وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از اساسی ترین مشکلات ما در شرایط امروز کشور عدم تناسب محصولات دانش آموختگان با نیاز بازار کار استان ها است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از مهر، محمد شریعتمداری صبح امروز در مراسم نشست رؤسای دانشگاه‌ها که با حضور معاون اول رئیس جمهور کار خود را در دانشگاه الزهرا آغاز کرد، گفت: میزان بیکاری جوانان دانش آموخته دانشگاهی بالا است و باید برای حل این مشکل ضوابط جدید و سرمایه گذاری صورت پذیرد. یکی از اساسی‌ترین مشکلات ما عدم تطابق محصولات دانش آموختگان با بازار کار است.
وی افزود: با مطالعه‌ای که ما در وزارت تعاون بر اساس طرح آمایش انجام دادیم و نیازمندی‌های شغلی هر استان را مشخص کردیم، فارغ التحصیلان دانشگاهی استان با نیاز شغلی و بازار کار استان خود تطابقی ندارند و باید بین نیاز استان‌ها و فارغ التحصیلان دانشگاهی هماهنگی ایجاد شود.
وی ادامه داد: دانشجویان و دانش آموزان ما از مهارت کافی بهره مند نیستند و آمادگی انجام کار را ندارند و باید در دوره‌های کارورزی شرکت کنند. بر همین اساس ما طرحی را در مجلس ارائه دادیم تحت عنوان شورای عالی فنی تربیت و مهارت در کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهور.
وی گفت: در زمینه اشتغال باید همه مراکز آموزشی برنامه هماهنگ داشته باشند تا بتوانند نیروهای ماهری تربیت کنند که مورد نیاز بازار کار است.
وزیر کار افزود: در این زمینه می‌توان از تجربه سایر کشورها استفاده کرد.
وی با اشاره به فضاهای فیزیکی دانشگاه آزاد و دانشگاه پیام نور گفت: این دانشگاه‌ها دارای فضاهای فیزیکی هستند که فاقد دانشجو است که می‌تواند با تغییر ساختار این مراکز را به مراکزی مناسب برای تربیت نیروی انسانی ماهر تبدیل کرد.
وی در ادامه به شرکت‌های دانش بنیان، استارت آپ ها، اشاره کرد و گفت: در مطالعه‌ای که در این زمینه داشتیم مشخص شد این شرکت‌ها برای بحث تأمین مالی پروژه‌های خود با مشکل مالی مواجه هستند و آن هم به دلیل پیچیدگی سیستم بانکی برای ارائه وام است که باید این مشکلات نیز حل شود.
شریعتمداری گفت: با توافقی که انجام شد قرار شد در صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم، سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت‌های دانش بنیان در عرصه تعاونی‌ها حمایت شود.
وی افزود: برای اینکه بر مشکلات اشتغال غلبه کنیم باید همه وزارتخانه‌های دست اندرکار با یکدیگر همکاری داشته باشند تا این مشکل سریع حل شود.
وی پیشنهاد داد: کارگروه مشترکی از نهادها و وزارتخانه‌های مرتبط ایجاد شود و در زمینه حل مشکل اشتغال در این کارگروه بحث و بررسی شود و نتیجه نهایی آن به دولت ارائه شود.