دبیر اجرایی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد گفت: برگزاری ۲ شب شعر و ۲ کنسرت در چندین سانس با حضور بزرگان موسیقی و شعر کُردی در سنندج از برنامه های جنبی این کنگره است.

به گزارش جارچی اخبار عبید رستمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه برنامه‌های جنبی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد از ۹ تیر آغاز می‌شود، اظهار داشت: روزهای ۹ و ۱۳ تیر شب شعرهایی با حضور شاعران برجسته کُرد داخلی و خارجی ساعت ۲۱ در سنندج برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: روز دوشنبه ۱۰ تیر کنسرت بیژن کامکار و عادل نادری و روز سه شنبه مورخ ۱۱ تیر هم کنسرت شهرام ناظری و سعدون کاکایی برگزار می‌شود که هر کدام از این خوانندگان به طور مجزا در ۲ سانس به اجرای برنامه می‌پردازند.

دبیر اجرایی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد افزود: در افتتاحیه این کنگره هم میکائیل اصلان و در اختتامیه نیز کیهان کلهر و علی اکبر مرادی برنامه اجرا می‌کنند.

رستمی از دیگر برنامه‌های جنبی این کنگره را اکران فیلم سینمایی زر ساخته کاظم اوز از فیلمسازان مطرح کُرد ترکیه عنوان کرد و گفت: این فیلم روزهای ۱۱ و ۱۲ تیر در ۲ سانس در سینما بهمن سنندج و ۱۲ تیر در یک سانس در سینما کردستان مریوان اکران می‌شود.

وی یادآور شد: برپایی نمایشگاه خوشنویسی ۲ سالانه کُردی در نگارخانه دیار و نمایشگاه کتاب در نگارخانه ارشاد از دیگر برنامه‌های جنبی این کنگره است که این نمایشگاه‌ها از ۹ الی ۱۴ تیر در سنندج برپا است.

دبیر اجرایی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد از برپایی نمایشگاه عکس مشاهیر کُرد در دانشگاه کردستان خبر داد و اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در اختتامیه این کنگره حضور پیدا می‌کند.

رستمی با اشاره به اینکه از تمام ظرفیت‌های فرهنگی و اقشار مختلف مردم در حوزه‌های مختلف برای برگزاری این رویداد ارزشمند بهره گرفته شده است، گفت: فعالان فرهنگی و اصحاب فرهنگ و هنر استان در کنار مسئولان استانی تاکنون همکاری و همراهی مطلوبی با دست اندر کاران برگزاری این کنگره داشتند که شایان قدردانی است.

کنگره مشاهیر کُرد در راستای معرفی و تکریم ٣٠ نفر از مفاخر کُرد و پنج نفر از کُرد شناسان در سطح بین المللی در سنندج برگزار می‌شود.