تفاهم نامه «تبادل داده و اطلاعات» امروز (۲۹ تیر) با حضور محمد شریعتمداری و فرهاد دژپسند در محل نمایشگاه الکامپ، نمایشگاه بین‌المللی تهران میان دو وزارتخانه به امضا رسید.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایلنا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه در نمایشگاه الکامپ با اشاره به اینکه نمایشگاه الکامپ یکی از مهم ترین رویدادهای اقتصادی، آی تی و فناوری اطلاعات است، اظهار داشت: مطابق با این تفاهم‌نامه قرار است تا تبادل اطلاعات مربوطه بین سازمان مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی کشور صورت بگیرد. ما معتقدیم که در صورت تبادل اطلاعات شرایط بسیار بهتری برای فعالان اقتصادی فراهم می‌شود.
محمدشریعتمداری افزود: نظام مالیاتی کشور بسیار گسترده و پیچیده است. نظام الکترونیکی منسجم می‌تواند آن را شفاف و دسترسی به اطلاعات را در راستای بهبود فضای کسب و کار تسریع کند.
وی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مخاطب در کشور و ۱۴ میلیون زیرمجموعه این سازمان وجود دارد که بیمه‌پردازی می‌کنند، بیان کرد: هم در زمینه حسابرسی به سیستم مالبتی کشور و هم مبالغی که به عنوان حق بیمه پرداخت می‌شود، نظام هوشمند بسیار موثر است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امیدواریم تا اواخر مهر تبادل اطلاعات خوبی با سازمان مالیاتی کشور داشته باشیم. استفاده از اطلاعات دستگاه‌ها به طور مشترک، به ویژه برای فعالان اقتصادی در راستای بهبود فضای کسب و کار و کاهش هزینه‌های مبادله، خدمات بهتری به مردم ارائه خواهد داد.
همچنین در این مراسم فرهاد دژپسند (وزیر امور اقتصادی و دارایی) با تاکید بر اینکه شاهد امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای شکل‌گیری نظام الکترونیکی در نظام مالیاتی کشور هستیم، اظهار داشت: برای افزایش درآمد مالیاتی هم باید پایه‌های مالیاتی کشور را افزایش داده و هم مفر فرار مالیاتی را مسدود کنیم.
او افزود: تاکنون در برنامه‌هایی که به مجلس و آقای رئیس جمهور ارائه کردم، بر شکل گیری اقتصاد هوشمند تاکید داشتم.
دژپسند با اشاره به اینکه باید از اقتضاد مقاوم به سمت و سوی اقتضاد هوشمند رفت، تصریح کرد: باید در بحث اقتصاد هوشمند به سمت نظام بیمه‌ای، مالیات و بازار سرمایه دیجیتال و هوشمند دست یابیم. برای ما راضی کننده نیست که کسب مجوز برای فعالیت اقتصادی طولانی و زمانبر باشد، اما برای تحقق آن همکاری دستگاه‌های ذیربط لازم است.
او با اشاره به همکاری‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این وزارتخانه با آمادگی کامل پای کار آمد. وزارت کار و وزارت راه در این زمینه همکاری‌های خوبی داشته‌اند. وزارت اقتصاد و دارایی عزم جزمی برای گسترش الکترنیکی کردن امور دارد.