معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما با رویکردهای سنتی و نخ نما نمی‌توانیم از این مسائل در هم تنیده اقتصادی و اجتماعی عبور کنیم. زمان، زمان نشان دادن عزم و اراده‌ای برای مقابله با مشکلات است و این وابسته است، به اینکه دولت بتواند از ظرفیت‌های خود استفاده کنند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایلنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز در همایش فرمانداران سراسر کشور گفت: امیدوارم خداوند یاری کند که در این شرایط بتوانید مسئولیت خود را به خوبی ایفا کنید. خدمتگزاری در محضر مردم ایران یک توفیق است.
معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما همه باید قبول کنیم کشور در شرایط حساس و دشواری قرار گرفته‌ایم و برای ما مدیران این وظیفه را ایجاد می‌کند که به دنبال فرصت‌های جدید باشیم تا بتوانیم در مقابل تهدیدات منفعلانه عمل نکنیم.
وی با بیان اینکه بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام شکل گرفته است، گفت: آنها می‌خواستند منطقه را دچار التهاب کند و به دنبال به هم زدن امنیت خاورمیانه و خلیج فارس هستند و دلیل این است که اسرائیل در یک منطقه آرام امکان حضور ندارد و می‌خواستند موضوعاتی برای درگیری داشته باشند و الان در این شرایط به یک راهبرد آمریکایی‌ها اتخاذ کردند.
جهانگیری گفت: همانطور رهبری هم گفته‌اند مقاومت راه ماست و در منطقه هم تلاش داریم که از قدرت خود برای ثبات استفاده کنیم. ایران همواره کمک‌کننده به منطقه خاورمیانه بوده است و اگر ایران نبود مشخص نبود سرنوشت عراق و سوریه و دیگر کشورها چه شود.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه راهبرد ما و آمریکا در مقابل یکدیگر است، گفت: آمریکایی‌ها تا الان از بخش عمده‌ای از اهداف خود شکست خورده‌اند و سال ۹۷ را پایان جمهوری اسلامی می‌دانستند و شش ماه قبل از آن ناامنی ایجاد کرده بودند تا بتوانند با جنگ روانی ناآرامی‌های داخلی را رقم بزنند و فکر می‌کردند اقتصاد متلاشی می‌شود اما در این موضوع شکست خوردند و در هدفشان برای صادرات نفت و فروپاشی اقتصاد هم به شکست رسیدند.
وی افزود: ما با رویکردهای سنتی و نخ نما نمی‌توانیم از این مسائل در هم تنیده اقتصادی و اجتماعی عبور کنیم. زمان، زمان نشان دادن عزم و اراده‌ای برای مقابله با مشکلات است و این وابسته است، به اینکه دولت بتواند از ظرفیت‌های خود استفاده کنند. دولت باید بتواند با نخبگان کشور ارتباط بگیرد و این ضعفی است که باید تا حدودی آن را بپذیریم.
معاون اول رئیس جمهور گفت: تقویت سرمایه اجتماعی از کارهایی است که ما باید انجام دهیم و باید از آن برخوردار باشیم بخشی از این اعتماد با کارهای ما باید انجام شود. استانداران هم می‌توانند به این مساله توجه داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: استانداران به معنای مدیری هستند که نمایندگی دولت به او واگذار شده همه باید با همین نگاه به استاندار بنگرند. زمانی آقا گفت شما استانداران، رئیس جمهور استان‌ها هستید.
جهانگیری یادآور شد: شما به عنوان مسئولان استان باید چشم بینا و گوش شنوای دولت باشید. مسائل استان خود را باید رصد کنید و خوب بشنوید. مسئولان ما خط مقدم ارتباط با مردم هستند این شنیدن برای ما راهگشا خواهد بود. اینکه مردم بدانند مسئولان از طبقه دیگری نیستند خیلی کمک می‌کند البته مسائلی وجود دارد که می‌خواهند بین مردم و دولت فاصله ایجاد کنند که باید به آن پرداخت.
وی افزود: قدرت دولت در وهله اول قدرت نرم دولت از جنس نفوذ در افکار عمومی و مقبولیت دولت برای مردم است و زمانی دولت به قدرت سخت می‌پردازد که از تمام ظرفیت‌های قدرت نرم خود استفاده کرده است. دشمنان به دنبال این هستند که القا کنند نظام جمهوری اسلامی قادر به اداره کشور نیست و ناکارآمد است و برخی در داخل می‌خواهند بگویند نظام کارآمد نیست و دولت ناکارآمد است نمی‌دانند دولت یک بخش اصلی نظام است. برخی یک خبر دروغ می‌سازند و آن خبر را مبنای گفت‌وگو و مسائل خود قرار می دهند.
