مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اعلام کرد: ۷۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق ایرانی به همراه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با هدف توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه بین ایران و روسیه به این کشور سفر می‌کنند.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا پرویز کرمی درباره اعزام یک هیات تجاری به روسیه اظهار کرد: با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، یک هیات بلندپایه تجاری و فناوری ایرانی ۱۸ تا ۲۳ تیرماه امسال به همراه «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به کشور روسیه سفر می‌کنند تا شرایط همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور را بررسی کنند.

وی افزود: این هیات تجاری که متشکل از نمایندگان شرکت های دانش بنیان است، در این سفر با شرکت های متناظر روسی دیدارهای دو جانبه خواهند داشت و نشست های رو در رو برگزار می کنند.

به گفته کرمی، این نشست‌ها با هدف افزایش همکاری‌های علمی و فناوری و آشنایی طرفین با ظرفیت‌های فناورانه دو کشور برگزار می‌شود. بازدید از مراکز روسیه نیز یکی از برنامه‌های در نظر گرفته شده برای شرکت‌های ایرانی است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه، روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان، یکی از کشورهای اصلی حوزه اوراسیا است و با جمعیتی بیش از ۱۴۷ میلیون نفر و دسترسی به جمعیت افزون بر ۲۹۰ میلیون نفری حوزه CIS، موقعیتی راهبردی در منطقه را دارد، افزود: تجارت میان ایران و روسیه پتانسیل صادراتی خوبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی دارد.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه تصریح کرد: صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری ایران به روسیه و واردات ۳/۱ میلیارد دلاری ایران از روسیه طی سال ۹۷ بیانگر لزوم ایجاد تدبیری جدید برای ترمیم و اصلاح تراز تجاری ایران است.

وی ادامه داد: بنابراین بهره‌گیری از ظرفیت شرکتهای دانش‌بنیان برای بهبود تراز تجاری با کشور روسیه به عنوان یکی از راهکارها، بیش از پیش ضروری است. همچنین یکصد و ۱۱ شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند طی چهار سال اخیر ۳۵۱ میلیون دلار محصول با فناوری پیشرفته خود را به حوزه CIS صادر کنند.

کرمی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: با توجه به وجود شرایط همکاری های ایران و روسیه با یکدیگر، این هیات فناوری متشکل از مدیران عامل ۷۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف فناوری و به ریاست معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و همراهی نمایندگانی از وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت، صندوق نوآوری و شکوفائی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۸ تیرماه به کشور روسیه سفر می‌کنند.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه عنوان کرد: سفر نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان به روسیه همزمان با نمایشگاه اینوپروم روسیه صورت می‌گیرد و نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان دو کشور در شهرهای مسکو و یکاترینبورگ با شرکت‌های متناظر خود دیدار خواهند کرد.