افزایش تنش میان ایران و آمریکا از یک سو و احتمال کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکا از سوی دیگر، چشم‌انداز قیمت طلا در بازارهای جهانی را بیش از پیش صعودی کرده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی یوروینوز، قیمت جهانی طلا روز چهارشنبه نیز به روند صعودی خود ادامه داد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا پس از آنکه بهای هر اونس طلا در پایان مبادلات سه شنبه شب تا هزار و ۴۲۰ دلار افزایش یافت، این نرخ با شروع معاملات روز چهارشنبه ابتدا تا هزار و ۴۳۷ دلار جهش کرد ولی سپس در محدوده هزار و ۴۲۴ تا هزار و ۴۲۹ دلار نوسان کرد.

بدین ترتیب قیمت هر اونس طلا طی یک هفته گذشته بیش از ۸۴ دلار افزایش یافت و با عبور از مرز هزار و ۴۲۰ دلار به بالاترین حد در ۶ سال گذشته رسید.

رکورد شکنی قیمت طلا در روزهای اخیر، گمانه‌زنی‌ها در مورد چشم‌انداز بازار طلا را رونق بخشیده، به طوری که اکثر پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که بهای هر اونس فلز گران‌بهای زرد در سال جاری میلادی پتانسیل رشد تا هزار و ۵۰۰ دلار را خواهد داشت.

البته برخی کارشناسان قیمت هزار و ۵۵۰ دلاری را نیز برای طلا برآورد کرده‌اند.

کارشناسان بازار جهانی طلا چند عامل بنیادین را به عنوان دلایل اصلی افزایش مستمر قیمت آن مطرح می‌کنند.

از جمله ادامه جنگ تجاری میان آمریکا و چین که با کاهش رشد اقتصادی چین و جهان می‌تواند با حاکم کردن رکود بر بازارهای سهام، شرایط را برای رشد قیمت جهانی طلا فراهم نگاه دارد.

همچنین تازه‌ترین گزارش‌ها از وضعیت رو به رشد اقتصاد آمریکا نشان می‌دهد که با کاهش شتاب ایجاد فرصت‌های شغلی تازه، اقتصاد این کشور می‌تواند به زودی وارد دوره رکود شود. مسأله‌ای که بانک مرکزی آمریکا را بر آن داشته تا با عقب‌نشینی از تثبیت نرخ بهره از احتمال کاهش این نرخ در سال آینده میلادی سخن بگوید.

انتشار این خبر از روز چهارشنبه گذشته نرخ بهره اوراق قرضه را در بازار آمریکا کاهش داده و همین امر بر شتاب افزایش قیمت طلا افزوده است.

همچنین تحت تأثیر مجموعه شرایط حاکم بر اقتصاد آمریکا ارزش برابری دلار در مقابل ارزهای عمده جهان طی یک ماه گذشته ۱.۸۵ درصد کاهش یافته است. رخدادی که از سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون بی‌سابقه بوده است.

برخی تحلیل‌گران بازارهای مالی معتقدند که بازتاب عوامل بنیادین در نرخ طلا موجب حفظ قیمت هزار و۴۳۰ دلار در کوتاه‌مدت خواهد شد.

اما آنها بر این باورند که از میان رفتن امکان مذاکره میان ایران و آمریکا به عنوان یک عامل غیرسیستماتیک بازار طلا را در میان‌مدت تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و احتمال دارد با تشدید تنش میان این دو کشور قیمت هر اونس طلا تا هزار و ۵۰۰ دلار افزایش یابد.