در پی مطرح شدن برخی مباحث در خصوص وجود ایراد قانونی در فرایند انتصاب مدیرعامل فعلی صندوق بازنشستگی کشوری، روابط عمومی این صندوق جهت تنویر افکار عمومی توضیحات مکتوبی را در ارتباط با انتصاب قانونی سیدمیعاد صالحی در اختیار رسانه‌ها قرار داد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایلنا، در توضیحی که روابط عمومی صندوق بازنشستگی جهت تنویر افکار عمومی به رسانه‌ها ارسال کرده، آمده است:
«- دکتر سیدمیعاد صالحی، مطابق با قانون اصلاح ماده ۱۱۳ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۸، با پیشنهاد هیأت امناء و تأیید و حکم وزیر تعاون، رفاه و تأمین اجتماعی به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شده‌اند.
– با استناد به ماده ۱۲۷ قانون مدیریت خدمات کشوری که بیان می‌دارد «کلیه قوانین و مقررات خاص و عام … مغایر با این قانون از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون لغو می‌گردد»، تبصره ۱ ماده ۱۷ قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۸۳ لغو شده و نافذ نمی‌‌باشد و انتصاب مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بر اساس نص قانون و بدون نیاز به هرگونه استعلام از سایر مراجع صورت گرفته است.
– علی رغم لغو تبصره ۱ ماده ۱۷ قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، اما با فرض استمرار اعتبار این تبصره تاکنون، انتصاب مدیرعامل و اعضای هیأت‌مدیره صندوق بازنشستگی با شرط داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد با پنج سال سابقه کار تخصصی در رشته‌های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی و پس از تایید احراز شرایط سِمت از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نافذ می‌باشد. لذا به منظور رفع شبهات مطروحه در این خصوص، از تنها مرجع ذکر شده در قانون یعنی سازمان اداری و استخدامی کشور (که از سال ۱۳۹۵ جایگزین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این حوزه شده است) استعلام صورت گرفت.
– صالحی دانش‌آموخته دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و دارای بیش از ۱۰ سال سابقه کار تخصصی در رشته‌های مدیریت، مالی و انفورماتیک در دستگاه‌های مختلف همچون مشاورت چهار وزیر در وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، عضو هیأت مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک و مشاورت دو معاون رئیس‌جمهور بوده‌اند و مستندات مربوطه به سازمان اداری و استخدامی کشور ارائه شده است. ایشان همچنین دارای سوابق ارزشمند نخبگانی از جمله رتبه اول جشنواره خوارزمی و دانشجوی نمونه کشوری و همچنین تاییدیه بنیاد ملی نخبگان می‌باشند.
– پس از استعلام صورت گرفته از سازمان اداری و استخدامی کشور در سال ۱۳۹۵ طی نامه شماره ۱۵۰۲ درباره عبارت «داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد با پنج سال سابقه کار تخصصی در رشته‌های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی»، این سازمان طی نامه شماره ۷۵۶۹۶۸ اعلام داشته است که منظور قانون، داشتن مدرک کارشناسی ارشد (بدون لحاظ رشته تحصیلی) و ۵ سال سابقه کار تخصصی در رشته‌های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی است. بنابراین همانگونه که از پاسخ سازمان اداری و استخدامی روشن است، داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای انتصاب مدیرعامل صندوق بازنشستگی، ضروری است اما الزامی ندارد که وی در یکی از رشته‌های مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی تحصیل کرده باشد.
– سازمان اداری و استخدامی کشور به عنوان تنها مرجع ذکر شده در قانون برای احراز صلاحیت مدیرعامل صندوق بازنشستگی، طی نامه شماره ۲۰۶۸۳۷ اعلام کرده است که با توجه به مدارک و مستندات ارسالی و بررسی‌های به عمل آمده، انتصاب صالحی به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بلامانع است».