سرمایه یکی از دغدغه‌های مهم افرادی است که یک ایده را در سر دارند تا آن را اجرایی کنند. اما افراد صاحب ایده و نوآور باید بدانند که در این مسیر تنها نیستند. این روزها شتابدهنده‌ها با فعالیت خود و تامین بخشی از سرمایه باعث رونق کسب و کارهای نوپا شده اند. آن‌ها با اقدامات حمایتی خود قصد تسریع موفقیت شرکت‌های نوپا را دارند تا نقش آن‌ها در اقتصاد و پیشرفت کشور پررنگ‌تر از همیشه باشد.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حوزه سلول‌های بنیادی یکی از حوزه‌های تخصصی است که در دو سال اخیر شاهد رشد خوب شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه هستیم. خودکفایی در تامین محصولات و خدمات درمانی، اشتغال و کارآفرینی دستاورد فعالیت شرکت‌هاست.

همچنین تا به حال بیش از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان با دریافت حمایت از کارگروه ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری محصولات خود را به بازار عرضه کرده‌اند.

اما با فعالیت و راه‌اندازی شتابدهنده‌های تخصصی در استان‌های مختلف در این حوزه زمینه بهره‌مندی از استعدادها و اشتغال‌زایی نیروهای جوان فراهم می‌شود.

موضوعی که مورد توجه ستاد نیز قرار دارد و اکنون ۵ شتابدهنده در حوزه سلول‌های بنیادی در سطح کشور راه‌اندازی شده است و این ستاد برنامه دارد با توجه به ارزش افزوده‌ای که برای کشور ایجاد کردند در راستای توسعه آن‌ها اقدام کند.

معاونت علمی با حمایت از راه‌اندازی مراکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان‌هایی همچون فارس، آذربایجان شرقی، دانشگاه تهران و کرمان نیز سعی در توسعه فعالیت‌ها در این حوزه داشته است تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان‌های مختلف گام‌های بلندی در توسعه این حوزه برداشته شود.

توانایی منحصر به فرد حوزه سلول‌های بنیادی مباحث ارزشمند و مهم علوم درمانی است و مطالعات گسترده در این زمینه این نوید را می‌دهد که بسیاری از بیماری‌ها با بهره‌گیری از این سلول‌ها درمان شوند.

مراکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی نیز در تلاش هستند با بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود در استان نقش موثری در اعتلای دانش پزشکی بازساختی ایفا کند.