یک کارشناس بازار انرژی معتقد است که در صورت تمدید توافق کاهش تولید بازهم در کوتاه‌مدت، قیمت نفت به بالای ۷۰ دلار نمی‌رود.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا «مرتضی بهروزی‌فر» روز پنجشنبه گفت: با توجه به شرایط بازار نفت، توافق کاهش تولید تمدید می‌شود زیرا قیمت‌ها بالا نیست و اگر این توافق انجام نشود، ممکن است شاهد افت قیمت در بازار نفت باشیم.

وی افزود: به نظر می‌رسد این توافق حداقل برای ۶ ماه دیگر تمدید خواهد شد؛ با این حال انتظار برای نفت بالای ۷۰ دلار دور از ذهن است و فاصله قیمتی ۶۰ تا ۷۰ دلار در این شرایط منطقی به نظر می‌رسد مگر آنکه اتفاق خاصی اتفاق بیافتد.

بهروزی فربا اشاره به اینکه اگر توافق کاهش تولید تمدید نشود، قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه باز می‌گردد، گفت: حتی ممکن است این کاهش قیمت شدیدتر باشد.

وی به موضوع دخالت آمریکا در بازار نفت نیز اشاره کرد و افزود: البته شرکت‌های بزرگ آمریکایی بیشتر خصوصی هستند و عملاً دولت آمریکا از این طریق نمی‌تواند در بازار وارد شود؛ با این حال سیاست ترامپ این است که قیمت نفت را پایین نگه دارد تا قیمت‌های داخل آمریکا نیز افزایش پیدا نکند.

به گفته بهروزی‌فر، با توجه به سیاست نفت ارزان آمریکا، چندان غیر منطقی نیست که این کشور از تولیدکنندگان نفت مانند کشورهای عربی بخواهد کمبود نفت را تأمین کنند تا بازار دچار مشکل نشود.

وی احتمال تبدیل شدن آمریکا به صادرکننده نفت در کوتاه‌مدت را بعید دانست و گفت: مصرف نفت خام آمریکا روزانه ۱۸ میلیون بشکه است و این در شرایطی است که تولید این کشور به حدود ۱۳.۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد و این فاصله از طریق واردات تأمین می‌شود.

این کارشناس بازار نفت ادامه داد: بنابراین خالص واردات نفت خام آمریکا بین ۴.۵ تا ۵ میلیون بشکه در روز است که نشان می‌دهد اگرچه این کشور به صادرکننده بازار نفت شده اما در واقعیت همچنان وارد کننده طلای سیاه است.

وی تاکید کرد: البته آمریکا حجم واردات خود را از زمانی که بیش از ۱۰ میلیون بشکه واردات داشت، بسیار پایین آورده و وابستگی خود به نفت اوپک و خاورمیانه را تا حد زیادی کاهش داده است.

بهروزی‌فر ادامه داد: از همین روست که رئیس جمهوری آمریکا راحت‌تر حرف می‌زند و موضوع امنیت خلیج فارس را برای این کشور بی‌اهمیت می‌داند.