بر اساس جدیدترین رتبه بندی جهانی شانگهای که یک نسخه از آن توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار گرفت، آخرین وضعیت جایگاه ۳۲ دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا اعلام شد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) در این زمینه اظهار کرد: نظام رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندی‌های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ چین منتشر می‌شود. این رتبه‌بندی در قالب یک پروژه بزرگ در کشور چین برای نخستین بار در ژوئن سال ۲۰۰۳ میلادی توسط دانشگاه شانگهای منتشر شد و به صورت سالانه روزآمد می‌شود.
دهقانی گفت: نظام رتبه بندی شانگهای در سال ۲۰۱۹ میلادی برای سومین سال، رتبه بندی موضوعی دانشگاه‌های برتر دنیا را منتشر کرده است. رتبه بندی موضوعی شانگهای در سال ۲۰۱۹ در ۵۴ رشته در قالب پنج حوزه کلی شامل حوزه مهندسی (۲۲ رشته)، حوزه علوم پایه (۸ رشته)، حوزه علوم زیستی (۴ رشته)، حوزه علوم پزشکی (۶ رشته) و حوزه علوم اجتماعی (۱۴ رشته) انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: تنها دانشگاه‌هایی می‌توانند در این حوزه‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند که از حداقل تعداد تولیدات علمی در بازه زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۳ در پایگاه وب آو ساینس برخوردار بوده‌اند. این حد آستانه در رشته‌های مختلف متفاوت است.

شاخص‌های رتبه بندی
دهقانی افزود: شانگهای در سال ۲۰۱۹ از پنج شاخص شامل تعداد تولیدات علمی در هر موضوع دانشگاهی، تعداد تولیدات علمی در مجلات برتر در هر حوزه، درصد همکاری‌های بین المللی در تولید مقالات، میانگین تأثیر مقالات (استنادات نرمال شده) و تعداد برندگان جوایز مشهور بین المللی جهت ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه‌های برتر دنیا بهره گرفته است که وزن هر کدام از این شاخص‌ها متناسب با هر رشته تغییر می‌کند.

حوزه علوم پایه
سرپرست ISC در ادامه گفت: در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ موضوعی شانگهای، شاهد حضور دانشگاه‌های برتر کشور در ۶ رشته ریاضی، فیزیک، شیمی، زمین شناسی، علوم جوی و اکولوژی در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا هستیم.
وی افزود: در رشته ریاضیات در سال ۲۰۱۹ به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی و صنعتی امیر کبیر، در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر، در رشته فیزیک در سال ۲۰۱۹ به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی و صنعتی اصفهان در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفتند. همچنین در رشته شیمی در سال ۲۰۱۹ به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی، تهران و یاسوج در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه جای گرفتند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: دانشگاه یاسوج برای اولین بار در حیطه موضوعی حضور پیدا کرد. همچنین در رشته زمین شناسی در سال ۲۰۱۹ دانشگاه آزاد اسلامی، تربیت مدرس و تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر، در رشته علوم جوی در سال ۲۰۱۹ دانشگاه آزاد اسلامی و تهران در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر و در رشته اکولوژی در سال ۲۰۱۹ دانشگاه آزاد اسلامی و تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر حضور یافتند.

