کاروان علم و فناوری به منظور بازدید از ظرفیت های دانشی و فناورانه، ارتقای نقش شرکت های دانش بنیان و استارت آپها در توسعه زیست بوم نوآوری منطقه ای و افتتاح رسمی فاز دوم توسعه پارک علم و فناوری تحصیلات تکمیلی استان زنجان، وارد دشت سرسبز طارم شد.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از از پایگاه مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استان زنجان امروز میزبان سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و همراهان وی شد تا با حضور در پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان ضمن افتتاح آن از مرکز رشد واحدهای فناور این دانشگاه و دستاوردهای دانش‌آموختگان و دانشگاهیان مستقر در این مرکز که استارتاپ‌های خود را به راه انداخته‌اند بازدید می‌کند و با دانشگاهیان به گفت و گو می‌نشیند.

کاوران علم و فناوری دولت با آغاز سفر یک روزه به زنجان، از ظرفیت‌های بالقوه این استان مانند شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، برای پیوستن به زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری کشور حمایت می‌کند.

ستاری در آستانه ورود به شهر زنجان از سوی فتح الله حقیقی استاندار زنجان و دیگر مسئولان استانی مورد استقبال قرار گرفت و نخستین بخش سفر یک روزه را با دیدار و گفت‌وگو با فعالان فناور یک شرکت دانش‌بنیان زنجانی آغاز کرد.

شرکت دانش‌بنیان «فرآیند رشد» نخستین میزبان کاوران علم و فناوری است. فناوران این شرکت دانش‌بنیان که قطعات یدکی خودرو را بومی سازی کرده و به تولید انبوه می‌رسانند، از تازه‌ترین دستاوردها و توانمندی‌هایشان با معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری می‌گویند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری سپس به شهرک صنعتی نوآوران می‌رود و به بازدید ۳ شرکت دانش‌بنیان مستقر در این شهرک صنعتی می‌پردازد، عملکرد آنان را بررسی می‌کند و برای رفع مشکلاتشان قدم بر می‌دارد.

شرکت دانش‌بنیان صافی‌سازان صفا که در زمینه تولید «فیلترپرس‌» فعالیت می‌کند نخستین میزبان معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در این شهرک صنعتی است.

ستاری و همراهان وی سپس با حضور در کارخانه شرکت دانش‌بنیان مقاومت پارسیان و تجهیزات برق پارسان، از تازه‌ترین تولیدات ایران‌ساخت این شرکت در حوزه تولید مقاومت‌های صنعتی بازدید می‌کند.

پس از این بازدید، شرکت دانش‌بنیان «ایده‌پروران کوشای زنگان» با تولیدات  در زمینه مواد آلیاژساز و فلزات قیمتی فعالیت دارد میزبان معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری خواهد بود.

بازدید از یک پروژه فناورانه سلولی

در بخشی دیگر از این سفر فناورانه یک‌روزه، ستاری از پروژه‌ای فناور در حوزه سلولی و اصلاح نژادی که به ثمر رسیده است، بازدید می‌کند.

این طرح دانش‌بنیان، پروژه‌ای تحقیقاتی مشترک دانشگاه زنجان و جهاد کشاورزی استان است که با وارد کردن سلول های جنسی از کشور نیوزلند و از نژاد برولامرینو آغاز شده است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در ادامه سفر به استان زنجان،ضمن دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و حضور در نشست شورای اقتصاد مقاومتی از ظرفیت‌های استان در رونق زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان و ضرورت هم دلی برای حمایت از جوانان خلاق خواهد گفت.