جز یک دعا همه دعاها را مستحب دانست و افزود: دعای اهدنا الصراط المستقیم واجب است. همه دعاها مستحب است اما یک دعای واجب داریم که آن را باید روزی ۱۰ بار بگوییم چون ۱۷ رکعت نماز ۱۰ رکعت حمد و سوره دارد. پیامبر ما هم بیست بار باید بگوید چون نماز شب بر پیامبر واجب است؛ یعنی پیامبری که سوار بر راه مستقیم است دو برابر بقیه باید دعای واجب را بگوید، این خیلی نکته مهمی است. به حضرت امیرالمؤمنین گفتند شما یکی که راهت مستقیم است، گفتند تا الآن، فردا چطور؟

حجت الاسلام قرائتی گفت: آدم نمی‌داند یک وقت می‌بینی یک کسی که مسئول تعلیم و تربیت بوده است زنش را در حمام با تیر می‌کشد، این بنا است که بیست میلیون بچه را تربیت کند، حالا زن خودش را در خانه خودش می‌کشد، آدم نمی‌داند چه می‌شود.

این مفسر قرآن کریم افزود: کسی وصیت کرده بود یک انبار خرما را به فقرا بدهند. حضرت یک‌دانه خرما را برداشت گفت اگر یک‌دانه خرما را با دست خودش به فقرا می‌داد بهتر بود از این‌که بعد از مرگش یک انبار خرما بدهد. چرا؟ برای اینکه ما فقط اقتصادی نگاه نکنیم، اقتصادی بله یک انبار خرما افراد بیشتری را سیر می‌کند تا یک‌دانه، ولی بحث صرفاً شکم نیست. بحث این است که آیا سخاوت تو هم رشد کرد یا نه. در پزشکی اسلامی مسئله نیت مهم است، گفت: اینها در اخلاق غرب نیست.

وی در خصوص نشاط در عبادت و توجه به روحیه جمعی اظهارداشت: اگر کار با اجبار باشد قبول نیست. چرا؟ چون با کسالت نماز می‌خواند نمی‌خواهد نماز بخواند حالا چون واجبِ است می‌خواند. ((وَ هُمْ کارِهُونَ)) در قرآن است. زکات هم می‌دهد، اما با عشق نمی‌دهد، زورکی می‌دهد. صدقه می‌دهد دلش به حال فقرا نمی‌سوزد. می‌خواهد ماشینش چپ نشود، می‌گوید صدقه بیندازید اول سفره، این برای خودش است برای فقیر نیست. می‌گویند اگر به چهل مؤمن دعا کنی دعایت مستجاب می‌شود این به این معناست که باید رشد شما به‌قدری باشد که قبل از این‌که خودتان را ببینید دیگران را ببینید و از درون عاشق شوید.

وی افزود: شغل شما مثل قضاوت مثل امام جماعتها، مثل امام‌جمعه ها، شغل نیست. شما در پزشکی همه‌چیز را به هم پیوند می‌زنید. هر جای بدن را با کم و زیادش می‌توانید پیوند بزنید، اما شغلتان را با پول پیوند نزنید. این پیوند مقدس نیست. من مریض می‌شوم می آیم پهلوی شما شما من را راه میندازی وقتی راه افتادم تا آخر عمرم هرچه عبادت کنم ثوابش را شما هم دارید. پرستار هم همین‌طور است. جمعی رفتند مدینه یکی مریض شد یکی هم ایستاد در خانه گفت من پرستاری‌شان می‌کنم. باقی هم رفتند حرم. حضرت فرمود آن کسی که پرستاری کرده ثوابش کمتر از کسی نیست که به زیارت رفته است.

گفتنی است در پایان این مراسم حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی همراه با جمعی از شرکت کنندگان در این محفل با اندازه گیری فشار خون خود در ایستگاه سیار بسیج همگانی کنترل فشار خون شبکه بهداشت و درمان شهرستان شمیرانات مستقر در مسجد النبی (ص) ستاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به این کمپین ملی پیوست.