حوزه مهندسی
دهقانی گفت: در رتبه بندی موضوعی شانگهای، رتبه بندی حوزه مهندسی در ۲۲ رشته انجام شد و در رشته مهندسی شیمی ۲۰ دانشگاه از ایران به عنوان پر تعدادترین ها در حوزه موضوعی به ثبت رسیدند.
وی اظهار کرد: در رشته مهندسی مکانیک، از ایران با افزایش تعداد از ۱۲ دانشگاه در سال ۲۰۱۸ به ۱۶ دانشگاه در سال ۲۰۱۹ حضور داشت که به ترتیب دانشگاه‌های آزاد اسلامی، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، تهران، صنعتی نوشیروانی بابل، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر طوسی، تربیت مدرس، گیلان، تبریز، سمنان، کاشان، بوعلی سینا و شیراز در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.
سرپرست ISC خاطرنشان کرد: در رشته مهندسی برق و الکترونیک، از ۱۱ دانشگاه ایران در سال ۲۰۱۸ به ۱۳ دانشگاه در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت که دانشگاه‌های آزاد اسلامی، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، تربیت مدرس، تبریز، تهران، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر طوسی، کاشان، شیراز، صنعتی شیراز در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.
به گفته این مقام مسئول، در رشته مهندسی اتوماسیون، در سال ۲۰۱۹ هفت دانشگاه از ایران حضور داشتند که دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، آزاد، خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف، تهران و تبریز در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر این حوزه هستند.
دهقانی گفت: در رشته مهندسی مخابرات، از دو دانشگاه ایران در سال ۲۰۱۸ به هشت دانشگاه در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت که دانشگاه‌های صنعتی شریف، آزاد اسلامی، صنعتی اصفهان، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، خواجه نصیرالدین طوسی و تربیت مدرس در این حوزه حضور دارند.
وی ادامه داد: در رشته مهندسی علم و فناوری ابزار آلات از ایران دانشگاه‌های صنعتی شریف، آزاد، صنعتی اصفهان، تهران، صنعتی امیرکبیر و علم و صنعت در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند. همچنین در رشته مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و علوم پزشکی تهران در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.
به گفته سرپرست ISC، در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه‌های آزاد، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت و دانشگاه تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر و در رشته مهندسی عمران دانشگاه‌های آزاد، تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر، گیلان، سمنان و تبریز در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.
وی افزود: در رشته مهندسی شیمی از ایران دانشگاه‌های آزاد، صنعتی امیرکبیر، تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت، صنعتی اصفهان، تربیت مدرس، صنعتی نوشیروانی بابل، تبریز، شیراز، فردوسی مشهد، رازی، صنعتی سهند، کاشان، اصفهان، یاسوج، بوعلی سینا، خواجه نصیر طوسی، سمنان و دانشگاه علوم پزشکی تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.
دهقانی در این زمینه خاطرنشان کرد: در رشته مهندسی مواد از ایران دانشگاه‌های آزاد، تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان و صنعتی شریف در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه و در رشته علم و فناوری نانو دانشگاه‌های آزاد، صنعتی شریف و تهران در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.
وی گفت: در رشته علوم و مهندسی انرژی، دانشگاه‌های آزاد، صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی نوشیروانی بابل، فردوسی مشهد، علم و صنعت، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر الدین طوسی، تربیت مدرس، دانشگاه تبریز، صنعتی سهند، دانشگاه کاشان، سمنان و شیراز در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر هستند. همچنین در رشته مهندسی و علوم زیست محیطی دو دانشگاه آزاد و تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه حضور دارند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، اظهار کرد: در رشته منابع آب دانشگاه‌های تهران، تبریز، آزاد، تربیت مدرس و شیراز در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر، در رشته علوم و فناوری غذایی، دانشگاه‌های آزاد، تهران، فردوسی مشهد، علوم پزشکی شهید بهشتی، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان و شیراز در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر اعلام شده‌اند. در رشته بیوتکنولوژی دانشگاه‌های آزاد، علوم پزشکی تبریز، تربیت مدرس، علوم پزشکی تهران و تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه حضور دارند.
وی یادآور شد: در رشته مهندسی دریا، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه ۳۸ در جمع دانشگاه‌های برتر این حوزه قرار گرفت. در رشته علوم و فناوری حمل و نقل، دانشگاه‌های تهران، علم و صنعت ایران، صنعتی شریف و آزاد در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر جای دارند. در رشته مهندسی معدن دانشگاه‌های تهران، آزاد، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، باهنر کرمان و تربیت مدرس در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفته‌اند.
به گفته دهقانی، در رشته مهندسی متالورژی، دانشگاه‌های تهران، آزاد، فردوسی مشهد، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی سهند، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، شیراز و تربیت مدرس در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

حوزه علوم زیستی
وی در مورد جایگاه دانشگاه‌های ایران در حوزه علوم زیستی به این رتبه بندی اشاره کرد و گفت: در رتبه بندی موضوعی شانگهای ۲۰۱۹، رتبه بندی حوزه علوم زیستی در چهار رشته انجام شد که شاهد حضور دانشگاه‌های برتر کشور در دو رشته علوم کشاورزی و علوم دامپزشکی در جمع برترین‌های جهان هستیم.
وی اظهار کرد: در رشته علوم کشاورزی دانشگاه‌های تهران، آزاد، تربیت مدرس و صنعتی اصفهان در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر هستند. در رشته علوم دامپزشکی دانشگاه‌های تهران، آزاد، شیراز، فردوسی مشهد و تربیت مدرس در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

حوزه علوم پزشکی
به گفته سرپرست ISC، در رتبه بندی موضوعی شانگهای ۲۰۱۹، رتبه بندی حوزه علوم پزشکی در شش رشته انجام شد که شاهد حضور دانشگاه‌های برتر کشور در ۶ رشته پزشکی بالینی، سلامت عمومی، دندانپزشکی و علوم دهانی، پرستاری و داروسازی در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا و در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ برای اولین بار شاهد حضور دانشگاه‌های ایران در حیطه فناوری پزشکی هستیم.
وی در این باره، گفت: در رشته پزشکی بالینی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، علوم پزشکی بقیه الله (عج)، علوم پزشکی کرمانشاه، علوم پزشکی مازندران، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی کرمان و علوم پزشکی ایران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.
دهقانی ادامه داد: در رشته سلامت عمومی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی کرمان، علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی ایران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، افزود: در رشته دندانپزشکی و علوم دهانی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، آزاد اسلامی و علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر این حوزه، همچنین در رشته پرستاری دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی شهید بهشتی، تربیت مدرس و علوم پزشکی تهران در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر هستند.
وی خاطرنشان کرد: در رشته داروسازی و علوم دارویی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، علوم پزشکی مشهد، آزاد، علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه، همچنین در رشته فناوری پزشکی چهار دانشگاه علوم پزشکی ایران، آزاد، علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی تهران حضور دارند.‌

حوزه علوم اجتماعی
سرپرست ISC در ادامه اعلام جزئیات این رتبه بندی، گفت: در رتبه بندی موضوعی شانگهای ۲۰۱۹، حیطه علوم اجتماعی در ۱۴ رشته انجام شد که شاهد حضور دانشگاه‌های برتر کشور در دو رشته اقتصاد و مدیریت در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا هستیم. در رشته اقتصاد، دانشگاه‌های آزاد و تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه همچنین در رشته مدیریت دانشگاه‌های آزاد، تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و علم و صنعت ایران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه قرار گرفتند.