مدیر طرح نیروگاه سیکل ترکیبی هریس گفت: فاز اول این نیروگاه در سفر رییس جمهوری کشورمان به آذربایجان‌شرقی به بهره‌برداری می‌رسد.
به گزارش جارچی اخبار، ایمان عبدی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات اجرایی نیروگاه هریس بعد از اخذ مجوزهای لازم در راستای تامین کمبود برق کشور از پایان سال ۱۳۹۵ آغاز شد.
وی افزود: ساخت و تکمیل این نیروگاه در ۲ فاز ۵۰۰ مگاواتی با مجموع ظرفیت اسمی ۱۰۰۰ مگاوات پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: با بهره‌برداری از فاز اول شامل یک نیروگاه گازی کلاس اف ۳۱۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۸۰ مگاواتی در مجموع ۴۹۰ مگاوات برق تولیدی وارد شبکه خواهد شد.
مدیر طرح نیروگاه سیکل ترکیبی هریس اضافه کرد: در این نیروگاه بیش از ۵۸ درصد راندمان داریم که در بین نیروگاه‌های کشور تقریبا بالاترین راندمان محسوب می‌شود و مصرف سوخت هم کمتر است، ضمن اینکه در بحث زیست محیطی هم کمترین مقدار مصرف آب را در این نیروگاه داریم.
وی اظهار کرد: در این نیروگاه از سیستم بازیاب آب پساب هم استفاده می‌کنیم و نیز آلایندگی‌های نیروگاه کاملا تحت نظر و مطابق استانداردهای سازمان محیط زیست است.
وی گفت: طراحی و نصب این نیروگاه کاملا توسط مهندسان داخلی و ایرانی انجام شده است و سعی کردیم در این منطقه ۷۰ درصد از نیروهای بومی استفاده کنیم.
وی یادآوری کرد: اکنون درصد پیشرفت فار نخست نیروگاه سیکل ترکیبی هریس ۸۰ درصد است و در واقع بخش گازی با ظرفیت تولید ۳۱۰ مگاوات آماده بهرداری توسط رییس جمهوری است.
عبدی، اعتبار مالی نیروگاه سیکل ترکیبی هریس را ۲۴۰ میلیون یورو اعتبار ارزی و ۲۱۰ میلیارد تومان اعتبار ریالی اعلام کرد و افزود: اشتغالزایی این طرح در زمان اجرای طرح ۱۰۰۰ نفر به طور مستقیم و ۳ هزار نفر به طور غیرمستقیم است و در زمان بهره‌برداری بیش از ۱۵۰ نفر به طور مستقیم فعالیت خواهند کرد.
شهرستان هریس با ۵۰ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شمال‌شرق تبریز واقع شده است.