آزمون سراسری سال ۹۸ روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه برگزار شد که ۵۸ درصد داوطلبان خانم و ۴۲ درصد آقا بودند و تعداد ۶۳۷ هزار نفر در گروه علوم تجربی شرکت کردند که بیشترین تعداد داوطلبان را شامل می‌شد.
براساس این گزارش، نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۹۸ روز چهارشنبه ۱۶ مرداد اعلام می‌شود، در این آزمون ۸۳۲ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و فرآیند انتخاب رشته از ۲۰ تا ۲۴ مرداد ماه انجام خواهد شد، تمام داوطلبان حتی غایبان جلسه می‌توانند در انتخاب رشته با سوابق تحصیلی شرکت کنند.
سازمان سنجش آموزش کشور اسامی نفرات برتر هر گروه آزمایشی را اعلام کرد که بر این اساس ۱۰ نفر برتر گروه‌های آزمایشی ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی و پنج نفر برتر گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی معرفی شدند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از فارس نتایج ماراتن بزرگ علمی اعلام شد و باز هم نام آذربایجان‌شرقی خوش درخشید؛ چهار رتبه تک رقمی امسال نصیب استان شد.
هیچ کلاس کنکوری نرفتم
امین ایمانپور رتبه سوم گروه انسانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: روزانه بیش از هفت ساعت درس می‌خواندم و همه تلاش خود را برای به دست آوردن یک نتیجه خوب گذاشتم.
وی افزود: به هیچ‌وجه از کلاس‌های خصوصی و کنکور استفاده نکردم و اعتقادی هم به این کلاس‌ها ندارم.
رتبه سوم گروه انسانی با تشکر از پدر، مادر و معلمان خود، گفت: تمرکز کافی به دروس، فضای آرام و مرور عامل اصلی موفقیت و کسب رتبه بهتر است.

توصیه برترین‌ کنکور ۹۸ به پشت‌کنکوری‌ها
رسا ظفری، رتبه چهارم گروه تجربی به خبرنگار فارس بیان کرد: در زمان مدرسه به صورت مداوم روزانه هفت ساعت درس مفید می‌خواندم و روزهای تعطیل نیز به ۱۱ ساعت می‌رسید.
وی گفت: از کلاس خصوصی استفاده نکرده و با تلاش و کمک معلمان این نتیجه را کسب کرده‌ام.
دارنده رتبه تک رقمی افزود: به کنکوری‌های سال بعد توصیه می‌کنم تا دروس کنکور را به خوبی مطالعه کرده و در کنار آن از تفریحات مفید و به اندازه نیز غافل نشوند.
ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر بوده؟
محمدرضا ارشدی صوفیانی، رتبه پنجم کنکور تجربی سال ۹۸ نیز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: روزانه ۱۱ ساعت مطالعه مفید داشتم و هدفم کسب رتبه تک رقمی آزمون بود که الحمدالله به آن رسیدم.
وی که همانند سایر رتبه‌های برتر استان از کلاس‌های کنکوری استفاده نکرده است، ادامه داد: از پدر و مادر و معلمانم تشکر ویژه دارم که من را یاری و کمک کردند تا بتوانم به این رتبه دست یابم.

گزارش فارس حاکی از آن است که با توجه به پیشنهادات گسترده کشورهای اروپایی و آمریکایی به رتبه‌های برتر کنکور جهت تحصیل در آن کشورها، دانش‌آموزان برتر و تک رقمی استان، تحصیل در ایران را به آن کشورها ترجیح می‌دهند.
همانطور که مدیرکل آموزش و پرورش استان می‌گوید: استان آذربایجان‌شرقی رتبه اول در کسب تک رقمی‌های کنکور تجربی را دارد و از لحاظ کسب رتبه‌های خوب سیر صعودی به خود گرفته است به طوریکه سال گذشته سه دانش‌آموز و امسال چهار دانش‌آموز از این استان رتبه تک رقمی کسب کردند