وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تجار و فعالان حوزه فرش از ظرفیت واردات کالا در برابر صادرات برای تامین مواد اولیه این بخش بهره ببرند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا، رضا رحمانی در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌المللی فرش دستباف تبریز در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه فرش، افزود: انجمن‌های تخصصی مرتبط با حوزه فرش در زمینه تامین مواد اولیه این صنعت حساسیت و پیگیری بیشتری داشته باشند.
وی با بیان اینکه فرش و صنایع دستی مردمی‌ترین بخش تولید است، اظهار داشت: ابتدا تا انتهای فرآیند تولید و فروش فرش دستباف توسط بافندگان انجام میشود بنابراین این حوزه از صنعت مورد توجه همه مسئولان قرار دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هر آنچه که به رونق تولید و صادرات فرش دستباف کمک کند مورد توجه همه مسئولان بوده و در این ارتباط کمیته‌های مشترک با سازمان میراث فرهنگی در حال برگزاری است.
رحمانی، با اشاره به تثبیت تقویم نمایشگاهی فرش دستباف ادامه داد: آنقدر در حوزه فرش پتانسیل وجود دارد که اگر ۲ نمایشگاه هم به طور همزمان برگزار شود باز هم مورد استقبال قرار می‌گیرد.
وی با حمایت از ایجاد مراکز تعیین اصالت فرش در مراکز استان‌های مستعد تولید و صادرات فرش از جمله تبریز گفت: این مدرک به عنوان یک اوراق بهادار محسوب می‌شود و پای‌کار بودن دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در این زمینه لازم و ضروری است.
نمایشگاه بین المللی فرش دستباف تبریز در فضایی به وسعت ۱۰ هزار مترمربع و متشکل از ۴۶ غرفه در محل دایمی نمایشگاه بین‌المللی این شهر برپا شده است.
در این نمایشگاه تولیدکنندگان فرش از استان‌های اصفهان، گیلان، قم، تهران، آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی و تعدادی از کشورهای خارجی، آثار و تولیدات خود را به نمایش گذاشته‌اند.
در این نمایشگاه همچنین دو تخته فرش ۶۰۰ و ۴۰۰ متری که توسط هنرمندان تبریزی بافته شده، برای اولین بار در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
نخستین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف تبریز روز پنجشنبه گذشته با حضور رییس جمهوری افتتاح شد و تا دوشنبه ۱۴ مردادماه جاری دایر است.