مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان ایلام گفت: طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار در ایلام دنبال می شود.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا احسان جمشیدزاده روز چهارشنبه اظهار داشت: مهارت آموزی در محیط واقعی یکی از روش های آموزش فنی و حرفه ای است که در آن مهارت و شایستگی های مورد نیاز در چارچوب استانداردهای آموزشی از مربی به مهارت آموز هم زمان با فرآیند تولید محصول و ارائه خدمت منتقل می شود.
وی افزود: در این طرح متقاضی در کنار استاد کار (مربی) و در محیط کار واقعی دوره آموزشی مهارتی را به مدت حداقل طول استاندارد آموزشی و حداکثر یک سال سپری می‌کند
جمشیدزده یادآور شد: متقاضیان مهارت آموزی در قالب این طرح به عنوان کارآموز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای شناخته شده و با توجه به قراردادی که به امضاء می‌رسد بیمه مسئولیت مدنی آنها به عهده سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و مشمول قوانین کار و تأمین اجتماعی در این مدت نمی‌شوند.
وی با اشاره به شرایط بهرمندی افراد از این طرح گفت: اعلام کتبی علاقه مندی و تمایل به شرکت در طرح، داشتن حداقل ۱۵ سال، تابعیت ایرانی، داشتن توانایی لازم متناسب با آموزش مورد نیاز از جمله شرایط مهارت آموز در این طرح است.
جمشیدزاده با تاکید بر لزوم همراهی صنف های مهارتی برای نهادینه شدن طرح مهارت آموزی در محیط کار، در صورت تمایل کارآموزان پس از اتمام دوره آموزشی ۶ ماه تا یک سال، می توانند با شرکت در آزمون های فنی و حرفه ای و کسب قبولی گواهی نامه رشته ای خود را دریافت کنند.
وی آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه، آماده سازی و ایجاد خودباوری در مهارت آموز برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصاً در صنایع دستی را از اهداف این طرح عنوان کرد.
به گفته جمشیدزاده، کمک به بنگاه های فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند، کاهش هزینه های جذب و بکارگیری نیروهای فاقد مهارت، ایجاد اشتغال برای کارآموزان و استفاده از ظرفیت و توان آموزشی عملی بنگاه های اقتصادی از دیگر اهداف این طرح است.