شدت حساسیت‌های انتخاباتی بر سر ائتلاف و وحدت میان جریان‌های سیاسی کشور به قدری است که هر نوع دیداری حتی از نوع غیرسیاسی هم گمانه زنی‌هایی را شکل می‌دهد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا، شامگاه روز جمعه توییت یکی از مجریان صداوسیما درباره دیدار رئیس جمهوری سابق با شهردار پیشین تهران، حاشیه ساز شد. گرچه وحید یامین پور این دیدار را رو به جلو و سازنده توصیف کرده اما ساعاتی بعد «محسن پیرهادی» دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت و از نزدیکان قالیباف این دیدار را صرفا عیادت تعدادی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام از محمود احمدی نژاد دانسته است.
پیرهادی: عیادت بود نه ائتلاف
محسن پیرهادی دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: دیدار قالیباف و احمدی نژاد، فروردین ماه انجام شد و صرفا عیادت و احوالپرسی و عمل به این سنت حسنه بود اما متاسفانه سیاست‌زدگی برخی، موجب می‌شود که از این دیدار تحلیل های سیاسی و خاص ارائه شود.
نزدیکان احمدی نژاد: دیدار بود نه عیادت
پرونده این دیدار به همین‌جا ختم نشد و امروز یکی از نزدیکان رئیس جمهوری سابق گفته است دلیل این ملاقات هرچه باشد بیماری احمدی نژاد نبوده و اصل این جلسه که اعلام شده، صحت دارد، اما خبرها درباره محتوای جلسه کذب است.
امکان وقوع ائتلاف
اتحاد جریان‌های سیاسی برای پیروزی در انتخابات حتی با وجود فرسنگ‌ها فاصله در ایدئولوژی و روش سیاست ورزی، بعید نیست اما ائتلاف جریان بهار و نواصولگرایی با وجود عضویت این جریان در شورای وحدت تا چه اندازه امکان ظهور دارد؟ شواهد نشان می‌دهد شهردار پیشین تهران پس از ناکامی چند ساله در انتخابات ریاست جمهوری، برای انتخابات مجلس یازدهم در پی انداختن طرحی نو است. اینکه اما در چنین طرحی جریان بهار که اصولگرایان آن را انحرافی هم می‌دانند چه نقش و جایگاهی خواهد داشت، جای ابهام بسیار دارد.
اشتراکاتی برای ائتلاف
دو جریان قالیباف و احمدی نژاد نقاط مشترکی هم دارند؛ هر دو پس از حذف و شکست در انتخابات ریاست جمهوری در پی گشودن مسیری تازه در سیاست ورزی ایران برآمدند با یک تفاوت بزرگ؛ اظهارنظرها و اقدامات قالیباف در چارچوب بود و احمدی نژاد اما نقاب مخالف ملایم سیاست های موجود را بی آنکه جوابگوی تصمیمات پیشین خود باشد؛ به صورت زد. جریان بهار هم می‌خواهد مانند طیف شهردار پیشین تهران؛ چهره ای متفاوت از خود به مردم ارائه کند و مصداق آن جریان سوم مشهور باشد. نقطه هدف هر دو جریان هم قشر آسیب پذیر و محروم جامعه است. قالیباف با تفکیک جامعه به ۴ درصدی و ۹۶ درصدی؛ خود را حامی این ۹۶ درصد محروم می‌داند و احمدی نژاد هم سال هاست به نام عدالت و مهرورزی خود را حامی محرومان معرفی می‌کند.
ائتلاف بعید است
با وجود این نقاط اشتراک اشاره شده، همین چندماه گذشته بود که خبرهای تایید نشده از سخنرانی تند قالیباف علیه احمدی نژاد منتشر شد و نزدیک به پنج سال است که جریان فکری نزدیک به رئیس جمهوری سابق عطای حضور در جبهه های متنوع اصولگرایان را به لقایش بخشیده و بارها از تریبون های مختلف نسبت به این جبهه ها و عملکرد آن ها انتقاد داشته است. آنچه ائتلاف این دو جریان را با وجود تمام مشترکات ناممکن جلوه می دهد همان مشکل مزمن در جناح اصولگرایی یعنی دشواری وحدت است.
تجربه زیسته در عرصه سیاست ایران نشان می دهد که قالیباف دیگر حاضر نخواهد بود تحت هیچ شرایطی سبد رای و پایگاه اجتماعی خود را با اصولگرای دیگری تقسیم کند. جریان بهار هم خود را ورای جریان های سیاسی و اصولگرایی می داند و تن به این شراکت و ائتلاف نخواهد داد. گنجیدن این دو که خود را پادشاه بلامنازع اقلیم اصولگرایی می‌دانند بعید به نظر می رسد. از دیگر سو کشیده شدن پای احمدی نژاد به معادلات انتخاباتی قالیباف، اصولگرایان را از شهردار پیشین تهران دور خواهد کرد؛ این در حالی است که گفته می‌شود قالیباف و جبهه پیشرفت و عدالت در مجموعه شورای وحدت اصولگرایان حضور دارند.
با این تفاسیر امکان ائتلاف میان این دو جریان سیاسی بعیدتر از همیشه به نظر می رسد و شاید به همین دلیل است که پیرهادی از نزدیکان قالیباف با تاکید بر اینکه در دیدار اخیر هیچ اظهارنظر سیاسی و انتخاباتی درباره ائتلاف و وحدت نشده است؛ خاطرنشان می کند: هر دو جریان فکری نزدیک به قالیباف و احمدی نژاد، نسبت به یکدیگر شناخت دارند، مبانی و روش‌های یکدیگر را می دانند، هواداران این دو جریان مشخص است و از اختلاف نظرها و سلیقه های یکدیگر آگاه هستند بر همین اساس صرف حضور و دیدار چند دقیقه ای نمی‌تواند دلیل شروع جریان جدید باشد.