فرش دستباف صنعت دستی آمیخته با هنرمندی مردم ایران زمین است که قدمتی بالغ بر ۲ سال دارد فرش‌بافی در آذربایجان غربی قدمت ۱۰۰۰ ساله دارد، طبق بررسی‌های تاریخی نقشه مخصوصی که متعلق به این استان باشد، وجود نداشته و در حال حاضر قالیبافان این منطقه از نقشه سایر مناطق به بافت قالی می‌پردازند.

در آذربایجان غربی شهرهای تکاب، میاندوآب، ارومیه، خوی، بوکان، شاهین‌دژ و دیگر شهرها در عرصه قالی‌بافی شهرت بسیار دارند، مخصوصاً فرش ریز ماهی خوی و افشار آهنین تکاب به دلیل ویژگی‌های خاصی نظیر ظرافت و استحکام فراوان،نه‌تنها در ایران بلکه در سطح بین‌المللی بسیار زبانزد هستند.

بیشتر بخوانید
تقویت فرش دستباف فارس در قالب خوشه فرش دنبال می‌شود

تشکیل سه کنسرسیوم صادراتی در خوشه فرش استان فارس

یازدهمین المپیاد کشوری فرش دستباف در شیراز برگزار می‌شود
به گزارش جارچی اخبار به نقل از خبرگزاری تسنیم ، این قالی‌های با قوام و زیبا روایت دسترنج مردم بی‌ادعا و سخت‌کوش آذربایجان غربی است که از پس دارهای سفید روزگار می‌گذرانند و هنرشان را به رخ جهانیان می‌کشند، هنری که ادغام رنگ‌ها و طرح‌های مختلف سبب خلق و ایجاد خصوصیات چشم‌گیر در آن می‌شود و تنها هنری که هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد.

یکی از شهرهای ایران که مردمان آن نگاه ویژه‌ای به هنر و صنعت قالی‌بافی دارند بوکان است که صنعت فرش این شهرستان توانسته جایگاه منحصربه‌فردی در سطحبین‌المللی به خود اختصاص دهد و وجود ده‌ها تعاونی بزرگ و کوچک و همچنین کارگاه‌های خصوصی با بیش از چند هزار بافنده به‌عنوان مهم‌ترین صنعت این شهرستان به شمار می‌آید.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می‌گوید: این استان با داشتن ۲۲۴ واحد کارگاه تولید فرش دستباف و کارگاه‌های خانگی برای ۷۲ هزارنفر شغل پایدار ایجاد کرده است که با تولید سالانه ۲۹۰ هزار مترمربع فرش دستباف یکی از قطب‌های فرش در کشور به شمار می‌رود.

محمد دهقان می‌افزاید: آذربایجان غربی شهرت فرش این منطقه به لحاظ زیبایی، نقش و کیفیت مواد اولیه در جهان بی نظیر است و انواع فرش‌های دستباف در طرح‌های قبا، ماهی، نقشه، افشار و فرش تمام ابریشم توسط فعالان این بخش در استان تولید و روانه بازار می‌شود.
وی تصریح می‌کند: فرش‌های ریز ماهی خوی و افشار تکاب در شمال و جنوب استان در سال ۱۳۸۹ ثبت ملی شده و فرش بافته‌شده در خوی نیز طی سال ۱۳۹۲نیز به ثبت جهانی رسیده است که این امر جایگاه استان در صنعت فرش کشور را نشان می‌دهد.

دهقان تأکید می‌کند: شهرستان‌های تکاب و خوی مهمترین قطب‌های تولیدفرش استان بوده و در کنار آنها فرش بافی در شهرهای بوکان، شاهین دژ،میاندوآب، مهاباد و ارومیه نیز رواج دارد همچنین طرح ریز ماهی و افشار دربازارهای داخلی و جهانی از متقاضی زیادی برخوردار است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می‌گوید: فرش دستبافت این استان به دلیل جایگاه ویژه‌ای که از گذشته تاکنون داشته است،می‌تواند در جهت توسعه صادرات در منطقه نقش مهمی داشته باشد.

سرپرست معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارتاستان آذربایجان غربی اظهار داشت: سالانه در آذربایجان غربی بیش از ۲۸۹ هزارمترمربع فرش دست‌بافت توسط بافندگان استان تولید و وارد بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

سرپرست معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می‌گوید: سالانه در آذربایجان غربی بیش از ۲۸۹ هزار مترمربع فرش دست‌بافت توسط بافندگان استان تولید و وارد بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

اسد درویشی ضمن اشاره به تعداد شاغلان در حوزه فرش دست‌بافت استان می‌افزاید: ۷۲ هزار و ۳۲۱ نفر در حوزه فرش دست‌بافت استان مشغول هستند که حاصل تلاش این بافندگان سالانه بیش از ۲۸۹ هزار مترمربع فرش دست‌بافت است که ۲۲۴ کارگاه قالیبافی غیرمتمرکز با مدیریت متمرکز و ۶ کارگاه متمرکز در استان فعال است.

وی تصریح می‌کند: در راستای توسعه و حمایت از بافندگان فرش دست‌بافتاستان تاکنون ۴۷۰ فقره طرح قالیبافی جهت بهره‌مندی از تسهیلات مشاغل خانگی به مبلغ ۳۲ هزار و ۸۵۰ میلیون ریال به بانک‌های عامل معرفی شده اند.

درویشی تصریح می‌کند: در راستای تسهیل زمینه صادرات و بازاریابی برای فرش دست‌بافت در بازارهای داخلی و خارجی کنسرسیوم فرش دست‌بافت با حضور فعالان حوزه فرش تحت نظارت شرکت شهرک‌های صنعتی استان تشکیل می‌شود.

درویشی تأکید می‌کند: با اجرای این طرح امکان حضور بافندگان فرش دست‌بافت استان در نمایشگاه‌ها و بازارهای خارج از کشور و نیز حضور فعالان این بخش درهیات های تجاری و همچنین تأسیس دفاتر تجاری بازاریابی و فروش فرش دست‌بافت در خارج از کشور مهیا خواهد شد.