استاندار آذربایجان غربی گفت: سردشت اولین شهر قربانی فاجعه شیمیایی، فقط نماد مظلومیت ایران نیست، نماد برخورد دوگانه مجامع بین المللی در جهت تامین منافع ابرقدرت ها نیز هست.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از مهر ، محمدمهدی شهریاری پیش از ظهر جمعه در مراسم بزرگداست سالروز بمباران شیمیایی سردشت اظهارداشت: این داستان تلخ امروز نیز توسط دشمنان نظام به انحا و اشکال مختلف برای مردم ایران تدارک دیده شده و از هیچ کوششی برای دستیابی به اهداف ددمنشانه شان دریغ نمی ورزند.

وی ادامه داد: اوضاع سیاسی امروز که برآمده از خودخواهی و زیاده خواهی کشورهایی است که تاریخ نشان داده همواره کینه اقتدار و آزادی خواهی این ملت را داشته و دارند، با وجود همه فشارهای سیاسی و اقتصادی اما ملت ایران یکصدا و مقتدر در مقابل این زیاده خواهی ها ایستاده و باصلابتر از همیشه در مسیر تحقق آرمان های رفیع خود گام برمی دارند.

شهریاری با بیان اینکه آذربایجان غربی این کهن دیار عرصه مقاومت و ایثار با فرهنگی غنی و تاریخ ساز در هشت سال دفاع مقدس همواره نقشی بی بدیل داشته و اقوام و ادیان این سرزمین در دفاع از ایران رشادت هایی ماندگار خلق کرده اند افزود: سردشت اگر چه زخمی عمیق بر تن دارد و بواسطه آن می تواند نماد جهانی عاری از سلاح شیمیایی لقب بگیرد، اما به طور قطع همت والای مردمانش، زیبایی ها و داشته های خدادایش توان آن را دارد تا این سرزمین انگور سیاه و آبشار شلماش را به عنوان مقصدی امن و خاطره انگیز برای گردشگران فراهم سازد.

استاندار آذربایجان غربی افزود: ایران بارها و بارها اعلام کرده که سلاح هسته ای و کشتارجمعی که مدعیان دروغین حقوق بشر یدطولانی در استفاده از آن دارند، در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران قرار نداشته و با اینکه خود قربانی تروریسم و سلاح های شیمیایی است اما همواره مخالف کاربرد چنین سلاح هایی بوده است.

وی با بیان اینکه گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت نیز فرصت مغتنمی است تا ضمن تلاش برای جهانی عاری از سلاح شیمیایی، مسئولیت جامعه بین المللی در قبال آلام و رنج های مصدومین این جنایت جنگی یادآوری شود افزود: به منظور جبران بخش ناچیزی از صدمات وارده به مصدومین شیمیایی و خانواده های آنها با احساس مسئولیت به وظیفه حقوقی و اخلاقی خود در این رابطه عمل کنند.

شهریاری اضافه کرد: زندگی قهرمانانی چون استاد قادر مولان پور و دیگر شهدا و جانبازان این دیار اگر چه در کتاب های درسی نیامده اما لحظه لحظه رشادت این عزیزان امروز باید به عنوان نمادهای مقاومت و ایثار برای تحکیم و توسعه سرمایه های اجتماعی به نسل های امروز و فردا منتقل شود تا فرزندان ما بدانند که سردشت این نماد مقاومت و غیرت چگونه در خود مردان رشید و زنان فهیمی را پرورش داده تا نام بلند ایران را در دفتر مقاومت به ثبت جهانی برسانند.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه با وجود همه تلاش هایی که برای کاستن از آلام مردم مقاوم سردشت رخ داده اما این اتفاقات کافی نیست افزود: دولت در راستای قدردانی از رشادت و صبوری این مردم نجیب فعالیت هایی را در خصوص تامین نیازهای بهداشتی درمانی، پرونده های ایثارگری، ساخت یادمان، بهبود شاخص های حمل و نقلی و… اجرا و دردست اقدام دارد که امیدواریم با تکمیل این روند و تداوم آن بتوانیم سهمی اندک در تکریم این مردم رشید عهده دار شویم.

شهریاری با تاکید بر اینکه آبادانی و توسعه شهرستان سردشت متفاوت تر از قبل به همت شما مردم و مسئولین در دستور کار قرار گرفته تا زدودن رخت محرومیت بتواند تسکین دهنده آلام و تاول های مردم باشد و ریه هایش در فضای آکنده از برابری و توسعه به تنفس درآید افزود: خود را مکلف و موظف به تغییر در سیمای آبادانی این سرزمین می دانیم و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی ورزیم.

وی یادآور شد: سردشت این سرزمین مقاوم در پهنه دیار آذربایجان غربی قهرمان، امروز باید علاوه بر اینکه صدای مظلومیت آن به گوش جهانیان برسد، باید زیبایی ها محصور در خود، از جنگل های سرسبز، انگور سیاه و طبیعت بکر و جاذبه های نقطه صفر مرزی را در کنار بهره مندی از مردمانی رشید و فرهیخته که همواره زبانزد هستند را به ایران و جهان معرفی کند تا ظرفیت گردشگری این دیار همچون صدای خروشان آبشار شلماش در جغرافیایی گردشگری ایران به صدا درآید.

سردشت هفتم تیرماه سال ۶۶ توسط رژیم بعث عراق بمباران شیمیایی شد و طی آن هزاران نفر از مردم بی دفاع این شهر به شهادت رسیده و یا مصدوم و جانباز شیمیایی شدند.