جهانگیری بیان کرد: گفت‌وگو یک ضروزت جامعه ماست، راه مقابله با تهدیدات همبستگی و انسجام ملی است و امروز تقویت وحدت ملی و امید مردم به آینده جزو اولویت‌های قطعی است و یکی از اولویت‌های پیش رو انتخابات مجلس است.
وی گفت: انتخابات مهم بوده هست و ما از معدود کشورهای منطقه هستیم که مسئولان با رای مردم انتخاب می‌‌شوند که انتخابات مجلس در این میان به دلیل وظایف نمایندگان و نقش تصمیم‌گیری آنان در کشور مهم است. انتخابات می‌تواند تبدیل به نقطه‌ای شود که ما را از مشکلات پیش رو نجات دهد و انتخابات قانونمند جامعه را همیشه زنده و با نشاط نگه داشته است.
جهانگیری گفت: یکی از دستاوردهای انتخابات می‌تواند این باشد که توطئه‌چینی‌ها را شکست دهیم و به عقب برانیم.
وی تاکید کرد: رای حق‌الناس است و ما باید امین رای مردم با‌شیم و کار مهمی که باید انجام دهیم این است که راهی برای برگزاری مشارکت معنادار مردم بیابیم و اگر اینچنین شود، مردم می‌توانند کشور را در مسیر رشد و توسعه قرار دهند. پیش نیاز آن این است که همه افراد جامعه احساس کنند افرادی حضور دارند که به آنها نزدیک است. مردم باید احساس کنند همه گروه‌های مختلف می‌توانند نامزد خود را انتخابات کنند.
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: نخبگان کشور را باید ساماندهی کنیم و مسئولان با سایر گروه‌هایی که مردم به آنها توجه دارند جلسه بگذارند تا بتوانیم مشارکت خوبی داشته باشیم.
وی ادامه داد: خروج آمریکایی‌ها از برجام مشخص بود برای فشار به نظام است و مشخص بود که از عهده این نظام بر نمی‌آیند. هدف بعدی آمریکا این بود که به اقتصاد کشور ضربه بزند. اگر بخواهیم تحلیلی از مسائل اقتصادی ایران داشته باشیم، باید بگوییم در اینکه آمریکایی‌ها ضربه‌ها و شوک‌های به اقتصاد کشور زدند شکی نیست.
جهانگیری گفت: آمریکا میخواست اقتصاد متلاشی شود و می‌خواستند فروش نفت را به صفر برسانند اما وزارت نفت تلاش کرد و ما هم به عنوان ستاد مقابله با تحریم از تمام ظرفیت‌هایمان برای فروش نفت استفاده کردیم و می‌کنیم. ما از راهکارهای گروه‌ها استقبال کردیم فقط از یک گروه استقبال نشده و آن گروهی است که فکر می‌کردند می توانند به بهانه تحریم دوباره بابک زنجانی‌ها راه بیاندازند و فریادها فریادهای بابک زنجانی است که به این‌ها مجوزی داده نشده است.
وی با اشاره به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس گفت: مگر ما الان می‌خواستم کشتی کوچکتر از کانال سوئز بفرستیم مشکلی داشتیم!؟ آنها می‌گویند باید جرقه‌ای بزنیم که این ممکن است دامن خودشان را هم بگیرد. ما نفت خود را می‌فروشیم. مساله دوم این بود که آمریکا می‌گفت پتروشیمی و فولاد را هم تحت فشار قرار می‌دهیم که اقلام غیرنفتی را هم نتوانیم صادر کنیم.
وی افزود: ۱۱ و نیم میلیارد دلار در سه ماهه اول صادرات غیرنفتی ما بوده و واردات ما ۱۰ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار بوده است یعنی ما بدون فروش نفت یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار مازاد صادرات داشتیم و کدام کشور منطقه تراز کالای مثبت دارد؟ شاخص دیگر ما مربوط به شاغلان است، در بهار امسال شاغلان ما بیش از ۲۴ میلیون نفر بودند و نسبت به سال گذشته، ۳۲۱ هزار نفر شغل جدید ایجاد شده است.
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: مهمترین تصمیم دولت این بود که کالاهای اساسی در سال گذشته و امسال با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد و در سه ماهه امسال این میزان نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته است.
وی خطاب به وزارت صمت و مسئولان استانی حاضر در جلسه نسبت به تامین کالاهای اساسی مردم تاکید کرد و گفت: بورس میزان حراره اقتصاد هر کشور است. بورس ما در سال ۹۷ شاخصش ۷۶ درصد افزایش داشته است و در این چند ماه رشد بورس ۳۹ درصد بوده است. مجموعا در چهار بورس کشور ۱۹۰ هزار میلیارد تومان معاملات صورت گرفته است.
