مدیربنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد در شرق مازندران گفت که توافق اولیه برای صادرات نفت از بندرامیرآباد به آستاراخان روسیه با همکاری نفت شمال انجام شد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا، سیاوش رضوانی روز دوشنبه در نشست خبری در ساری افزود: اگر چه تاکنون صادرات نفت به صورت عملیاتی انجام نشده است، ولی پیش بینی می شود تا بزودی صادرات نفت به آستاراخان در برابر سواپ نفتی که پیش از این انجام می شد، عملیاتی شود.
وی صادرات نفت را برنامه های پیش روی بندرامیرآباد پس از تحریم محصولات نفتی ایران از سوی آمریکا دانست و گفت که این موضوع را وزارت نفت پیگیری می کند و دو سکوی نفتی نیز در بندر امیرآباد برای این کار وجود دارد.
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد از افزایش میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بندر در سال های اخیر بویژه در دولت تدبیر و امید به عنوان نقطه قوت یاد کرد و گفت که بخش خصوصی در ساخت واحدهای تولیدی و صنعتی در این بندر افزون بر ۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری کرده است.
وی با اعلام اینکه ۸۰ درصد از سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر امیرآباد در دوره دولت تدبیر و امید به ثمر نشست، گفت: در سال جاری نیز ۱۳ درخواست سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی با حجم پیشنهادی حدود ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال ارایه شد که طرح مطالعاتی برای اجرای آنها در دست بررسی است و پیش بینی می شود تا پایان سال آینده این سرمایه گذاری ها نیز محقق شود.
رضوانی میزان سرمایه گذاری خارجی در این بندر را حدود ۹ میلیون دلار اعلام کرد و توضیح داد: دو پروژه گچ سازی و صنایع چوب با سرمایه گذاری خارجی از کشورهای ترکیه و تاجیکستان در بندر انجام شده که واحد گچ بهره برداری شد و صنایع چوب نیز در دست اجرا است.
خالی بودن ۴۰ درصد ظرفیت بندر امیرآباد
مدیربنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد از خالی بودن بخش زیادی از ظرفیت این بندر خبر داد و گفت: با وجود اینکه بندر از لحاظ جابه‌جایی بار در حاشیه دریای خزر فعالترین بندر محسوب می شود، ولی همچنان ۴۰ درصد از ظرفیتش خالی است.
رضوانی ابراز امیدواری کرد که با شرایط تحریمی و توافقی که کشورهای آسیای میانه برای افزایش ظرفیت واردات و صادرات کالا و تنوع بخشی به کالاهایشان برای ورود به ایران و بر عکس دارند، بخش بیشتری از ظرفیت بندر پر شود.
وی گفت: در سال گذشته حدود پنج میلیون و ۷۰۰ تن بار به مقاصد بندری دریای خزر بارگیری شد که مقصد یا مبدا حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این بار بندرامیرآباد بود به این معنی که یا در این بندر بارگیری و صادر شد و یا به این بندر رسید و تخلیه شد.
رضوانی ظرفیت بارگیری و تخلیه بار در بندر امیرآباد را حدود ۷.۵ میلیون تن برآورد کرد و افزود: برخورداری از ۱۵ اسکله، اسکله رورو کامیون و در دست اجرا بودن اسکله رورو ریلی مزیت بندر امیرآباد نسبت به سایر بنادر حاشیه دریای خزر است.
مدیر بندر امیرآباد اتصال به شبکه ریلی را یکی از مزیت های مهم این بندر برشمرد و با اعلام اینکه اسلکه رورو ریلی بندر هم تا پایان سال جاری بهره برداری می شود، گفت که برای اجرا آن ۸۰۰ میلیارد ر یال اعتبار پیش بینی شده است.
وی برنامه آینده امیرآباد را افزایش اسکله به ۲۵ دستگاه و بالا بردن ظرفیت بارگیری و تخلیه به حدود ۱۵ میلیون تن بیان کرد ولی گفت که اجرای این برنامه های توسعه ای منوط به پر شدن ظرفیت ۷۰ درصدی بندر است.
بندرامیرآباد ۱۷ سال پیش از بندرگاه شیلاتی به بندر تجاری و اقتصادی ارتقاء یافت و هم اکنون مساحت این بندر حدود یکهزار و ۶۰ هکتار است و پیش بینی می شود این سطح مساحتی به ۲ هزار هکتار افزایش یابد.