آبرسانی به روستاهای شهرستان ورزقان، طرحی با رویکرد تامین، ذخیره و انتقال آب شرب بهداشتی است که کلنگ آغاز آن دهه فجر پارسال با حضور وزیر صمت و استاندار آذربایجان شرقی زمین زده شد و انتظار می رود با بهره برداری از آن مشکل دسترسی دورافتاده ترین روستاهای این شهرستان نیز به آب شرب برطرف شود.
البته سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد ریالی دولت در این طرح تنها برای انتقال آب از محل مخزن آب «چراغلو»ی مجتمع مس سونگون است و برای لوله گذاری انتقال آب از سد «حاجیلارچای» به این مخزن نیز هزینه جداگانه ای سرمایه گذاری شده است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا، بر اساس این طرح، قرار است ۱۲۰ لیتر بر ثانیه آب از سد «حاجیلارچای» به مخزن آب «چراغلو»ی مجتمع مس منتقل و از این میزان نیز ۱۰۶ لیتر بر ثانیه آب تصفیه شده و بهداشتی از طریق تصفیه خانه و شبکه انتقال در روستاهای محدوده طرح توزیع شود.
بنا بر اطلاعات منتشر شده، طول مجموع خطوط لوله این طرح ۱۶۲ کیلومتر با ۲ باب دستگاه پمپاژ است و تخمین زده می شود با بهره برداری از آن ۳۹ هزار نفر از ساکنان روستای شهرستان ورزقان از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شوند.
حال با سفر رییس جمهوری به آذربایجان شرقی در قالب سومین دور سفرهای استانی، بارقه امید به تسریع در تخصیص و جذاب اعتبار مورد نیاز این طرح زیربنایی و رهایی مردم ۶۳ روستای محروم ورزقان از دشواری های نسلی برای تامین آب مورد نیاز بر دوش خود، روشن تر شده است.
اهمیت سفر حجت الاسلام روحانی به آذربایجان شرقی برای تسریع در اتمام طرح آبرسانی ۸۰۰ میلیارد ریالی آبرسانی روستایی در شهرستان ورزقان، زمانی آشکارتر می شود که بدانیم افتتاح سد حاجیلار چای به عنوان نیاز اصلی پمپاژ آب این طرح، با ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه از مهم ترین اهداف این سفر است.
مذیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در این باره به ایرنا گفت: این طرح، بزرگترین طرح آبرسانی استان با رویکرد کمک به توسعه و عمران روستایی است که با توجه ویژه دولت اجرا می شود.
علیرضا ایمانلو افزود: اولویت ما در اجرای این طرح، اجرای خطوط انتقال است که تا ۱۰ روز آینده پیمانکارها مشخص می شود.
وی اضافه کرد: پس از خطوط انتقال، تصفیه خانه در اولویت بعدی ماست که که از آن سه خط، یکی به شهر ورزقان و ۲ تای دیگر به روستاهای محدوده طرح، منشعب می شود.
نماینده مردم شهرستان ورزقان نیز در این ارتباط گفت: در بخش آب شرب شهرستان ورزقان، هم از نظر کیفت و هم از نظر کمیت مشکلات زیادی داریم، این طرح که با همکاری شرکت مس و شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در حال انجام است در وزارت نیرو تصویب و دارای ردیف و کد پروژه است.
رضا علیزاده افزود: با اتمام این پروژه که بخشی بزرگی از کارهای اجرایی آن توسط شرکت مس انجام یافته، برای همیشه مشکل کمبود آب شرب بهداشتی و پایدار در سطح شهرستان ورزقان حل و برطرف خواهد شد و می توان گفت در توسعه شهرستان و مهاجرت معکوس نیز تاثیر بالایی خواهد داشت.
فرماندار شهرستان ورزقان نیز در مورد این طرح اظهار داشت: بیست و پنجم تیر ماه امسال ۶۰ میلیارد ریال اعتبار اولیه اجرای پروژه آبرسانی به ۶۳ روستا و شهر ورزقان در شهرستان ورزقان صادر شده است و پیگیر هستیم این طرح در سریع ترین زمان عملیاتی شود.
یحیوی با اشاره به مقدار آب مورد نیاز پروژه گفت: دو سال قبل با حضور مسئولان استانی در محل فرمانداری شهرستان ورزقان از سد حاجیلار ۳ میلیون متر مکعب آب برای این طرح تخصیص داده شده است و با مشارکت شرکت صنایع ملی مس این طرح انجام خواهد شد.
وی تشریح کرد: بخش مهمی از عملیات اجرایی این طرح که بیش از ۸۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد، از قبل آغاز و توسط مجتمع مس سونگون لوله گذاری شده است و بعد از احداث تصفیه خانه، آب بهداشتی به شبکه آبرسانی روستاهای شهرستان ورزقان متصل می شود.
وی به اهمیت بالای آب شرب اشاره کرد و گفت: این پروژه باعث خواهد شد مردم به آب کاملا بهداشتی و پایدار دسترسی داشته باشند و امیدواریم علاوه بر آن که از مهاجرت مردم شهرستان ورزقان به شهر های دیگرجلوگیری کند، بلکه مهاجرت معکوس نیز رخ دهد و روستاها توسعه یابند.
شهرستان ورزقان در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی و مرکز آن شهر ورزقان می باشد؛ این شهرستان از دو بخش مرکزی و بخش خاروانا تشکیل شده‌است.
کمتر از ۱۰ درصد جمعیت ۵۰ هزار نفری این شهرستان در شهر و بقیه در روستاها ساکن هستند؛ این شهرستان از سمت شرق به شهرستان اهر، از سمت غرب به شهرستان‌هایمرند و شبستر. از سمت شمال به شهرستان‌های کلیبر و جلفا و از سمت جنوب به شهرستان تبریز محدود شده‌است.
آذربایجان شرقی امروز میزبان رییس جمهوری و تعدادی از وزیران کابینه اعتدال در قالب سومین سفر استانی است؛ در این سفر بیش از ۵۰۰ طرح به ارزش حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان افتتاح یا کلنگ زنی می شود.