بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، بیش از نیمی از مردم چین در حمایت از تولیدات داخلی و اقتصاد کشور در جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، از خرید محصولات آمریکایی خودداری می‌کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری شین هوا، شرکت مشاوره‌ای «برانزویک» (Brunswick) لندن به تازگی با انتشار نتیجه یک نظرسنجی، از خودداری مردم چین از خرید کالاهای ساخت آمریکا خبر داد.

بر اساس این نظرسنجی، ۵۶ درصد از شرکت کنندگان گفتند که از خرید محصولات آمریکایی خودداری کرده اند و این در حالی است که ۶۸ درصد نیز گفته اند، دیدگاه آنها به شرکتهای آمریکایی در مقایسه با گذشته بسیار منفی شده است.

بعد از پیروزی «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در انتخابات این کشور، واشنگتن و پکن درگیر یک جنگ تجاری جدید شدند و هر دو طرف اقدام به وضع تعرفه‌های تلافی جویانه بر صادرات یکدیگر کرده اند و این اقدام باعث آسیب زدن به کسب و کار و سبب نگرانی در میان شرکت‌هایی شده که می‌توانند در این بین آسیب ببینند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا دربیش از یکسال گذشته تنور جنگ علیه چین را گرم نگه داشته و برخی کشورهای اروپایی را به عنوان متحد اصلی واشنگتن همواره بر پیروی و تبعیت کورکورانه از آمریکا در سیاست های ضد چینی و حیطه فعالیت‌هایش در شرق دور تاکید کرده است.

ترامپ مدعی است؛ چین با سرقت حق مالکیت معنوی و تبعیض تجاری، شرکت‌های خارجی و آمریکایی را تحت فشار می‌گذارد و کالاهای ارزان قیمت را با پرداخت یارانه به کشورهای دیگر صادر می‌کند.

رییس جمهوری آمریکا به همین بهانه و در مرحله نخست در سا ل ۲۰۱۸ برای کاستن از مازاد تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری چین، بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی چینی، تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصد وضع کرد؛ او بعداً و در ادامه رویارویی تجاری با چین، ۲۷۵ میلیارد دلار دیگر از این کالاها را مشمول تعرفه کرد.
چین نیز در واکنش به این اقدام ۱۱۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی را تحت تعرفه ۵ تا ۱۰ درصدی و در پاره‌ای موارد بین ۲۵ تا ۴۰ درصد قرار داد.

در نهایت، در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی سران دو کشور برای ۹۰ روز آتش بس اعلام کردند؛ ترامپ تهدید کرده بود اگر طرفین در این مدت به توافق دائمی نرسند، سایر کالاهای چینی نیز مزه افزایش تعرفه را خواهند چشید. طرفین در این مدت، چندین دور از گفت وگوهای تجاری و اقتصادی را برگزار کرده اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند؛ اگرچه امیدوار بودند بزودی به توافق برسند اما اعلام افزایش تعرفه‌ها به نظر می‌رسد همه چیز را بار دیگر خراب کرده است.

«کریستین لاگارد رییس صندوق بین‌المللی پول به تازگی گفته است که نگرانی‌ها در مورد پیامدهای تنش‌های اقتصادی رو به افزایش است. مسئله خطرناک این است که رویارویی اقتصادی تازه بین آمریکا و چین، مجدداً به کاهش سرمایه‌گذاری، تولید و رشد می انجامد. او با اشاره به پیامدهای اختلافات فعلی میان چین و آمریکا گفته که چنین چیزی می‌تواند نیم درصد از رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ بکاهد؛ یعنی چیزی در حدود ۴۵۵ میلیارد دلار.