جهانگیری با بیان اینکه نرخ ارز به یک ثبات رسیده است، گفت: ما کشوری هستیم که طلبکاران خارجی باید هجوم می‌آوردند که بدهکاری ما را بدهید. در حالیکه کل بدهی ارزی خارجی ما در سال ۹۶، ۱۲.۴ میلیارد دلار بوده و الان حدود ۹.۵ میلیارد دلار بوده است، این است که می‌گویم ما کشوری ثروتمند هستیم.
وی با بیان اینکه طرح‌های مهمی در کشور در حال اجرا است، گفت: کارخانجات مختلف در پتروشیمی و نفت و گاز در حال اجرا است و از الان می‌توانیم ۲۰ طرح پتروشیمی انجام دهیم که یک جهش در این بخش در این دولت انجام می‌شود که الان ۶۰ میلیون تن است و با آنها به ۹۰ میلیون تومان خواهد رسید.
معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: عده‌ای به دنبال این هستند که روحیه ما و مردم را خراب کنند. لذا روی طرح‌های عمرانی هم وقت بگذارید و نگذارید شما را از ارتباط با بخش خصوصی بترسانند. آنهایی که بخش خصوصی را با چند مفسد که گرفته‌اند یکی می‌دانند، جفا می‌کنند.
وی افزود: در اشتغال‌زایی طرح‌هایی داریم که یکی از آن برنامه‌ها اشتغال، روستایی است که ۱۸ هزار میلیارد تومان هزینه داشت و ۸ هزار میلیارد آن تاکنون جذب شده است. فرمانداران و استانداران وقت بگذارند که می‌توانند با این منابع یک جهش ایجاد کنند. بخش بعدی آن برنامه اشتغال‌زایی هم درمورد بافت‌های فرسوده بود که به نظر من نیاز به سرعت بیشتری دارد.
این عضو کابینه دوازدهم گفت: من چند روز پیش گفتم آمریکایی‌ها شاید بتوانند نفت، را تحریم کنند اما فکر جوانان را نمی‌توانند تحریم کنند. گردشگری از زمینه‌های پراشتغال کشور است که پول کمی می‌خواهد و شغل زیادی ایجاد می‌کند. بخش اشتغال از اولویت‌هایی است که استانداران باید وقت، بگذارند.
وی با اشاره به ضرورت توجه به رونق تولید گفت: وزارت صمت طرح‌هایی داده است و کارگروه‌های رفع موانع تولید در اختیار شما استانداران است، بالاخره اینکه می‌گویند تحریم فرصت است ناظر به این است که می‌توانیم به تولید توجه کنیم.
جهانگیری با اشاره به بحث بودجه گفت: درآمد نفت کم شده و تصمیم گرفته شده از سال ۹۷ بودجه بدون نفت را ببندیم و عدد بودجه ۴۷۷ هزار میلیارد تصویب شده و در جلسه سران مصوبه مجلس به ۳۸۶ هزار میلیارد رسید و این یعنی ما باید بخشی از هزینه‌ها را کاهش دهیم. بخشی از منابع تامین آن پیش‌بینی شده است و احساس من این است که باید کار وسیع‌تری انجام شود و ده هزار میلیارد تومان باید دارایی‌های دولت فروخته شود، بودجه کشور باید تامین شود. انتظار من از استانداران در این بخش این است که اجازه ندهید هزینه‌های اضافی ایجاد شود چراکه روح مردم آزرده می‌شود. ما باید امسال جلوی هزینه‌های غیر ضروری را بگیریم.
وی با اشاره به دستور رهبری در مورد اصلاح ساختار بودجه گفت: کاری که همزمان رهبری دستور دادند در دستور کار قرار داده‌ایم و ما در اصلاح ساختارها خیلی کار داریم. دستگاه‌های موازی داریم که باید ادغام شوند. منابع پنهان باید آشکار شود و در خدمت مردم قرار بگیرد. ظرفیت‌های زیاد اقتصادی داریم اینکه گفته می‌شود یارانه پنهان وجود دارد، از بودجه کشور بیشتر است.
جهانگیری گفت: آیین‌نامه تبصره ۱۸ در دولت تصویب شد در آنجا منابع متعددی پیش‌بینی شده ازجمله یک میلیارد دلار در شورای عالی سه قوه تصویب کردیم و رهبر معظم انقلاب تایید کردند از صندوق توسعه ملی برای اشتغال برداشته شود و این غیر از آن ۱.۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستایی است.