نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز با اشاره به طرح حذف ۴ صفر از پول ملی، گفت: این اقدام مزایا و معایبی دارد که تاکنون در ۱۰۰ کشور جهان اجرا شده و نتایج مختلفی داشته از این رو ضروری است مجریان تمام زوایای آن را بررسی کنند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه تبریز اظهار داشت: سیاست حذف چهار صفر پول ملی می تواند در دراز مدت مانع تورم شود و برخی از کشورها برای مقابله با تورم اقدام به حذف صفر از پول ملی کشورشان کردند که ترکیه و هلند نمونه موفق آن و زیمباوه نمونه ناموفق آن بوده و این تجربه برای نخستین بار در سال ۱۹۲۱ میلادی که آلمان زیربار فشار تورم بودم انجام گرفت که نتایج خوبی را به دنبال داشت.
وی با اشاره به دیگر مزایای اجرای این سیاست، ادامه داد: افزایش اعتماد مردم و جنبه روانی آن سبب افزایش قدرت پول ملی، کاهش حجم اسکناس، کاهش هزینه امحاء و کاهش هزینه‌های بانکی از دیگر مزایا آن است و در مقابل افزایش احتمالی اندک تورم و کاهش درآمدهای مالیاتی از جمله معایب آن می‌تواند باشد.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی همچنین با اشاره به تولید بنزین صادراتی، گفت: تولید بنزین صادراتی توسط متخصصان داخلی برای نخستین بار توسط قرارگاه خاتم الانبیاء و در شرایط تحریم و بدون هیچ اتکای خارجی اتفاق افتاده و به افغانستان صادر شده است.
حجت‌الاسلام آل‌هاشم افزود: تولید بنزین ۳۶۰ هزار بشکه‌ای خلیج فارس کمک بزرگی به جهش تولید بنزین در ایران کرد و قدرت متخصصان ایرانی را به رخ جهانیان کشاند.
امام جمعه تبریز همچنین با گرامیداشت سالروز پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه که به این مناسبت، روز مقاومت نامگذاری شده است، گفت: کسی در آن ایام فکر نمی‌کرد که حزب الله لبنان بتواند در مقابل رژیم اشغالگر قدس بایستد و پیروز شود.
حجت الاسلام آل‌هاشم همچنین با بیان تذکر انتخاباتی هفتگی خود، اظهار کرد: رقبای انتخاباتی به جای نفی دیگران امتیازات و ویژگی های خود را مطرح و بیان کنند.
وی با اشاره به موفقیت‌های دانش آموزان تبریزی در کسب رتبه‌های برتر کنکور سراسری کشور و تقدیر از این دانش آموزان، گفت: دیدگاه‌های انقلابی می تواند در کسب موفقیت جوانان نخبه کشور بسیار موثر بوده و آن را در حرکت به سوی توسعه کمک کند.
امام جمعه تبریز همچنین با بیان مشکلات بافندگان و قالی‌بافان آذربایجان‌شرقی، خواستار بیمه شدن این اقشار جامعه شد.
وی همچنین با اشاره به فرا رسیدن روز عید سعید قربان و تبریک پیشاپیش آن، افزود: روز دوشنبه هفته پیش رو مراسم عید قربان ساعت ۷ در مصلی امام خمینی(ره) تبریز برگزار می شود.
۳۰۷۷/۳۰۹۳